Преустановяването на производство на електроенергия от въглища от 21 февруари на ТЕЦ "Контур Глобал - Марица Изток 3" няма да доведе до закриване на рудник на "Мини Марица - Изток".
Съкращаване на персонал в най-голямото открито въглeдобивно находище в България няма да има, категорична бе Илза Чинкова, изпълнителен директор на Мините.
„Чуват се много слухове – че със спирането на ТЕЦ "Контур Глобал" ще бъде закрит Рудник "Трояново 3", че ще бъде затворен рудник "Трояново - север". Искам да заявя, че нито един от рудниците не се разглежда като самостоятелна единица, ние сме едно цяло Дружество. И като такова сме в състояние да подсигурим необходимите технически решения, за да продължим работа“, подчерта Чинкова.
Наполовина, сравнено с първия месец на миналата година, са заявките от централите за въглища през януари. Същевременно, инженеринговите планове на Мините са разработени при по-висок добив, който позволява в момента заявките на централите да се покриват, без да се прави разкривка на въглищни пластове. Затова, за да оптимизират разходите в рамките на два месеца разкривната дейност на територията и на трите рудника ще бъде преустановена. В резултат на тази мярка се очаква да бъдат спестени 30 милиона лева от разходите по електроенергия и дизелово гориво.
„Изпълняването на заявките на централите е гарантирано, нормалната и безопасна работа по добив на въглища е основен наш приоритет," подчертават от управата на Мините.
Също от края на седмицата дружеството предприема политика по изчистване на неизползваните полагаеми отпуски за 2022 и 2023 година за своите работници и служители. По думите на ръководството мярката се налага защото е установено, че натрупаните отпуски влияят негативно на финансовия резултат. "Става въпрос за около 20 милиона лева", уточни изпълнителният директор Илза Чинкова.
Цялото интервю с изпълнителния директор на "Мини Марица-Изток" можете да чуете в прикачения файл
И в Стара Загора излязоха на протест срещу Бюджет 2026. Тази вечер протестиращите се събраха пред сградата на Общинската администрация с искания за диалог от страна на управляващите с хората и изслушване на тяхното мнение. Протестът се..
Коледната елха в Ямбол грейва на 9 декември, съобщават от пресцентъра на Общината. Празничната програма ще започне в 17:30 часа с концерт-спектакъла „Любов без граници" на квартет Destiny – Гергана Алексиева (цигулка), Венета Гудева (цигулка),..
Община Сливен връща от днес максималната скорост за движение от 70 км/ч по един от най-натоварените булеварди в града - „Банско шосе", но в участъците с пешеходни пътеки максималната скорост остава непроменена -50 км/ч. Максималната скорост ще..
В общините Николаево, Ружинци, Брегово, Самуил и Дългопол ще бъдат разкрити домове за стари хора без увреждания и за възрастни с деменция. Общият капацитет е над 100 души. Социалният министър Борислав Гуцанов съобщи, че държавата осигурява 260..
Дарение от три хиляди лева от името на италианските военнослужещи е връчено на кмета на Сливен Стефан Радев от командващия Многонационалната бойна група в България полковник Матия Широко. Срещата е проведена в базата на НАТО на полигона „Ново село"..
Изложба под наслов „За честта да бъдеш полезен: Старозагорският род Ножчеви“ ще бъде открита на 1 декември 2025 г. в 16.30 ч. до парк „Пети октомври“ . Експозицията цели да проследи историята на един древен старозагорски род – рода Ножчеви...
Община Хасково спечели проект за инсталиране на 7 фотоволтаични системи за производство на електроенергия за собствена консумация в 7 сгради на социални услуги, делегирана от държавата дейност. Инвестицията с наименование „Повишаване на енергийната..
Общинският съвет в Стара Загора подкрепи предложението на кмета Живко Тодоров за увеличение на цената на купона за обяд на ученици. Предложението беше подкрепено с мнозинството от общинските съветници на проведената редовна ноемврийска сесия. Така..
Тракийски университет – Стара Загора даде старт на Google AI обучение. Предстоят два курса в университета, част от пилотния за страната проект на Google, който стартира от три висши училища, сред които и Тракийски университет. Координатор на..
Таксиметровите услуги в Ямбол ще поскъпнат от началото на следващата година. Рамката на цените не е променяна от 2016 година. Минималният праг на дневната тарифа ще е 0,90 лв./км, а максималният – 2 лв./км, нощната тарифа ще се определя..

Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net
