Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историческият музей в Карлово показва неизвестни документи от Българското опълчение

Съдържат се интересни факти и данни за боевете при Стара Загора и прохода "Шипка" през 1877 г.

5
Снимка: Мирослав Василев

Изложбата „Съхраненият архив. Карловското поборническо-опълченско дружество „Шипка“ в документи от семейния архив на Стефан Караиванов“ е посветена на 151-годишнината от гибелта на Васил Левски. В нея са представени част от артефактите от голямата колекция, притежание на Стефан Караиванов – потомък на Васил Караиванов, първи братовчед на Васил Левски и един от най-верните негови съратници в родния му град. 

"Архивът на Карловското поборническо-опълченско дружество съдържа над 600 документи и фотографии за един продължителен период от време (1901-1932 г.). Те дават възможност да се покажат дейността, живота и проблемите на оцелелите поборници и опълченци от Карловско в продължение на повече от 30 години след Освобождението", информира за БНР директорът на музея д-р Мария Деянова

"В експозицията са представени оригинални фотографии на опълченци от Карловско, запазени в музейния фонд, както и лични вещи и документи, принадлежащи на Васил Караиванов от семейния архив на неговия потомък Стефан Караиванов. Интересен документ е списъкът на поборниците и опълченците от Карловското поборническо-опълченско дружество, подпечатан с печата на Централното поборническо-опълченско дружество в София, изготвен най-вероятно към 1901 г.. Той е дарен на музея от кмета на община Карлово д-р Емил Кабаиванов", разказа Мария Деянова.

Обемната и ценна колекция, притежание на Стефан Караиванов, е с разнообразно съдържание - оригинални писма, чернови, заявления, свидетелства, удостоверения, списъци на поборници и опълченци по различни поводи, протоколи от заседания и други.

"Вероятно това е един от най-пълните архиви, който касае поборническото движение не само в Карлово, но и в цялата страна. Ние се гордеем с един много интересен документ, удостоверяващ, че именно Мария Ганева ушива първото знаме на Априлското въстание, а знамето на Райна Княгиня се появява по-късно. Това знаме е предадено на Панайот Волов в Караивановия хан на моя прадядо", подчерта Стефан Караиванов, потомък на Васил Караиванов.

Особено интересни са документите, които представляват отправки към времето на Руско-турската война и съдържат интересни факти и данни за участието на Българското опълчение в едни от най-жестоките и кръвопролитни боеве при Стара Загора и прохода "Шипка" през лятото на 1877 г. Други материали са свързани с националноосвободителните борби на българите от Карлово през Възраждането", допълни Мария Деянова.

Изложбата ще бъде представена в Исторически музей - Карлово до 31 март 2024 г.

Цялото интервю с д-р Мария Деянова и Стефан Караиванов можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Мирослав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Фотография на казанлъшка ученичка е включена в календар на книгоиздателство

 Фотография на десетокласничката от в Казанлък Мирослава Костадинова е сред отличените фотографии на национален конкурс по фотография.  Снимката на момичето е сред 13-те най-добри снимки от 1 148 фотографии. Участниците са  ученици от  I- ви до  XII-и..

публикувано на 07.02.25 в 13:40

Старозагорката Ваня Бонева от уличен музикант до оперната сцена в Париж

Ваня Бонева е родена в Стара Загора. Тя е в първия випуск на музикалното училище „Христина Морфова“ в Стара Загора. Завършва Висшия музикално-педагогически институт, сега Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) - Пловдив, с..

публикувано на 07.02.25 в 12:46

Конкурс със стихове на Вазов организират в Болярово за 3 март

Община Болярово и НЧ “Възраждане“ съвместно с МКБППМН обявява конкурс -рецитал „Моя страна, моя България“. Конкурсът цели да популяризира българската литература, да пробуди национално самочувствие, да стимулира интереса на децата и младите хора към..

публикувано на 06.02.25 в 15:28

Валентинки от рециклирана хартия майсторят в събота

Работилничка за рециклиране отваря отново врати в Стара Загора тази събота.  В чест на задаващия се 14 февруари едночасовото занимание в нея този път ще бъде посветено на изработването на "валентинки" от рециклирана в домашни условия хартия, разказа..

публикувано на 05.02.25 в 09:55

"Траки, вино и култура" ще събере на едно място водещи учени и специалисти в областта на тракийските бит, духовност и култура

На 21 и 22 февруари 2025 г. в Археокомплекс „Долината на тракийските царе" (гр. Шипка, общ. Казанлък) и онлайн ще се проведе деветото издание на Научния семинар ,,Траки, вино и култура". Събитието се организира във връзка с професионалния празник на..

публикувано на 04.02.25 в 11:35

Пешеходен тур ще разкаже архитектурната история на Казанлък

Пешеходен тур "Незабравеният Казанлък” ще разкаже архитектурната история на Казанлък. Събитието се организира от Съюза на екскурзоводите в България по повод Международния ден на екскурзовода – 21 февруари, информират от общинския пресцентър...

публикувано на 03.02.25 в 14:17

Да превърнеш хобито си в професия

Славена Станимирова е от Стара Загора, тя смесва хобито си с работа, като изработва свещи. От две години това се превръща и в нейна основна професия.  "Всичко започна с гледането на клипове в социалните мрежи на испански творци. Самите клипчета бяха..

публикувано на 03.02.25 в 12:40

Художникът Румен Рачев – за предизвикателството да твориш с Найджъл Кенеди

Румен Рачев има над 60 изложби в България, Европа и Америка. Творчеството му е по-добре познато в чужбина, отколкото у нас. Повече от осемнайсет години живее и работи в Германия. Едва през последните години живее в България, без да прекъсва връзки с..

публикувано на 31.01.25 в 12:46

Празнуват Трифон Зарезан в старозагорското село Оряховица

В богатата празнична програма ще бъде представена вкусна кулинарна изложба „Произведено от грозде“, а кулминацията ще е короноването на „Цар Трифон“. Старозагорското село Оряховица за поредна година ще отпразнува Трифон Зарезан. С пъстра и богата..

публикувано на 29.01.25 в 14:10

9-годишните Ева и Ема Пешеви, пазителки на историята

В Репортер по Радио Стара Загора в следващите минути ще срещнем един град на хиляди години и неговото бъдеще – децата. Макар и напълно опожарена след Руско Турската война, днес Стара Загора е археологическо бижу. А неговите жители и гости на града..

публикувано на 29.01.25 в 08:35