Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории под Липите:

Как брюкселската дантела става "калоферска" и кога пристига тя в Стара Загора

Екатерина Караджова
Снимка: РИМ - Стара Загора

Чували ли сте за „бялата магия“? Така, преди сто лета, са наричали брюкселската дантела. 

А знаете ли, че в Стара Загора е живяла една от майсторките й? И знаете ли защо в България брюкселската дантела е било по-известна като "калоферска"?

На 29 септември 1924 година в малкия салон на Дружество "Театър" в Стара Загора се открива интересна изложба – на ръчно изработени брюкселски дантели от Екатерина Караджова и на картини от брат й Димитър Караджов, тогава ученик в Мъжката гимназия, а по-късно – един от големите художници и преподаватели по рисуване. От тази изложба започва и нашата история, свързана с "бялата магия" – както наричали брюкселската дантела. 

В България техниката за изработването й е  пренесена в началото на 20 век, когато Държавното рисувателно училище обявява курс за желаещи да усвоят тънкостите в  направата й, разказва Райна Антонова, главен уредник Отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей в Стара Загора. Една единствена девойка се оказва желаеща да запише курса - Донка Шипкова от Калофер. Въпреки това, двегодишното й обучение се случва, а държавата дори наема преподавател от Чехия, за да може момичето да усвои тънкостите в занаята.  

 След завършването на курса,  през септември 1910 година в Донка Шипкова открива училище "Трудолюбие" по брюкселска дантела в родния Калофер. Градът е един от опожарените по време на Руско-Турската Освободителна война. И изработването на „бялата магия“ е едно от перата за издръжка на семействата и доходен занаят за доста калафорки. А междувремено в България брюкселската дантела жъне все по-голяма популярност.  Но повече под името "калоферска" - защото калоферки "вплитат" в дантелата България и родния край с рози и лалета ...  

От Калофер брюкселската дантела пристига в Стара Загора със сестрата на Донка Шипкова  - Величка. 

Донка и Величка Караджови

През 1897 се омъжва за Михаил Хаджимихов Караджов от Стара Загора. И заедно със семейния занаят семейството се установява в града под Липите.  От брака на Величка и Михаил се раждат три деца – Екатерина, Борис  и бъдещият художник Димитър Караджов. Екатерина завършва Девическата гимназия и придобива правото да бъде учителка. Но тъй като занаятът за майсторенето на брюкселска дантела се предава от майка на дъщеря, под влияние на леля си и на майка си младото момиче записва курс по брюкселска дантела в Калофер.  Който завършва през 1921 година и получава свидетелство от Пловдив за "майсторка по дантело - плетачния занаят". 

Какво се случва след това и каква е съдбата на Екатерина - цялата история за пътя на брюкселската дантела до Стара Загора ще чуете в прикачения файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Футбол, деца и успешната връзка между тях

Всички знаем, че спортът е полезен и приятен начин да подобрим физическото здраве на децата . Би могъл да бъде толкова добър и при формиране на детската психика. Колективните спортове са идеалния вариант за това - приучават децата на споделена..

публикувано на 16.06.24 в 11:50
В баварския град Мюнхен вече има 100 000 шотландци за мача с Германия тази вечер от Европейското по футбол

С немска и шотландска бира заведение под Липите стартира Европейското по футбол

С немска и шотландска бира на промоционална цена заведение под Липите ще се опита да привлече феновете на футбола за клиенти.  Първият мач от Европейското първенство е тази вечер между отборите на Германия и Шотландия, а промоцията на пивото е в чест на..

публикувано на 14.06.24 в 15:53

Четвъртокласници посетиха радиото

Четвъртокласници от Основно училище „Кирил Христов“ посетиха Радио Стара Загора. В един от последните им учебни дни за тази година те се запознаха с работата на журналистите, на звукорежисьора и звукотехника. Класният им ръководител Тонка Маринова..

публикувано на 13.06.24 в 18:04
Павел Караасанов, Тошко Цветков и Апостол Христов

Македонски харамия зографисва черкви в Стара Загора

На 13 юни 1878 година започва Берлинският конгрес. Месец по-късно той приключва с подписването на Берлинския договор. Който разпокъсва България, ала възрожденската мечта за обединена и свободна държава за всички българи, остава.  Как един македонски..

публикувано на 13.06.24 в 07:58

Мирян Колев улавя биоритмите на растенията

Мирян Колев е професионален музикант и експериментатор. От години работи в сферата на електроакустичната , саунд арт и импровизационната музика . За последните десет години е осъществил близо 300 събития в 30 държави в Европа, Азия и Африка...

публикувано на 13.06.24 в 05:55

Графа избра Стара Загора за началото на националното си турне

„Най-щастливото турне“ на Влади Ампов-Графа стартира в Стара Загора на 28 юни.  В специалното събитие ще чуем най-доброто от творчеството на певеца - от любими летни хитове до докосващи сърцето романтични балади. Вечер на споделена радост очаква..

публикувано на 10.06.24 в 17:55

Единадесетгодишна родственица на вазовата баба Илийца живее в Стара Загора

Ученичката  Симона Савова от  Пето основно училище „Митьо Станев“ в Стара Загора се гордее със своята предшественичка – баба Илийца от Челопеч, героинята на Иван Вазов в разказа „Една българка“.  От малка е слушала от  баба си и дядо си , че родът на..

публикувано на 15.06.24 в 09:00

Четвъртокласник предпочита да живее на село

Таньо Динков Михайлов живее от З годишен с родителите си в родното село на дядо му – Казанка. Не му тежи, че пътува до Стара Загора за да ходи в Пето основно училище „Митьо Станев“, а това, че някога – до 1976 г. в Казанка е имало училище, което..

публикувано на 11.06.24 в 09:20

17 са претендентите за Цар на минералната вода и Царица Роза в Павел баня

Тази година в Павел баня ще се проведе юбилейното XX-то издание на Празника на розата и минералната вода. Тържествата започват на 13 юни с конкурса за Цар на минералната вода и Царица Роза. За участие в него са се записали 10 момичета и 7 момчета. За..

публикувано на 04.06.24 в 15:00

Как едно белгийско семейство избра България за втори дом

Малко Шарково е китно странджанско селце в община Болярово, намиращо се на около 15-ина км. от българо-турската граница. Заобиколено е от красиви гористи хълмчета, а чистотата на близкия язовир го превръща в любима дестинация на много риболовци...

публикувано на 31.05.24 в 16:51