Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Навършват се 285 г. от рождението на Софроний Врачански

2
Снимка: Кристина Русева

  Тази година се навършват 285 години от рождението на св. Софроний Врачански. Видният духовник и възрожденец е роден в семейството на заможен котленски търговец на добитък  през1739 г. като Стойко Владиславов. Учил се в килийното училище на Котел и се изучавал занаят при местните абаджии. Любовта му към черковните книги на старобългарски и гръцки език и силният му стремеж към духовни занимания, предопределят избора му. Той е ръкоположен за свещеник в знаменателната 1762 г., когато Паисий Хилендарски написал "История славянобъблгарская". Три години по-късно  младият свещеник бил завладян от желанието на хилендарския монах да разпалва искрите на народната свяст и направил първия препис на малката му книжица за църквата в родния си град. Този препис се пази в Националната бибилиотека "Св. Кирил и Методий". Вторият препис Софроний прави за себе си,  отново в Котел през 1781 г., който днес се съхранява в Академията на науките на Румъния. 

  Свещеник Стойко Владиславов, става епископ Софроний Врачански след 1794 г., когато е ръкоположен за епископ на Врачанската епархия. 

 Като духовник служи и пътува до Карнобат, Света гора, Анхиало, Арбанаси, Къпиновския манастир, Видин, Букурещ и Влашко...

 Софроний е един от първите радетели и основоположници на новобългарския език и литература.

Писателската му дарба личи в "Кириакодромион" / "Неделник" /  - сборник от поучения и слова за всички неделни и празнични дни в годината, написани върху старобългарски и гръцки източници. Тази книга е единственото отпечатано съчинение на Софроний Врачански. Сборникът има историческо значение – поставя началото на новобългарската печатна книга и налага говоримия български език като книжовен. Книгата става широко популярна под името „Софроние“. Пише и други  сборници и съчинения – „Неделное евангелское толкование“ , "Житие и страдения грешнаго Софрония" и "Възвание към българския народ", които му отреждат името на най-видния представител на българската литература от началото на 19 век.

   През юни,1811 г.е учредена първата самостоятелна бойна българска единица " Българската земска войска" след 400 години, откакто българската държава не съществува. Духовникът, който освещава бойното знаме и благославя българските доброволци, е Софроний Врачански.

 Като ни припомни тези важни факти и периоди в живота на видния възрожденец, една от последните му наследници - проф. Маргарита Харбова каза за Радио Стара Загора "Такава велика личност не се създава, тя се ражда, защото времето има нужда от нея. С дейността си той възражда българския език, възражда българина. Затова на този ден можем само да се поклоним пред неговия живот и дело."

През последните си години Софроний се оттегля в манастир край Букурещ. 

Като посочва, че Софроний няма нито ден, нито гроб, в който е погребан, неговата наследница продължава да издирва документи, творби и факти, свързани със Софроний и да не спира да вярва, че те ни чакат там някъде във времето... За да ги открият българските историци и да ги предадат на следващите поколения българи.

  Проф. Харбова повдигна завесата над някои от нейните търсения и открития, от които е и името на епископ Поликарп, за когото учените предполагат, че е потомък на Софроний Врачански. И макар, че не се знае много за неговото родолюбиво дело и, че следите му се губят подобно на Софроний във времето до днес, все пак е известно, че е първият, който е подел честването на светите братя Кирил и Методий.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Бог обича пътуващия човек

В първата неделя на 2025 година , във времето, когато мнозина пътуват, други се завръщат у дома, трети не са пристигнали и стоят в колите си, залостени от снежните преспи, четвърти умуват накъде да поемат, днес, на Зимния Кръстовден, празникът затварящ..

публикувано на 05.01.25 в 16:20

"Старчевата" прогони злото в първия ден на новата година

В Разлог посрещнаха 2025 година с традиционния кукерски карнавал "Старчевата" . Звън на чанове още в ранни зори огласи седемте махали на малкото градче, за да прогони злото и да има здраве и берекет през новата година. Разлог е първата..

публикувано на 02.01.25 в 10:00

Мария Мутафчиева от Мери Бойс Бенд: Изпращам красива и пъстра година

За Мери от Мери Бойс Бенд 2024 година е преминала във вдъхновяващи срещи с хората, от които си пожелава още. В интервю за Радио Стара Загора тя разказа историята на създаването на най-новата песен на групата „Събуди ме чак през май“..

публикувано на 31.12.24 в 11:19

Фотообектив в годишния календар

Първата фотографска снимка достигнала до нас датира от 1826 г. и е дело на френския изобретател Жозеф Нисефор Ниепс. Всички следващи снимки разгръщат потенциала на фотографията като документално и художествено изкуство, за да я превърнат днес в..

публикувано на 30.12.24 в 13:37

Паметникът на Стоян Омарчевски ще е от бронз

През следващата година в пешеходната зона на Нова Загора ще бъде направен паметник на  Стоян Омарчевски. Роден на 24.12. 1885 г, той учи философия и право, учителства в Белоградчик и Видин, политик и общественик, народен представител от 1913 до 1920 и..

публикувано на 29.12.24 в 09:00

Живот сред болни и изкуство за лек

Далеч от дома и близките си, за поредна година, ще посреща светлите Рождественски празници Галина Христова. Дипломираният електроинженер от години разделя живота си между България и Австрия, между родната Стара Загора, Варна, където е омъжена, и Виена,..

публикувано на 24.12.24 в 16:20

Почетен знак за театралния будител Пеньо Калчев

С отличието „Почетен знак на Община Стара Загора“ кметът Живко Тодоров награди Пеньо Калчев . С театрална педагогика роденият на 17 октомври 1934 година в село Богомилово знаков културен деец започва да се занимава през студентските си години. Стотици..

публикувано на 18.12.24 в 16:58

Иван Милев е носителят на голямата награда от шестото издание на Балканско квадринале на живописта

420 творби на 263 съвременни творци са постъпили за участие в шестото издание на Балканско квадринале на живописта "Митовете и легендите на моя народ". След селекцията на експертно жури, в представителната изложба са включени 200 произведения на 136..

публикувано на 18.12.24 в 15:14

Коледна изложба изпъстри зала "Байер"

В Изложбена зала "Лубор Байер"  е подредена традиционната  Коледна изложба .  Официалното откриване е днес , 17-ти декември,  от 18.00 часа .  В експозицията са представени творби на 38 художници . Живопис, рисунки, малка пластика, графика,..

публикувано на 17.12.24 в 17:05

Вечните коледни песни ще звучат в Старозагорската опера

Песните на Коледа, които сгряват сърцето, дошли при нас от всички краища на света, от далечни и нови времена! Най-красивите песни с духа на Коледа ще звучат в изпълнение на солисти, хор и оркестър, деца на Държавна опера-Стара Загора. Музикалното..

публикувано на 17.12.24 в 11:18