Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Навършват се 285 г. от рождението на Софроний Врачански

2
Снимка: Кристина Русева

  Тази година се навършват 285 години от рождението на св. Софроний Врачански. Видният духовник и възрожденец е роден в семейството на заможен котленски търговец на добитък  през1739 г. като Стойко Владиславов. Учил се в килийното училище на Котел и се изучавал занаят при местните абаджии. Любовта му към черковните книги на старобългарски и гръцки език и силният му стремеж към духовни занимания, предопределят избора му. Той е ръкоположен за свещеник в знаменателната 1762 г., когато Паисий Хилендарски написал "История славянобъблгарская". Три години по-късно  младият свещеник бил завладян от желанието на хилендарския монах да разпалва искрите на народната свяст и направил първия препис на малката му книжица за църквата в родния си град. Този препис се пази в Националната бибилиотека "Св. Кирил и Методий". Вторият препис Софроний прави за себе си,  отново в Котел през 1781 г., който днес се съхранява в Академията на науките на Румъния. 

  Свещеник Стойко Владиславов, става епископ Софроний Врачански след 1794 г., когато е ръкоположен за епископ на Врачанската епархия. 

 Като духовник служи и пътува до Карнобат, Света гора, Анхиало, Арбанаси, Къпиновския манастир, Видин, Букурещ и Влашко...

 Софроний е един от първите радетели и основоположници на новобългарския език и литература.

Писателската му дарба личи в "Кириакодромион" / "Неделник" /  - сборник от поучения и слова за всички неделни и празнични дни в годината, написани върху старобългарски и гръцки източници. Тази книга е единственото отпечатано съчинение на Софроний Врачански. Сборникът има историческо значение – поставя началото на новобългарската печатна книга и налага говоримия български език като книжовен. Книгата става широко популярна под името „Софроние“. Пише и други  сборници и съчинения – „Неделное евангелское толкование“ , "Житие и страдения грешнаго Софрония" и "Възвание към българския народ", които му отреждат името на най-видния представител на българската литература от началото на 19 век.

   През юни,1811 г.е учредена първата самостоятелна бойна българска единица " Българската земска войска" след 400 години, откакто българската държава не съществува. Духовникът, който освещава бойното знаме и благославя българските доброволци, е Софроний Врачански.

 Като ни припомни тези важни факти и периоди в живота на видния възрожденец, една от последните му наследници - проф. Маргарита Харбова каза за Радио Стара Загора "Такава велика личност не се създава, тя се ражда, защото времето има нужда от нея. С дейността си той възражда българския език, възражда българина. Затова на този ден можем само да се поклоним пред неговия живот и дело."

През последните си години Софроний се оттегля в манастир край Букурещ. 

Като посочва, че Софроний няма нито ден, нито гроб, в който е погребан, неговата наследница продължава да издирва документи, творби и факти, свързани със Софроний и да не спира да вярва, че те ни чакат там някъде във времето... За да ги открият българските историци и да ги предадат на следващите поколения българи.

  Проф. Харбова повдигна завесата над някои от нейните търсения и открития, от които е и името на епископ Поликарп, за когото учените предполагат, че е потомък на Софроний Врачански. И макар, че не се знае много за неговото родолюбиво дело и, че следите му се губят подобно на Софроний във времето до днес, все пак е известно, че е първият, който е подел честването на светите братя Кирил и Методий.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

XXVII Международна младежка художествена изложба в Нова Загора

Рекордните 3173 творби от 34 държави пристигнаха за участие и селекция в 27-то издание на Международната младежка художествена изложба в Нова Загора. След внимателен подбор от специализирано жури с председател проф. д-р Марин Добрев, до участие бяха..

публикувано на 29.05.25 в 16:00

Балетът „Зорба Гъркът“ гостува в Стара Загора

Митът за Зорба винаги е бил приет като символ на човешкия стремеж към свободата. За първи път историята е обезсмъртена в новелата на великия гръцки писател Никос Казандзакис, по която е написан сценарий за филма от Михаел Какоянис, а през 1988 година..

публикувано на 29.05.25 в 11:20

Изложба „Съзерцания“ на Янаки Кавръков ще гостува в СБХ София

Творчеството на художника Янаки Кавръков (1945-2002), оставил своя отпечатък в художествения живот на Стара Загора и в съвременното българско изкуство от втората половина на 20-ти век, ще бъде представено на 29 май в една от залите на Шипка 6, СБХ,..

публикувано на 28.05.25 в 14:14

Американски госпъл хор гостува в Стара Загора на 1 юни

На 1 юни от 17.00 часа в Художествена галерия Стара Загора гостува американският госпъл хор „Voices in Harmony” от щата Мейн. В концерта ще се включи и акапелна група Harmonix от града на липите. Организатор на събитието на местно ниво е НЧ..

публикувано на 27.05.25 в 16:44

Представят в Хасково живота и музиката на Дворжак в картини

От днес до 9 юни в Младежки център Хасково е експонирана изложбата „Дворжак- неговата музика и живот в картини“ . Експозицията се осъществява от Чешкия център в София, с подкрепата на Община Хасково и Музея на Антонин Дворжак във Висока у Пршибраме...

публикувано на 27.05.25 в 10:44

Елена Азалова е тазгодишния носител на награда "Стара Загора" в направление „Култура и изкуство“

Актрисата от Драматичен театър „Гео Милев“ Елена Азалова е тазгодишния носител на индивидуална награда „Стара Загора“ в направление „Култура и изкуство“. Отличието беше връчено на церемония в навечерието на 24 май от зам.-кмета Милена Желева за..

публикувано на 23.05.25 в 16:47

140 години от рождението на Николай Лилиев – Принцът на българския символизъм

Роден на 26 май през 1885 година в Стара Загора под името Николай Михайлов Попиванов, той ще остане в историята като Николай Лилиев – една от най-фините и въздействащи фигури в българската литература. Поет, драматург, естет и визионер, Лилиев..

публикувано на 26.05.25 в 07:30

Хор „Жарава“ и Йоана Ташева – музикалният пламък на града

В навечерието на 24 май – деня на светите братя Кирил и Методий, Стара Загора отново отдаде заслужено признание на младите си дарования. Сред отличените в направление „Култура и изкуство“ на ежегодните награди Млада Загора тази година блесна името..

публикувано на 23.05.25 в 15:26

Майк Сакс и X-KEY откриват „Цветовете на джаза“ със смуут джаз под звездите

На 5 юни, четвъртък, от 21.00 часа, виртуозният саксофонист и флейтист Милен Стойков (Mike Sax) заедно с Формацията X-KEY ще бъдат третата група, която ще излезе в първата фестивална вечер на „Цветовете на джаза“ 2025. На Античен форум „Августа Траяна“..

публикувано на 23.05.25 в 15:12

Музиката на "Върви, народе възродени" е написана в Ловеч

Днес, всички българи в страната и навсякъде по  света, по традиция отбелязваме най-светлия български празник -  24-и май!  Денят, посветен на делото на славянските просветители Кирил и Методий, на създаването на българската писменост и на българската..

публикувано на 24.05.25 в 07:45