Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Организират празник "Конете на българите" в крепост "Туида“ в Сливен

Навръх Тодоровден Община Сливен и Школа по исторически бойни изкуства на кон „Мадарски конник“ канят жителите и гостите на града на едно уникално по рода си събитие, свързано с големия празник, което ще се проведе на крепост „Туида“. Общоградското тържество наречено „Конете на българите“ ще отбележи откриването на обекта за посетители след направения ремонт за подобряване на инфраструктурата, информира Мая Иванова, директор на културния обект в Сливен. Тя уточни, че събитията започват от 11 часа в празничния съботен ден.

Мая Иванова разказа още, че зад крепостните зидове на „Туида“ ще се претвори древната българска традиция, свързана с конете, отглеждането и обучението им от незапомнени времена. Програмата включва конни демонстрации от епохите на Античността и Средновековието, социализацията и подготовката на конете за работа и бой, реконструкция на тракийски, скитски и средновековни български конници.

Участие в организацията и осъществяването на събитието ще вземат „Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции – Авитохол“ от Варна, Конна база „Борисови“ от село Любен Каравелово, област Варна и ПГХТ „Акад. Неделчо Неделчев“-Сливен.

Привилегията да са в непосредствена близост до конете и да се потопят в техния свят в детайли ще имат всички, решили да си подарят съботния ден за преживяване, което ще се помни дълго. „С организацията на това събитие Община Сливен ще допринесе за културно-опознавателния и исторически туризъм. Надяваме се да се превърне в традиция“, споделя екипът на крепост „Туида“.


По публикацията работи: Иван Славов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Критична ситуация заради пожарите в Хасковско

Над 90 000 декара обхваща вече пожарът, който бушува четвърти ден в Тополовградско. Снощи заради бурен вятър огънят е прехвърлил река Тунджа и отново се е разгорял в посока Свиленград. Въпреки това областният управител на Хасково Стефка Здравкова съобщи..

публикувано на 30.07.25 в 08:22

БАБХ забранява изкупуване на сурово овче и козе мляко от ферми в Хасковско

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) забранява на млекопреработвателните предприятия да изкупуват сурово мляко от дребни преживни животни от ферми на територията на област Хасково. Заповедта влиза в сила от днес и е част от превантивните..

обновено на 30.07.25 в 07:33

Пожарът в Сливен е овладян, изгорени са изоставени постройки

Пожарът, пламнал в обедните часове във вилната зона на Сливен, в местността Андреева чешма, е овладян. Изгорели са няколко изоставени постройки. Няма данни за пострадали.  По предварителна информация огънят е тръгнал от частен имот. В момента се..

публикувано на 29.07.25 в 20:10

Пожарът между Мелница и Срем още бушува

И през нощта в района на елховското село Мелница остават на терен 10 противопожарни автомобила, тежка верижна техника ще продължи да разширява прокараните вече просеки между землището на Мелница и тополовградското село Срем.  Периметърът на пожара, на..

публикувано на 29.07.25 в 19:19

Пожарите в Тополовградско не застрашават населени места

Усилията на екипите в момента са насочени основно към селата Срем и Устрем, община Тополовград и към село мелница в област Ямбол, каза зам.-министъра на вътрешните работи Тони Тодоров, който пристигна днес следобед на мястото на пожара. Той обяви, че..

публикувано на 29.07.25 в 17:43

Десислава Иванчева вече е на свобода

Бившият кмет на столичния район "Младост" Десислава Иванчева напусна затворническото общежитие в Сливен, където излежаваше шестгодишна присъда за корупция. Пред журналисти на излизане от затвора Иванчева каза, че бърза да се прибере при детето си. Тя..

публикувано на 29.07.25 в 17:37

Екоинспекцията отново дава на прокурор собственика на изгорелия склад с гуми в Чинтулово

Регионалната екоинспекция в Стара Загора продължава да следи с мобилна станция качеството на атмосферния въздух след възникналия пожар на гуми в сливенското село Чинтулово.  Огънят бушува в неделя вечер в складова база за вторични..

публикувано на 29.07.25 в 17:11

Два големи пожара гасят ямболските огнеборци

Усилията на ямболските огнеборци днес бяха насочени в овладяването на два големи пожара. В предобедните часове пламна вилна зона край Ямбол, в елховско борбата с огнената стихия в землището на село Мелница продължава и към този час . В..

публикувано на 29.07.25 в 16:52

Пожар гори във вилна зона над Сливен

След 12:00 часа днес в Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РДПБЗН) – Сливен е получен сигнал за пожар във вилната зона край града, в района над Андреева чешма, съобщиха от Областната дирекция на МВР. На място незабавно са..

обновено на 29.07.25 в 16:27
Снимката е илюстративна

Двама строителни работници пострадаха на обект в Казанлък

Двама работници пострадаха на строеж в Казанлък днес. Строителна бригада е изпълнявала кофражни работи за плоча на кота +3.15 метра, когато, по време на придвижване по частично запълнен кофраж, той пропада заедно с двама от работниците, които са..

публикувано на 29.07.25 в 16:03