Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седем концепции за интегрирани териториални инвестиции с партньори от област Стара Загора са преминали успешно първия етап на кандидатстване

Започват обществените обсъждания на Концепции за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ) по места в област Стара Загора. Седем концепции с партньори от Старозагорско  са преминали успешно етапа на административно съответствие и допустимост, съобщи Радка Тилева, управител на Областния информационен център в Стара Загора.

Областният информационен център в ролята си на Звено за публични консултации към Регионален съвет за развитие (РСР) на Югоизточен регион на планиране (ЮИР), представи днес по време на работна среща с медии, графика за провеждане на публични обсъждания на преминалите етап на оценка за Административно съответствие и допустимост (АСД), Концепции за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ) за област Стара Загора.

Сред одобрените на този първи етап КИТИ, с участие на местни партньори, са проектите: „Подобряване на връзките на образованието, научно-изследователската и развойната дейност с бизнес дейностите в югоизточен регион“ с водещ партньор Тракийски университет; „Комбинирана концепция за подпомагане на сценичните изкуства“ с водещ партньор НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“; „Нов модел на интегрирана здравна грижа за деца в югоизточния регион“ с водещ партньор община Бургас; „Устойчива и безопасна инфраструктура на територията на община Казанлък“ с водещ партньор Агенция пътна инфраструктура; „По пътя на Античността “Интегрира териториален туристически продукт/маршрут, свързващ античното културно наследство на територията на Южен централен и Югоизточен регион“ с водещ партньор община Пловдив; „Устойчив социално-икономически растеж, чрез подобрена инвестиционна среда и съхранена идентичност на региона“ с водещ партньор община Казанлък и „Регионална екосистема за устойчиво развитие: интегрирани инвестиции за общностно благополучие“ с водещ партньор Сдружение югоизточен регионален иновационен център „Здраве“.

Предстои във всички населени места, които са участници в проектите, да се проведат публични обсъждания. Те  ще се провеждат на местно ниво, като в тях ще участват водещите кандидати и партньори, които ще имат възможност да представят в детайли и да защитят своите проекти за инвестиции, предложени в изпълнение на новия подход за регионално планиране през програмен период 2021-2027 г.

 „По време на тях водещите партньори и другите участници по концепциите да представят своите вече одобрени на първи етап проектни идеи. Целта е да сме сигурни, че всяка една от тези идеи за развитие на конкретна област или регион се приемат добре и положително от обществеността“, каза Тилева. По време на обсъжданията гражданите ще могат да дават и своите предложения как определена идея или проект да бъде подобрен. Предстои да бъдат изготвени и доклади за нагласите на обществото. „Той ще послужи за следващото ниво на оценка, което ще се прави на концепциите. Поради това е важно всяка една от концепциите да бъде припозната и одобрена от гражданите“, поясни още Радка Тилева.

Обществените обсъждания ще се проведат от 12 до 18 април на територията на общините Стара Загора, Казанлък, Павел баня, Мъглиж и Раднево.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Проектите за чиста водородна енергия продължават своето развитие и то в Стара Загора

През последните седмици стана ясно, че осем големи проекта по Плана за възстановяване и устойчивост няма да бъдат изпълнени, заради големи забавяния и невъзможност да бъдат разплатени на време. Сред тях са и предвидените пилотни проекти за..

публикувано на 02.04.25 в 13:26
Животът в долината на река Жиу е бил организиран около добива на въглища.

Проблемите на въглищните региони в Румъния

Корина Мурафа е румънска експертка по въпросите на справедливия преход. В интервю с полската журналистка Малгожата Кулбачевска-Фигат се коментира напредъкът в усвояването на европейските средства за трансформация на въглищните региони и как..

публикувано на 26.03.25 в 13:54

Център за върхови постижения във водородните технологии ще бъде създаден в Стара Загора

Център за върхови постижения във водородните технологии ще бъде създаден в Стара Загора по проект H2START. Проектът  стартира в сътрудничество между  Тракийски университет -Стара Загора, Българската асоциация за водород, горивни клетки и съхранение на..

публикувано на 19.03.25 в 10:00
ТЕЦ

Международни експерти и ЕК ще обсъждат бъдещето на заетостта в Стара Загора

Eкспертни дискусии за икономическото бъдеще на въглищния регион ще се проведат в залата на хотел „Верея“ в Стара Загора на 12 март 2025 г. Международната конференция „Справедлив преход в Стара Загора“, организирана от „Бранд Медия България“..

публикувано на 12.03.25 в 05:10

Стара Загора е домакин на информационно събитие „Където дигитализацията среща инвестициите“

На 5 март 2025 г. Стара Загора ще се превърне в център на дигиталната трансформация и иновациите с провеждането на съвместното информационно събитие „Където дигитализацията среща инвестициите“. Форумът е организиран от мрежата на Европейските..

публикувано на 05.03.25 в 05:30

Нови електробуси ще возят до населените места в община Казанлък

Общественият превоз в община Казанлък вече ще се извършва почти изцяло с електробуси. Това стана възможно по съвместен проект с община Павел баня. Той се реализира с цел намаляване на въглеродните емисии в атмосферата. Общата му стойност е 8,3 млн...

публикувано на 26.02.25 в 10:00

Работят по разкриване на факултет „Дигитални и зелени технологии" в Тракийски университет

Ректорът на Тракийски университет проф. Добри Ярков инициира среща-дискусия по повод създаването на нов Факултет „Дигитални и зелени технологии" към Тракийски университет – Стара Загора. Събитието привлече широк кръг от участници, сред които..

публикувано на 19.02.25 в 10:00
Борислав Сандов

За бъдещето на въглищата и може ли България да се откаже от тях

Борислав Сандов е вицепремиер и министър на околната среда и водите в правителството на Кирил Петков и в "Минутите за Зелената сделка" коментира възможността на България да приключи с въглищата и има ли опасност за „Зелената сделка“ предвид..

публикувано на 12.02.25 в 10:00

Полша по пътя на прехода

Малгожата Кулбачевска-Фигат работи заедно с Владимир Митев по проекта за справедливия преход в Полша, Румъния и Чехия. Тя прави фоторепортаж  по време на журналистическото им пътуване до долината на река Жиу през октомври 2023 г. Тя разказва за..

публикувано на 29.01.25 в 10:10

Как един въглищен регион в Румъния преживява трансформацията

Владимир Митев, репортер в  Румънската секция на Радио България - БНР, коментира в "Минутите за Зелената сделка" работата си по проекта за трансгранична журналистика, свързан със справдливия преход. Митев работи по темата с колеги от Полша и Чехия и..

публикувано на 22.01.25 в 10:00