Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дискутират предизвикателствата пред животновъдната наука в Стара Загора

Международната научна конференция е посветена на 125 години животновъдна наука в България и 82 години Земеделски институт – Стара Загора.

Темата за предизвикателствата пред животновъдната наука в условията на глобални климатични промени обсъждат на Международна научна конференция, провеждаща се в хотел Верея на 25 и 26 април. Организатори са Селскостопанска академия – София и Земеделски институт – Стара Загора.

Участие в научната конференция взе Надежда Чакърова, заместник-кмет на община Стара Загора.  „За мен е удоволствие от името на кмета на община Стара Загора Живко Тодоров да ви приветствам по повод научната конференция, посветена на тази актуална тема, която в динамиката на времето става все по-значима – глобалните климатични промени и предизвикателствата пред европейския животновъден сектор. Земеделските и животновъдни общности са от изключително значение за прогресивното развитие не само в България и Европа, но и в целия свят. Това се доказва и с многото чуждестранни участници днес“, каза в началото на конференцията Надежда Чакърова. „Чрез вашите научни разработки, вие успявате да отговорите на темповете на климатичните изменения, влияещи върху земеделския сектор. Смятаме, че едно успешно партньорство помежду ни ще подпомогне темата да достигне до  повече хора и ще привлече интереса и на младите научни работници. Пожелавам успешна и ползотворна дискусия през следващите два дни“, обърна се към организаторите Надежда Чакърова.

Директорът на старозагорския Земеделски институт проф. д-р Стайка Лалева благодари на Община Стара Загора за добрата работа през годините и навременното и бързо съдействие при всеки въпрос.

Предизвикателствата пред животновъдната наука коментира и заместник-министърът на земеделието и храните доц. Деян Стратев. Той подчерта, че темата изключително много се следи и развива в научните среди през последните години. „Няма как да прескоча Земеделския институт в Стара Загора и разбира се да пропусна да се върна в родното място. Поздравявам организаторите за темата, която е избрана на днешната конференция. Последната такава, в която участвах, бе в Шотландия и там обсъждаха именно този проблем като бяха представени и изключителни резултати от проекти, продължили 6 години, следили промените“, заяви доц. Деян Стратев. Той допълни, че този вид събития са доказателство за необходимостта от непрестанно търсене на тясна връзка между науката и бизнеса в контекста на актуалната през последните години тема за климатичните промени. Според него, конференциите с международно участие дават възможност за популяризиране и въвеждане на иновативни решения, чрез споделяне на добри практики и опит.

По време на срещата стана ясно, че именно в тази посока е насочена политиката на Министерството на земеделието и храните. „Новият стратегически план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. дава възможност за целенасочена подкрепа, ориентирана към иновативни решения за опазване на околната среда, иновации, базирани на спецификите на секторните производства и разпространение на резултатите към по-голям брой заинтересовани страни. В тази връзка, бюджетът по тази интервенция е в размер на над 40 млн. евро за целия програмен период“, подчерта зам.-министърът.

Официални гости и участници в конференцията бяха още представители на Държавен фонд Земеделие, Тракийски университет, Посолството на Китай в България, експерти от български и международни университети и институти по животновъдство.

Основните теми, които ще бъдат засегнати през двата дни в Стара Загора, са качеството и безопасността на храните, растениевъдството, животновъдството и икономиката.


По публикацията работи: Деян Денев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Протестиращи блокираха движението на Подбалканския път

Десетки протестиращи на Подбалканския път, в района на казанлъшкото село Дунавци, блокираха движението. Протестиращите искат референдум за запазване на българския лев.  Малко след 16:00 часа те пробиха блокадата на полиция и жандармерия и..

публикувано на 18.05.25 в 16:31

Екологични проекти на Община Тунджа за над 81 хиляди лева ще бъдат реализирани в шест населени места

Шест проекта на Община Тунджа са одобрени по Националната кампания „Чиста околна среда“ на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС). За одобреното финансиране от 81 150, 94 лв.,  съобщи на страницата си във..

публикувано на 18.05.25 в 16:00

Изложба „Накитите през вековете" откриха в Регионалния исторически музей в Сливен

Изложба „Накитите през вековете" беше открита в Регионалния исторически музей „Д-р Симеон Табаков" в Сливен. В експозицията са изключителни образци на ювелирното изкуство – от древността до началото на ХХ в. от фонда на музея. Една част от накитите са..

публикувано на 18.05.25 в 15:04

От 19 до 23 май движението при 115-и км на път II-55 Нова Загора – Полски Градец ще е в една лента

През следващата седмица - от 19 до 23 май, между 8 ч. и 17 ч. движението при 115-и км на път II-55 Нова Загора - Полски Градец ще е двупосочно в една лента. Промяната в организацията на движение е за полагане на нова асфалтова настилка в участък с..

публикувано на 18.05.25 в 13:30

Маскиран мъж стреля край дискотека между Хасково и Димитровград

Маскиран мъж откри стрелба в полунощ край дискотека между Хасково и Димитровград.  Към  момента полицията издирва нападателя,  който след стрелбата се е изнесъл към Димитровград, потвърдиха от ОД на МВР- Хасково.  Мъжът спрял с автомобила си до чешма на..

публикувано на 18.05.25 в 12:24

Откриват занаятчийско изложение в Казанлък

Занаятчийското изложение в Казанлък тази година ще бъде открито на 19 май (понеделник) и ще продължи до 8 юни, съобщиха от местната администрация. В него ще се включат почти 130 занаятчии и търговци , като 65 от тях са от община Казанлък, а останалите..

публикувано на 18.05.25 в 09:00

Температурите тръгват нагоре

Днес ще бъде предимно слънчево. В следобедните часове, главно над планинските райони ще се развива купеста облачност, но само на изолирани места ще превали краткотрайно. Ще духа слаб, в Северна България - умерен вятър от запад, но вечерта ще се..

публикувано на 18.05.25 в 07:00

Три птици от вида "брадат лешояд" бяха пуснати символично в Сливенската планина

Три брадати лешояди бяха пуснати символично в Сливенската планина, след което те бяха пренесени на мястото в специално изкуствено гнездо.  Официалното събитие се състоя в крепостта „Туида“ в Сливен. Лешоядът Балкан е излюпен в спасителния център на „Зелени..

публикувано на 18.05.25 в 06:10
брадат лешояд

Три млади брадати лешояди ще бъдат освободени в дивата природа на Сливенския балкан

Три млади брадати лешояди ще бъдат освободени в дивата природа на Сливенския балкан. Това се прави за първи път, след като последната птица в страната е намерена мъртва в началото през 1972 година  в Природен парк „Сините камъни". Освобождаването на..

публикувано на 17.05.25 в 10:33
Municipality of Sliven

Богата културна програма в Сливен днес

Европейската нощ на музеите в Сливен ще бъде официално открита от 18.00 часа със съвместна винилна изложба на Регионален исторически музей „Д-р Симеон Табаков" и Музей на текстилната индустрия  под надслов „120 години музей в Сливен". Тя ще бъде..

публикувано на 17.05.25 в 10:21