Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Архивът в Стара Загора получи снимки на старозагорската учителка, ушила знамето на клисурските въстаници

5
Снимка: Кристина Русева

Разказът за старозагорската Райна Княгиня – учителката Зюмбюля Ппопстефанова, ушила знамето на въстаниците от Клисура в Априлското въстание, донесе нова информация за тази смела и отдадена на свободата българка.

 Експертите в Държавен архив Стара Загора са потърсили след материала за Зюмбюля Попстефанова повече информация от историческия музей „Райна Попгеоргиева“ в Панагюрище и от историческия музей в Клисура. Колегите им изпращат 2 снимки по електронен път.

   В спомените на внука на Зюмбюля -  Петко Глътников пише, че неговата баба и Гана Найденова са ушили знамето на клисурци. „Двете учителки си правят снимка със своите ученички, а едно от копията пращат на Райна Попгеоргиева , което се пази в едноименната къща-музей в Панагюрище. На лицевата страна на тази снимка има надпис „Попстефанова Земби и Гина Найденова. Второто име е подчертано, а над главата на едната млада жена има стрелка, която предполагаме, че посочва коя е Гана Найденова“, обяснява Веселина Тракова от Държавен архив Стара Загора. „Не би било логично стрелката да посочва старозагорската учителка, защото са били съученички с Райна Попгеоргиева в училището на Теофано Попова в Стара Загора и са приятелки“, разсъждава Тракова.

 На гърба на снимката се чете ръкописен надпис в няколко реда с лилаво мастило, в който личат ясно: „В Клисура…,Гана Найденова…Попстефанова…Ески Захра, както са наричали тогава Стара Загора и дата: 1874, 20-ти октомври“ обобщава експерта. Тези данни съвпадат с написаното в спомените на внука на Зюмбюля Попстефанова.

  Има и допълнителен надпис, явно добавен по-късно със синьо мастило и обратно написан на основния текст “учителка Гана Найденова, която ушила Клисурското знаме“. Това може да се приеме, че е същата снимка, за която споменава внукът Петко Глътников.

  След интервюто за личността на старозагорската Райна Княгиня, отговор пристига  и от музея в Крисура. От там изпращат по електронната поща на старозагорския Държавен архив снимка, която може да се открие и в интернет.

  На нея са 3-ма души, по-възрастната жена е седнала, а по-младите мъж и жена са застанали от двете й страни. „Това вероятно е самата Зюмбюля Попстефанова със семейството на по-голямата й дъщеря Стефания. По-малката Райна, почива на 8 години. Името на зет й не се знае, но с двете жени – младата и по-възрастната имат видима прилика. От долу личат печат на фотото в което е направена снимката“ Братя Кацарови – Пловдив“, завършва разказа си Веселина Тракова.

 Държавен архив Стара Загора благодари за съдействието на колегите си от музете в Панагюрище и Клисура. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Над 5 години в Стара Загора не е имало ледена пързалка

Ивайло Иванов е запален по кънките на лед и от 10 години работи за създаването на пързалки в цялата страна като е представител на най-голямата фирма в света. Той сподели в интервю по Радио Стара Загора разочарованието си, че в родния му град Стара..

публикувано на 23.11.24 в 10:09

Ученици от цялата страна мерят умения по английски език в Стара Загора

Гимназията с преподаване на чужди езици "Ромен Ролан" в Стара Загора е домакин на Национално състезание за речеви и комуникативни умения на английски език , организирано от Министерството на образованието и науката.   В студиото на Радио Стара..

публикувано на 22.11.24 в 17:25

Съветите на коафьора Стенли и гримьора Дарина Господинова за празничните визии

С настъпването на месец декември, смело ще влезем в сезона на партитата и празнуването на Коледа и Нова година. За тези тържествени поводи визията винаги носи, както самочувствие, така е и част от доброто настроение.   По думите на коафьора Стенли..

публикувано на 22.11.24 в 12:29

Музика за петима: Тризнаците вече са в дома на Даниела и Димитър

Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима.  Даниела и Димитър са горди..

публикувано на 21.11.24 в 13:48

В дома на адвокат в Стара Загора преди век за първи път се ражда идеята за опера в Стара Загора

За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей.  Две години преди първата оперна постановка –..

публикувано на 20.11.24 в 10:00

Невена Цонева: Музиката е универсален език, а не категория, в която да бъде творецът

Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..

публикувано на 15.11.24 в 13:50

Бюст -паметник на Димитър Наумов откриват в събота в Садово

Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов.  От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..

публикувано на 14.11.24 в 19:08

Историята на една овчарска гега и най-стария дърворезбар в България

Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е  на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през  през 1912 година.  Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..

публикувано на 13.11.24 в 09:10

Какво е да си добър и колко струва добротата?

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година.  Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..

публикувано на 13.11.24 в 07:05

Традиционен конкурс за сурвачки в Стара Загора

Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..

публикувано на 12.11.24 в 15:39