Стоян Омарчевски е родом от Нова Загора, завършва мъжката гимназия " Иван Вазов" в Стара Загора през 1908 година.
Министър е на просвещението в правителството на Александър Стамболийски. И като такъв подпомага изграждането и откриването на над 1000 училища в много малки населени места, провежда реформа, с която основното образование в България става задължително, освобождава от данъци детската литература. Открива Медицински, Ветеринарен, Богословски, Агрономически факултети в Софийския университет. И не забравя Стара Загора, с която го свързват ученическите му години.
Омарчевски често гостува в града и обсъжда проблемите на образованието с директорите на Мъжката и на Девическата гимназии в Стара Загора, разказва Райна Антонова, главен уредник отдел "Нова история" в Регионалния исторически музей.
Така се ражда идеята тук да се проведе шестмесечен кооператовно - търговски вечерен курс за подготовка на специалисти счетоводители най-вече за селските кооперации, защото такива кадри липсвали.
Курсът преминава при огромен интерес, завършват го 100 човека, предимно учители, които получават диплом за счетоводители. "А напливът от желаещи да се запишат да учат е причината на следващата година да се вземе решение за откриването на професионално търговско училище", разказва Райна Антонова.
Школото е частно, но помага и държавата. Изучавали се специални и общообразователни предмети, наблягало се на изучаването на френски и немски езици.
А 100 години назад във времето предците ни използват толкова модерния метод на така нареченото „дуално обучение“ - към училището действала и фирма, в която учениците да трупат практически опит.
През септември, 1923 година, училището вече е смесена Търговска гимназия. По-късно започва да приема и момичета и вече 100 години продължава да подготвя кадри за българската икономика.
Създаването на Търговската гимназия не е единственият принос на Стоян Омарчевски към просветата и културата в Стара Загора. Той е в основата на това археологическото наследство на града ни да бъде съхранено, разказва Райна Антонова.
Омарчевски успява да осигури ежемесечна заплата на Атанас Кожухаров, уредник и директор на Музея на Археологическото дружество „Августа Траяна“.
Със създаването на дружеството през 1907 година и откриването на музея, Кожухаров изпълнява тази длъжност напълно безплатно, паралелно със задълженията си като директор на Девическата гимназия, а по-късно – на учител в Мъжката гимназия. Член на същото археологическо дружество е и Добри Спилков, който, когато Омарчевски е ученик в Стара Загора, е негов настойник. Спилков дава идеята на Министъра на просвещението да осигури финансиране за Кожухаров, за да може той да се посвети на дейността си в Археологическото дружество. На освободеното от учителско място Кожухаров място в мъжката гимназия веднага е назначен младият преподавател по история и география Стефан Минков, който също е привлечен за работа към Дружеството дружество. Няколко години по-късно на работа е назначен още един учител по история, който също подпомага Кожухаров – Георги Райков. На практика Райков става наследник на Кожухаров като директор на музея.
Поредният епизод на "Истории под Липите", в който разказваме за Стоян Омарчевски можете да чуете в прикачения звуков файл.
Пътуващите с градския транспорт в Стара Загора бяха изненадани с мили писма с благопожелания и валентинки. Жестът е посветен на двойния празник на Св. Валентин и Трифон Зарезан и се осъществява по инициатива на управителя на общинското дружество..
Той е роден в Чикаго, САЩ. Носи българско име, защото родителите му са българи, заминали преди години в Америка. В момента Жеко учи в един от най – престижните колежи за музика в Бостън. Баба му и дядо му живеят в Стара Загора и той гостува при тях...
Художествената галерия в Казанлък продължава със своята поредица от съботни срещи, като този път акцент ще бъде поставен върху бъдещето на храната и науката и иновациите в хранителните технологии. Тази събота, 15 февруари, от 13:00 часа в..
Брадато лешоядче е първото излюпено бебе за този гнездови сезон в Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“ в Стара Загора, съобщават от организацията. Лешоядчето се е излюпило вчера след почти двумесечно мътене и е първото излюпено от..
Всеки стопанин обича своя домашен любимец, но прекалената грижа може да доведе до здравословни проблеми . Най-честата грешка, която допускат хората, е честото къпане . По този начин се нарушава кожната бариера. Животинската кожа, както при хората, е..
В сряда следобед – „малкия петък“, поглеждаме към 14 февруари, когато независимо от скока на цените на храните по магазините, отново имаме ще има повод за празнуване. Дори два – по стар стил на 14 февруари ще отбележим Трифон Зарезан, а по..
Ще ви срещна с Лена Неделчева, майсторката на кукли от студен порцелан от Раднево. В нейната малка работилничка ме посрещат милите баби и дядовци на някогашното село Гипсово. Тук се запознах с хроникьора на селото –дядо Иван, който разгърнал..
Златен конски начелник от гроба на тракийски владетел или знатен войн, златна фибула и украсена с гранати и емайл апликация, заедно с елемента за прикрепване към ризницата му, намерени край тополовградското село Доганово - Капитан Петко войвода, ще..
Зелени Балкани е спасителен център за защитени от закона, травмирани от хората, бедстващи животни и птици. В него се размножават редки птици с трайни увреждания, които не могат да бъдат върнати обратно в природата. Специалистите работят по програми за..
Фотография на десетокласничката от в Казанлък Мирослава Костадинова е сред отличените фотографии на национален конкурс по фотография. Снимката на момичето е сред 13-те най-добри снимки от 1 148 фотографии. Участниците са ученици от I- ви до XII-и..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net