Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църквата в сливенското село Самуилово има храмов празник днес

Снимка: интернет

Днес, хубавият християнски празник – денят на свети Константин и Елена ще отбележат и жителите на голямото сливенско село Самуилово. Неговите над 2 300 жители се радват на красивата църква, чиито патрони са светите майка и син, построена почти изцяло с дарения и труд на местните хора и българи от чужбина, материали от местни фирми. Бизнесмени даряват камбаната на храма, а красивия полилей е дар от общността на каракачаните, живеещи в Самуилово

  Първата копка е през април 2004 г., а идеята се ражда у самуиловци, след като възстановили аязмото в края на селото. За него старите хора си спомняли, че предците им казвали, че то носело името на свети Константин и Елена… „Така постепенно се роди идеята да се построи църква в центъра на Самуилово, а  имената на небесните й покровители се наложиха някак си естествено.“, разказва Елена Неделчева от църковното настоятелство.  Сред големите дарители са семейството на Йорданка и Руси Милкови, които платили за проекта и тухлите, помагали за събиране на средства сред българите в Чикаго. Сливенското БКС осигурило материали и извършило  грубия строеж, трима местни бизнесмени дарили камбаната на храма. Много хора – кой с каквото може: с малки или по-сериозни дарения и с личен труд помогнали за завършването на църквата с изографисването й и с подредбата на иконите.  

  Църквата била тържествено открита с много гости и богата програма на 3.06.2010 г.

 Местният отец Красимир Кръстев служи на всеки голям християнски празник, а клисарят Симеон Симеонов отваря дверите й за всеки, който пожелае в делничен ден да  се помоли.

  Днес храмът „Св. Константин и Елена“ ще бъде отворен отрано за  всеки, решил да запали свещичка за здраве и благоденствие.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Горят сухи треви и стърнища между няколко елховски села

Горят сухи треви и стърнища между елховските села Стройно, Борисово и Бояново в Елховско, съобщават от полицията в Ямбол.  Към момента няма опасност за населените места, но силният вятър затруднява гасенето.  Огънят е тръгнал в обедните часове от пътя..

публикувано на 16.08.25 в 16:57

Изтеглиха цистерните от ЖП релсите край с. Пясъчево

Днес, рано сутринта, започна разчистването на дерайлиралите цистерни край симеоновградското село Пясъчево.  И тази сутрин на място са десетки служители на пожарната, НКЖИ и други компании.  До късно снощи е продължило обливането с вода на част от..

публикувано на 16.08.25 в 10:47

Игра с огъня е причината за пожара в сливенското село Селиминово

Пожар обхвана около 20 имота в покрайнините на сливенското село Селиминово вчера следобед. Изгорели са стопански постройки, спасени са домовете на хората. Пожарът е потушен.  О гънят е тръгнал от източния край на селото и заради силния вятър се е..

публикувано на 16.08.25 в 08:51

Слънчева и ветровита събота

Атмосферното налягане е по-високо от средното за месеца, но бавно ще се понижава. Днес ще е предимно слънчево. След обяд над западната половина от страната ще се развива купеста облачност. Ще духа до умерен, в източните райони временно силен вятър от..

публикувано на 16.08.25 в 08:44

Потушен е пожарът край гълъбовското село Обручище

Потушен е пожарът край гълъбовското село Обручище. Това съобщи за Радио Стара Загора кметът Станислав Габровски. На място е пристигнал и директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов.  Вечерта..

публикувано на 15.08.25 в 19:59

Пожарът край Селиминово навлезе в дворовете на къщи

Пожар над сливенското село Селиминово изпепели над 40 декара сухи треви и храсти и навлезе в дворовете на последните къщи на селото.  Изгорял е товарен бус, изоставени стопански постройки и е спасена една къща.  Силният вятър е причината огънят да навлезе..

публикувано на 15.08.25 в 18:56
Снимката е илюстративна

Обявиха частично бедствено положение в село Обручище заради пожар

Голям пожар бушува край гълъбовското село Обручище.  Огънят е навлязъл до първите къщи на населеното място.  На място са 7 екипа на пожарната, които към момента са успели да овладеят пламъците, за да не обхванат жилищни постройки. Това съобщи..

публикувано на 15.08.25 в 17:20

Търговка счупи бариерата на Община Казанлък и изсипа дини пред входа й

Разгневена търговка счупи бариерата пред Община Казанлък с бус и започна да изхврля дини пред входа на сградата.  От няколко дни жената продавала дините от буса си на неразрешени и опасни места, като кръстовища. Служители на Общината обясниха, че..

публикувано на 15.08.25 в 16:30

Лятното кино в Ямбол отваря врати с култова комедия тази вечер

Лятното кино в Ямбол отваря безплатно врати за посетители тази вечер. От 21:00 часа ще бъде представена комедията „Ако можеш, забрави...", която ще ни пренесе във времето на студентските бригади в село Макоцево. Филмът е създаден през 1988 година,..

публикувано на 15.08.25 в 15:26

В старозагорски храм раздадоха рибен курбан за здраве

Успение Богородично отбелязваме днес. Според Светото писание на този ден Божията майка напуска земния живот, за да се възнесе при своя Син. Успение на Пресвета Богородица или Голяма Богородица е един от най-големите християнски празници. В цялата страна..

публикувано на 15.08.25 в 15:11