Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В навечерието на 24 май:

Пианистката и поетеса Румяна Шишкова - запленена от Музиката и Словото

Запленена от музиката и словото - така в едно изречение най-общо може да бъде представена Румяна Шишкова, поетеса и преподавател по пиано в Националното училище за музикални и сценични изкуства Христина Морфова в Стара Загора. 

Разговорът ни с нея започва с парафраза на библейския въпрос - кое е първото - музиката или Словото.

 Оказва се, че на две-три-годишна възраст  години Руми вече е изпълнявала с подобаващио артистично поведение песни на великата Лили Иванова. Вплитането на думите в мерена реч пък е било нейно занимание също от дете. Допълнително, заедно със сестра си е преписвала на ръка стиховете на велики български поети. На разположение е била и огромната домашна библиотека, а книгите са били верен приятел. 

"Винаги съм можела да пея, но със свирене започнах да се занимавам относително късно - на около девет години. Тогава, след една провокация открих, че безсловесният език ми дава възможност да кажа неща, които са крехки и ефирни, че мога да докосвам, да променям, да извиквам  усмивка и радост, или пък сълзи, чрез музикални изпълнения. Явно съм се занимавала много сериозно, щом въпреки относително по-зрялата за начало в тази сфера възраст, бях първа първа в списъците на приетите в Музикалното училище. И така до ден днешен - служа си и с двата езика - на музиката и на Словото". 

Има ли общо между буквите, които създават думите и нотите, от които се ражда музиката - разбира се, категорична е Шишкова. "В различните азбуки буквите са с различен брой, а имената на нотите са само седем. Интересното е, че през десети век Гуидо Д Арецо от първите срички на химн за Йоан Кръстител е сътворил това нотно писмо. Всъщност е "опредметил" с буквени наименования звуци, които могат да бъдат нанесени, за да бъдат изпълнявани по-лесно. Това е огромен подарък, принос към изкуството, а най-дълбоката връзка между буквите и нотите е песента. Защото слово и музика в нея са едно", казва Румяна Шишкова. 

Как звучат думите "мама" "свобода", "мир", ако трябва да бъдат произнесени чрез музиката  - те са част от най-универсалния език, кодиран у всеки човек - езика на Любовта. "И ако хората си спомнят за този език, звученето им би било част от общата хармония", усмихнато обяснява Шишкова. Дали числото три е съдбовно за нейния път в мереното слово - защото дотук Руми има издадени три стихосбирки, а те от своя страна, имат по три цикъла - “не мисля”, казва поетесата. Всъщност, ключовото за нея и когато пише, и когато е зад рояла, е творенето - а то е отговорност. 

Целия разговор  с поетесата и преподавател по пиано Румяна Шишкова можете да чуете в прикачения звуков файл.  

По публикацията работи: Дарина Колева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Внуците на Панчо Владигеров

Фотоизложба представя историята на операта "Цар Калоян"

На Античния форум "Августа Траяна" е експонирана пътуващата фото-документална изложба проследяваща историята на операта "Цар Калоян" от Панчо Владигеров, от първата постановка на 20 април през 1936 година до наши дни.  Експозицията, дело на Надя Сотирова,..

публикувано на 18.07.25 в 16:10

Петя Христова: Поезията е сигурно убежище, а хората са най-голямото вдъхновение

Пишете ли поезия? Творец ли сте? И то не като професионално занимание, а като хоби? Като начин да изградите свят, в който да се чувствате сигурни, и който да ви помага, тогава, когато имате нужда. Ако се припознавате, или не, в тези въпроси,..

публикувано на 18.07.25 в 13:07

Тракийската гробница „Оструша“ се превръща в сцена за театрално-танцов спектакъл

Пространството пред тракийската гробница „Оструша“ край Казанлък ще се превърне в сцена за премиерата на уникалния театрално-танцов спектакъл „Бендида -всемогъщата господарка на траките“. Спектакълът ще бъде показан на 25 юли от 21 часа. Той е..

публикувано на 18.07.25 в 10:09

Картината "Ахинора" очаква поредното си пос(в)ещение

Още една среща между литературата и изобразителното изкуство предлага на своята публика Художествената галерия в Казанлък. Виолета Радкова ще бъде гостуващия автор тази вечер на среща от инициативата „Пос(в)ещение на картина“. Събитието е от 18:00 ч в..

публикувано на 17.07.25 в 14:41

Премиера на "Цар Калоян" на Античния форум

На 17 и 18 юли, от 21.00 часа, на сцената на Античния форум "Августа Траяна“ Държавна опера Стара Загора представя историческата оперна драма "Цар Калоян“ от Панчо Владигеров. Знаковата българска творба ще оживее под звездите с нова оригинална..

обновено на 17.07.25 в 11:38
Джулиана Гутова

"Ден на дарителите" в Старозагорската галерия

На 17 юли, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора ще се проведе специално събитие "Ден на дарителите" . На този ден, преди 65 години , в едно от крилата на Драматичния театър е представена първата експозиция на художествената сбирка...

публикувано на 16.07.25 в 17:15

„Многострадална Геновева“ се завръща с премиера под звездите на Античния форум

За 15-та поредна година Драматичен театър „Гео Милев” закрива творческия сезон с представления на открито. Последният спектакъл е премиерата на „ Многострадална Геновева или летопис на едно въстание” на 23 юли , от 21.00 часа, на сцената..

публикувано на 16.07.25 в 13:56

Малките театрали от Тополовград зарадваха децата на Болярово

 Малките театрали от Тополовград тръгнаха на лятно турне със своя най-нов спектакъл – „Анини приказки“ по Стефан Цанев. Постановката, съставена от две вълшебни и поучителни истории – „Приказка за трите патета“ и „Приказка за пътя“, събра в едно мъдрост,..

публикувано на 16.07.25 в 13:25

Фотоизложбата "Ръце" гостува на казанлъшкия Музей на фотографията

"Ръце" - фотоизложба, която може да "чуете" през ръцете на музикантите, представя Димитър Казанджиев. Експозицията от 28 фотоси показват музиканти в творческа атмосфера, а детайлите са тези, които водят зрителя към голямата сцена.  До момента..

публикувано на 15.07.25 в 16:37

Гурково откри Арт център „Алфа“

В Гурково бе открит Художествен център „Алфа“, включващ Художествена галерия и Дом на изкуството и науката. Инициативата е на художника Веселин Куртев , родом от града, който живее и твори в Ню Брънзуик, САЩ, където преди години основава  галерията..

публикувано на 12.07.25 в 16:20