Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Яхия от Сирия, който прави живота на бежанците по-лек чрез спорта

30-годишният Яхия Хомси от Халаб, Сирия дава надежда на стотици бежанци от лагера в Харманли чрез спорта. Яхия е нещо като треньор и мениджър на футболен отбор, в който играчите са хора, принудени да избягат от родината си. 

„Фокусираме се в спорта защото виждаме че там, в лагера имат нужда да „отпуснат“ , да намерят силата, а и така откриваме таланта сред тях. Досега сме имали 9-10 турнира, в София, в Пловдив, тук в Стара Загора,  досега почти на всички сме били на първо място. И кой знае, може тъкмо от бежанците да се роди бъдеща звезда...

Само миналата година имаме четири медала, тази година имаме три, общо са седем.  В Южна Африка се организира първенство по футбол на малки вратички.  В нашия тим  имаме трима играчи, които вероятно ще са част от отбора на България“, разказва Яхия.

Всичко това става възможно благодарение на Фондация "Мисия Криле“, част от която е вече и Яхия. В организацията той работи като медиатор и преводач. А иначе 30 - годишният сириец отлично познава живота в бежанския лагер.  Защото преди 11 години той самият е бил бежанец.  От скоро е български гражданин и учи български език, за да го усъвършенства. 

„От два месеца вече съм гражданин на България. Избрах да остана тук, не да отида някъде другаде в Европа. Харесва ми държавата, природата,  има възможност,  има работа тук, няма какво да се лъжем.  Но трябва да се положат усилия, да започнеш езикови курсове, просто наготово не става. То и никъде не може да стане.

Защо реших да помагам на бежанците и на непридружени деца  – защото съм видял техния живот отвътре.  Бях  в лагера. Стояхме до 12 часа, излизахме навън само като обедна или като вечерна почивка  и това ни беше...  Познавам добре тази болка и знам колко може да вреди тя.  За 11 години нищо не се е променило. Затова реших да помогна на тези, които сега вървят по пътя, по който аз съм минал.  Да стане  по-лек, да имат повече причини да се чувстват полезни и нужни, да не губят вярата в себе си и да не се отказват.  Когато разбрах за Мисия Криле си казах, това е моето място.  Начините да помогнем са много – ще говоря за спорта в началото.

 Имаме и зала за фитнес – аз съм треньор, показвам  им как да тренират,  стая за шахмат – има много добри сирийци шахматисти. Даже двама от тях са били шампиони у дома.  Сега опитвам  да им уредя участие в някакъв турнир, но още не съм успял.  Имаме и  менторска програма всяка година.  Даваме сума на определена група и с тези пари те трябва да решат какво да направят, да го измислят.  Едни избират  да купят продукти и да приготвят храна за останалите, други пък – организират екскурзии, на които вземат непридружените деца.  

Правим и екоакции – миналата година хора от лагерите чистиха в Харманли. Ще продължим да го правим. Защото там, където живеем, трябва да е чисто. "



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Светлина от кратуни

Ако чуете изразът "Голяма си кратуна!" не бързайте да се обиждате. Въпреки негативния смисъл, с който сме свикнали да приемаме подобно изказване, кратуната в днешно време може да е комплимент, защото е материал, с който се създава красиво изкуство...

обновено на 29.04.25 в 09:55

В „60 минути повече Lifestyle“: Българска шевица и традиционни женски имена са върху серия лакове

Пролетта вдъхновява за свежи идеи, включително в областта на маникюра, който вече е форма на себеизразяване, повлияна от глобални тенденции. В предаването „60 минути повече Lifestyle“ ни гостува Мариела Иванова, която разказа за своя път в бизнеса с..

публикувано на 25.04.25 в 15:47

Световният ден на книгата беше отбелязан и в Болярово

По случай Световния ден на книгата, заместник-кметът на община Болярово Нина Терзиева, се включи в инициативата "Походът на книгите" на СУ "Д-р Петър Берон", град Болярово.  По покана на училищното ръководство, г-жа Терзиева за поредна година извървя..

публикувано на 24.04.25 в 16:28

Откриват монумента със спътник "1300 години България" на 30 април

Плеяда звездни имена, сред които и първият български космонавт Георги Иванов , са поканени да участват в церемонията по  откриването на Монумент със спътник "България 1300", следващата сряда - 30 април.  "Церемонията  в парк  Артилерийски е с..

публикувано на 23.04.25 в 16:48

Съдебната медиация се завръща

Конституционният съд отмени задължителната съдебна медиация в деня, в който трябваше да заработи (1 юли 2024г.). Преди това в страната се проведе подбор на медиаторите, които задължително трябваше да са юристи. За всеки съдебен район имаше определена..

публикувано на 23.04.25 в 14:15

Еньо и Енина - щъркелите -инфлуенсъри от казанлъшкото село Енина

Двойка щъркели са най-новата атракция на казанлъшкото село Енина.   Птиците избират населеното място за свой дом преди три години, разказа кметът на селото Димитрина Дончева.   Щъркеловото гнездо тогава измайсторяват нейният син а Радослав и Димитър..

публикувано на 21.04.25 в 09:35

Вярата и музиката среща с дирижирането Митрополит Киприан Старозагорски

На Светли понеделник, когато книгата на книгите повелява да се радваме, пеем и веселим, защото "Исус Воскресе", ще срещнем вярата с музиката. Възможно е чрез единственият митрололит в България, който е и диригент – Киприан Старозагорски. В..

публикувано на 21.04.25 в 08:14

Домът е там, където сме заедно

След повече от 20 години в София, семейство избира Стара Загора за свой нов дом и вече четири години се радват на благата на малкия град. Във Великденското издание на „Моята неделя“ ви запознахме с – Андрей, Мария и двете им дъщери Анна и Адриана...

публикувано на 20.04.25 в 12:03

Вярата e терапия

Какво означава да си здрав? Според психолога Яна Христова това не е само физическо състояние, а усещане за вътрешен мир – със себе си, с мислите, тялото и средата ни. В предаването „Моята неделя“, тя обобщи връзката между вярата, психиката и..

публикувано на 20.04.25 в 11:39

Днес е единственият ден, в който всеки гост на Зографския манастир в Атон може да бие църковните камбани

Първият ден на Великден е единственият в годината, в който всеки гост на българския манастир " Свети Георги Зограф" в Атон може да бие църковната камбана колкото пъти иска. Любопитната подробност за Радио Стара Загора разказа кореспондентът на вестник..

публикувано на 20.04.25 в 10:40