Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Яхия от Сирия, който прави живота на бежанците по-лек чрез спорта

30-годишният Яхия Хомси от Халаб, Сирия дава надежда на стотици бежанци от лагера в Харманли чрез спорта. Яхия е нещо като треньор и мениджър на футболен отбор, в който играчите са хора, принудени да избягат от родината си. 

„Фокусираме се в спорта защото виждаме че там, в лагера имат нужда да „отпуснат“ , да намерят силата, а и така откриваме таланта сред тях. Досега сме имали 9-10 турнира, в София, в Пловдив, тук в Стара Загора,  досега почти на всички сме били на първо място. И кой знае, може тъкмо от бежанците да се роди бъдеща звезда...

Само миналата година имаме четири медала, тази година имаме три, общо са седем.  В Южна Африка се организира първенство по футбол на малки вратички.  В нашия тим  имаме трима играчи, които вероятно ще са част от отбора на България“, разказва Яхия.

Всичко това става възможно благодарение на Фондация "Мисия Криле“, част от която е вече и Яхия. В организацията той работи като медиатор и преводач. А иначе 30 - годишният сириец отлично познава живота в бежанския лагер.  Защото преди 11 години той самият е бил бежанец.  От скоро е български гражданин и учи български език, за да го усъвършенства. 

„От два месеца вече съм гражданин на България. Избрах да остана тук, не да отида някъде другаде в Европа. Харесва ми държавата, природата,  има възможност,  има работа тук, няма какво да се лъжем.  Но трябва да се положат усилия, да започнеш езикови курсове, просто наготово не става. То и никъде не може да стане.

Защо реших да помагам на бежанците и на непридружени деца  – защото съм видял техния живот отвътре.  Бях  в лагера. Стояхме до 12 часа, излизахме навън само като обедна или като вечерна почивка  и това ни беше...  Познавам добре тази болка и знам колко може да вреди тя.  За 11 години нищо не се е променило. Затова реших да помогна на тези, които сега вървят по пътя, по който аз съм минал.  Да стане  по-лек, да имат повече причини да се чувстват полезни и нужни, да не губят вярата в себе си и да не се отказват.  Когато разбрах за Мисия Криле си казах, това е моето място.  Начините да помогнем са много – ще говоря за спорта в началото.

 Имаме и зала за фитнес – аз съм треньор, показвам  им как да тренират,  стая за шахмат – има много добри сирийци шахматисти. Даже двама от тях са били шампиони у дома.  Сега опитвам  да им уредя участие в някакъв турнир, но още не съм успял.  Имаме и  менторска програма всяка година.  Даваме сума на определена група и с тези пари те трябва да решат какво да направят, да го измислят.  Едни избират  да купят продукти и да приготвят храна за останалите, други пък – организират екскурзии, на които вземат непридружените деца.  

Правим и екоакции – миналата година хора от лагерите чистиха в Харманли. Ще продължим да го правим. Защото там, където живеем, трябва да е чисто. "



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите на 2024 г.

За четвърта поредна година платформата за грамотност и правопис "Как се пише?" търси думите, които да опишат изминалата 2024 г.  Изборът на български думи на годината започва днес и завършва на 20-ти този месец. "В първия етап от..

публикувано на 06.01.25 в 14:03

Стойчо Стойчев: Станахме свидетели на чудо в природозащитата

През изминалата година станахме свидетели на  завръщането на емблематичния египетски лешояд в страната ни . "Това е не просто голям успех, а на границата на чудото . Бяхме притеснени, че можем да го загубим завинаги от природата на България. Неговата..

публикувано на 05.01.25 в 17:55

За книгите и баницата

Един от любимите моменти при посрещане на новата година е тегленето на късмети от новогодишната баница. Всеки се надява да изтегли късмет, който желае, и си обещава да насочи усилията си към неговото сбъдване. Развихряме въображението си в..

публикувано на 03.01.25 в 17:53

Намерен е трети екземпляр на календара на Христо Ботев с лика и баладата за Хаджи Димитър

    В деня на Богоявление, когато се навършват 177 г. от рождението на гениалния ни поет и революционер Христо Ботев, отбелязваме в началото на годината и 150 години от едно малко известно негово издание „Календарь за година 1875”. Тази рядка..

публикувано на 06.01.25 в 07:10

Традиционни рецепти за празничната трапеза от баба Пенка

В тихото селце Малък дол, 82 годишната баба Пенка пази традициите и духа на българската новогодишна трапеза. С нейния опит и любов към традициите в семейството, тя споделя вкусни и лесни за приготвяне рецепти. " За новогодишната вечер..

публикувано на 31.12.24 в 12:05

Шеф Иван Агафинов за храната като философия

Иван Агафинов заминава за Франция почти случайно, но с амбицията да готви в ресторантите на една от най-взискателните нации на света. И успява. Пътят от готвач в Стара Загора до шеф готвач на френски премиери и министри той нарича персоналния..

публикувано на 31.12.24 в 12:03

Историята на Ахмед - между два свята

Ахмед, млад мъж от град Хомс, Сирия, е принуден да напусне родината си в края на 2011 г. заради гражданската война в държавата. Пред избора да воюва срещу своя народ или да загуби живота си, той избира България, където да продължи образованието си...

публикувано на 30.12.24 в 12:45

Пътят на какаото: от Югоизточна Азия до предизвикателството за бутиков бизнес в България

Те са трима, и почти на мускетарски принцип решават да следват пътя на какаото. Разказваме ви историята на Антон Кринчев, Мария Христова и Анна Желязкова, които са от Ямбол, живеят в София, но страстта им към пътуването ги отвежда до сбъдването на..

публикувано на 30.12.24 в 11:54

Три дни и три нощи се приготвят ястията за Нова Година в Япония

Три дни и три нощи се приготвят ястията за празничната новогодишна вечеря в Япония, разказа пред Радио Стара Загора  Сачи Уджие. Заедно със своя съпруг Атсуфуми, на галено Атсу, музикалното семейство живее в Стара Загора и е част от екипа на Държавната..

публикувано на 30.12.24 в 10:00
снимката е илюстративна

Нова Година в Стара Загора век назад, когато част от господата остават без шушони след бал

В началото на миналия век  в празничната традиция по посрещането на Нова Година под Липите  били включени няколко задължителни компонента– 21 топовни салюта, дадени от военните поделения в града, и баловете.  Защо топовните салюти били точно..

публикувано на 30.12.24 в 09:45