Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фердинанд идва в Стара Загора при важни събития

Снимка: интернет

В деня, когато в България пристигат тленните останки на цар Фердинанд Сакскобургготски ще ви разкажем за посещенията му в Стара Загора. Фѐрдинанд I  е княз на България – от 7 юли 1887 до 22 септември 1908 г., когато е обявена Независимостта на България, и цар на България – от 22 септември 1908 до абдикирането му на 3 октомври 1918 година. Той е наследник на няколко големи царски фамилии – по линия на майка си Климентина  е наследник на френския трон, има по-близки или по-далечни роднински връзки с автро-унгарския и английския кралски двор, и с   всички управляващи династии по това време. Поема управлението на България, когато страната ни е в лоши отношения с освободителката си Русия.

   След като поел трона през лятото на 1877 г., през януари предприел обиколка за да опознае страната ни. Тогава за първи път посещава Стара Загора привеждал на княза, защото все още не знаел български.“ Към Фердинанд се приближила делегация от старозагорки, начело с жената на Атанас Илиев. Тя му връчила писмо с искане да бъдат освободени съпрузите им, които са противници на стамболовото управление. След няколко месеца мъжете са освободени.“, разказва историческите факти Райна Антонова от Регионалния исторически музей в Стара Загора.  

   Княз Фердинанд на няколко пъти преминава през града на липите. Първият път, когато преспива тук е през 1908 г.  Пристига в Стара Загора на 25-и септември от Казанлък, след като на 22.09.1908 г. е обявил Независимостта на България от Турция във Велико Търново. Новината за този важен политически акт пристига в Стара Загора още на обяд същия ден. Кметът Йовчо Хитров изпратил поздравителна телеграма  до Негово Величество цар Фердинанд. В нея оповестил решението на Градския съвет да кръсти Станционната градина на цар Фердинанд и да бъде поставен възпоменателен обелиск за събитието./ Което не се случило./

  Фердинанд е посрещнат с почести на входа от гр. Казанлък с тържествена арка и хляб и сол. Градът е празнично украсен с цветя и българския трикольор. Музикалното дружество „Кавал“ изпълнява химна „Шуми Марица“. Митрополит Методи Старозагорски отслужва молебен в храма „Св. Димитър“. За събитието спомени е оставил старозагорецът Иван Салабашев, министър на финансите в правителството на Александър Малинов.

  Вечерта в офицерското събрание във Военния клуб е дадена тържествена вечеря. Видният политик и общественик даскал Петър Иванов произнася реч, в която се обръща към Величеството с „Царю честити, а министрите нарича славни велеможи“, както е останало от средновековието“. Това ласкае Фердинанд, както и радушното посрещане от старозагорци, макар, че бялото вино не му харесва.

  Другото официално посещение на Фердинанд в Стара Загора е когато на 5.10.1912 г. в града на липите е обявено началото на Балканската война. Тогава той пристига предния ден. Посрещнат е тържествено от жителите на града. Вечер спи в царския си влак, а през деня за негова квартира е предоставен новопостроения дом на търговеца Анастас Хаджиангелов. Тази къща днес е известна като „Бухчевата къща“. В нея временно е монтиран телеграф за да се осъществява бързо връзката с командването на войската.

 „ На 5-и октомври сутринта митрополит Методи Старозагорски отслужва  тържествен молебен в присъствието на царя, синовете му – князете Борис и Кирил, българските генерали и министри, военни аташета и много старозагорци. След църковната служба цар Фердинанд чете Манифеста за обявяване на войната срещу Турция.“

  След това кортежът и шествието преминава през улиците „Цар Фердинанд“ – днешният „Цар Симеон Велики“ и „Цар Освободител“ – днешният бул. „Руски“ и стига до Димчевата къща / Димчевото здание, т.нар. „родилен дом“/.

 Там Негово Величество приема тържествения марш на 12-ти "Балкански пехотен полк“ под звуците на полковия оркестър и начело с полковото знаме. Войниците се отправят към Харманли, в посока на българо-турската граница.

   „Днес Военният клуб, Бухчевата къща / домът на Анастас Хаджиангелов/ и църквата „Въведение Богородично“ пазят спомените от посещенията на втория владетел от Третото българско царство в Стара Загора. За жалост старата сграда на старозагорската гара, на която е бил посрещан многократно, не е запазена.“, завършва разказа  си Райна Антонова. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Конкурс със стихове на Вазов организират в Болярово за 3 март

Община Болярово и НЧ “Възраждане“ съвместно с МКБППМН обявява конкурс -рецитал „Моя страна, моя България“. Конкурсът цели да популяризира българската литература, да пробуди национално самочувствие, да стимулира интереса на децата и младите хора към..

публикувано на 06.02.25 в 15:28

Валентинки от рециклирана хартия майсторят в събота

Работилничка за рециклиране отваря отново врати в Стара Загора тази събота.  В чест на задаващия се 14 февруари едночасовото занимание в нея този път ще бъде посветено на изработването на "валентинки" от рециклирана в домашни условия хартия, разказа..

публикувано на 05.02.25 в 09:55

"Траки, вино и култура" ще събере на едно място водещи учени и специалисти в областта на тракийските бит, духовност и култура

На 21 и 22 февруари 2025 г. в Археокомплекс „Долината на тракийските царе" (гр. Шипка, общ. Казанлък) и онлайн ще се проведе деветото издание на Научния семинар ,,Траки, вино и култура". Събитието се организира във връзка с професионалния празник на..

публикувано на 04.02.25 в 11:35

Пешеходен тур ще разкаже архитектурната история на Казанлък

Пешеходен тур "Незабравеният Казанлък” ще разкаже архитектурната история на Казанлък. Събитието се организира от Съюза на екскурзоводите в България по повод Международния ден на екскурзовода – 21 февруари, информират от общинския пресцентър...

публикувано на 03.02.25 в 14:17

Да превърнеш хобито си в професия

Славена Станимирова е от Стара Загора, тя смесва хобито си с работа, като изработва свещи. От две години това се превръща и в нейна основна професия.  "Всичко започна с гледането на клипове в социалните мрежи на испански творци. Самите клипчета бяха..

публикувано на 03.02.25 в 12:40

Художникът Румен Рачев – за предизвикателството да твориш с Найджъл Кенеди

Румен Рачев има над 60 изложби в България, Европа и Америка. Творчеството му е по-добре познато в чужбина, отколкото у нас. Повече от осемнайсет години живее и работи в Германия. Едва през последните години живее в България, без да прекъсва връзки с..

публикувано на 31.01.25 в 12:46

Празнуват Трифон Зарезан в старозагорското село Оряховица

В богатата празнична програма ще бъде представена вкусна кулинарна изложба „Произведено от грозде“, а кулминацията ще е короноването на „Цар Трифон“. Старозагорското село Оряховица за поредна година ще отпразнува Трифон Зарезан. С пъстра и богата..

публикувано на 29.01.25 в 14:10

9-годишните Ева и Ема Пешеви, пазителки на историята

В Репортер по Радио Стара Загора в следващите минути ще срещнем един град на хиляди години и неговото бъдеще – децата. Макар и напълно опожарена след Руско Турската война, днес Стара Загора е археологическо бижу. А неговите жители и гости на града..

публикувано на 29.01.25 в 08:35

Химн на Звънчетата

Старозагорската детска градина №1 „Звънче“ вече има свой химн.  Деца и учители участваха в професионалния запис на песента в студиото на Радио Стара Загора . Автор на музиката е преподавателят в градината Николай Христов, а текстът..

публикувано на 28.01.25 в 13:18
Васил Русев сред колекцията от радиоприемници.

Васил Русев от Кърджали е най-младият колекционер на радиоапарати в България

Деветокласникът Васил Русев от Професионалната гимназия по електротехника и електроника "Капитан Петко войвода" в Кърджали се определя като най-младия колекционер на стара техника в България. В деня на българското радио (25 януари) младият любител на..

публикувано на 28.01.25 в 11:47