Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброволци възстановиха средновековна църква в Средна гора

3
Снимка: интернет

  Малката църква „Рождество Богородично“ в местността „40-те кръстопътя“, недалеч от средногорското село Свежен, е възродена с много труд и лични средства от Димитър Тосев от Пловдив. В начинанието се включват и негови приятели  със седства и труд.

  Видял малката окаяна църквица през 2015 г. – с порутен покрив, течове по вътрешните стени, поругана от вкарваните в нея животни, Димитър Тосев си дал дума, че ще я ремонтира и ще я „върне „ на хората в достолепния й вид…

  Само за година и половина с лични средства – над 50 000 лв. и с много личен труд и време успял да поднови, като запази първоначалния й вид – покрива, пода, сменил прозорците и вратата, заздравил каменната зидария, направен бил нов иконостас… В това богоугодно и благородно начинание му помагали и много приятели.  „Започнах сам с ремонта, но скоро бях подкрепен от Иван Куков и Петър Енев, който с добротата и мъдростта си, с напътствията си беше като баща за мен“,  разказва накратко Димитър Тосев. 

  Двамата с Петър Енев, преди да почине, монтирали камбаната на малката църква на камбанарията, която издигнали до входа й. Така гласът на църковната камбана се чул след повече от 50 години мълчание и била осветена тържествено от пловдивския митрополит Николай. Пловдивчанинът скромно признава, че не е броил парите, които е вложил в ремонта. Това не е важно, никъде никой не пита и не търси колко средства са вложени в материали и труд. „ Не търся пари , всеки помага -  кой, както и с каквото може. Местните хора са  предимно възрастни, пенсионери, които нямат възможности…По-важното, е че с приятели , направихме нещо, което не се измерва в пари, то има духовна стойност.“, добавя Димитър. Благодарен е на всички, които са го подкрепили, на хората от сдружение "Хайдути", в което членува  Не може да скрие горещата си благодарност и възхищение от Георги Радулов от Пловдив от сдружението, с когото са приятели. За него казва, че е изключително скромен млад човек, но отдаден на българските традиции и история, работещ за запазване на българщината с постоянство и жар.

  За местността „40-те кръстопътя“ недалеч от с. Свежен, Димитър Тосев разказа част от преданието, че тук през 1393 г. са се заселили част от оцелелите български боляри, след превземането на Търново от османските турци.  А църквицата „Рождество Богородично“ е една от 9-те параклиса или църкви, които са били част от манастир.  Не се знае кога точно е въздигната светинята на вярата, запазила ни като народ, но и  днес личат останки от зидове на другите култови сгради, които се нуждаят от почистване от превзелата ги растителност.

  Местните хора знаят, че това място е свято и от дълги години идват на 8-ми септември, когато Православната ни църква чества Рождеството на св. Богородица за курбан. От сега нататък ще могат да запалят и свещичка във възстановената църква, възхваляваща рождението на Божията майка.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Втора употреба или втори шанс?

Отношението ни към дрехите и стоките втора употреба обикновено зависи поне от два фактора: финансов и философията ни за устойчив начин на живот. През последните години темата за ежедневие, в което се заобикаляме от вещи втора ръка не се дискутира,..

публикувано на 20.07.25 в 17:06

Лятно доброволчество в Спасителния център на Зелени Балкани

През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност.  И това лято той се  радва на подкрепата на хората.  Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..

публикувано на 16.07.25 в 15:20

Екофестивалът Узана поляна фест ще се проведе от 18 до 20 юли

Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..

публикувано на 14.07.25 в 15:57

Образът на съвременния лекар

Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което  проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..

публикувано на 14.07.25 в 12:17
Стефан Вангелов

Доброволчеството като начин на живот

Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка.  А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..

публикувано на 12.07.25 в 10:00

11 юли - Световен ден на човечеството

За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството.  Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата.  Две години по-късно - през 1989 година,  ООН..

публикувано на 11.07.25 в 06:20

Над 120 души пресъздават последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета в подножието на връх Бузлуджа

За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..

публикувано на 09.07.25 в 14:19

Отбелязваме годишнина от гибелта на Хаджи Димитър

Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници,  имали за цел да събудят..

публикувано на 03.07.25 в 15:46

Иван Раев - българският лечител, открил лек за мистериозна болест, покосила цяла Европа

Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..

публикувано на 01.07.25 в 14:54
Проф.д-р Николай Цанков и Вахиде Йълмаз

Образование с корени и криле: Синергия между природа, технологии и изкуство

В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението.  В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence..

публикувано на 29.06.25 в 14:29