Първият писател научен фантаст у нас, Георги Илиев е живял и творил до самия си край през 1961 г., в Стара Загора. Георги Илиев е роден на 25.06.1881 г. в с. Тарфа, окръг Чаталджа в Отоманската империя. / днешна Турция/. През двете години, докато учи в Духовната семинария в Цариград се включва в национално-освободителното движение, заради ,което е изключен. Преподавателите му намират личния му дневник, който попада у екзарх Йосиф. По негова заръка обикаля българските села при подготовката на Илинденско-Преображенското въстание. Арестуван е и е осъден на доживотна каторга в Смирна, Мала Азия. Успял да избяга с български параход и стига до Бургас. От там идва в Стара Загора.
В града на липите завършва гимназия, като ученик издава литературен вестник. Първата му стихосбирка „Тъжни напеви“ описва тежкия живот и страданията му в Мала Азия. Учителства известно време, след което завършва строително инженерство в Мюнхен. Участник е в Първата световна война и след връщането си от фронта работи като строителен инженер в града с правите улици.
През 1921 г. се ражда и втората му стихосбирка “Горести“.
Романът му „0-корс“ / „Нула-корс“ или „О-корс“/, е издаден през 1930 г. в 1000 броя в Стара Загора, което е сериозен тираж за онова време. Според литературната критика, замисълът му да покаже живота на човечеството след милиони години, го определя като първия научно-фантастичен роман у нас. През 1933 г. излиза и вторият роман „Теут се бунтува“.
Във фонда в Държавен архив Стара Загора , документите за Георги Илиев са заведени като 831-К. Папките съдържат лична негова снимка и снимка на писателя-фантаст с негови приятели, ръкопис на пътеписа „Пръскалото“ , книгата „Повест за Нанти“ /1937 г./, драмата в 3 действия „Сухата самоковница“, пътеписа „През Калофер“ / напечатани на машина в Държавния архив в Стара Загора през 1961 г. от племенника му Стоян Майноловски.
Тези почти неизвестни факти за Георги Илиев, първият писател-фантаст в България и неговото творчество разказа Веселина Тракова от Държавния архив в Стара Загора.
Със "Златен трофей" и почетна грамота за участие се завърнаха децата от ДЮТС "Боляровче" от VI-тия музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“, провел се на 18 юли 2025 г. в гр. Приморско. Момичетата и момчетата от състава имаха честта да открият..
Отношението ни към дрехите и стоките втора употреба обикновено зависи поне от два фактора: финансов и философията ни за устойчив начин на живот. През последните години темата за ежедневие, в което се заобикаляме от вещи втора ръка не се дискутира,..
През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност. И това лято той се радва на подкрепата на хората. Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..
Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..
Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..
Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка. А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..
За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството. Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата. Две години по-късно - през 1989 година, ООН..
За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..
Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници, имали за цел да събудят..
Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net