Първият писател научен фантаст у нас, Георги Илиев е живял и творил до самия си край през 1961 г., в Стара Загора. Георги Илиев е роден на 25.06.1881 г. в с. Тарфа, окръг Чаталджа в Отоманската империя. / днешна Турция/. През двете години, докато учи в Духовната семинария в Цариград се включва в национално-освободителното движение, заради ,което е изключен. Преподавателите му намират личния му дневник, който попада у екзарх Йосиф. По негова заръка обикаля българските села при подготовката на Илинденско-Преображенското въстание. Арестуван е и е осъден на доживотна каторга в Смирна, Мала Азия. Успял да избяга с български параход и стига до Бургас. От там идва в Стара Загора.
В града на липите завършва гимназия, като ученик издава литературен вестник. Първата му стихосбирка „Тъжни напеви“ описва тежкия живот и страданията му в Мала Азия. Учителства известно време, след което завършва строително инженерство в Мюнхен. Участник е в Първата световна война и след връщането си от фронта работи като строителен инженер в града с правите улици.
През 1921 г. се ражда и втората му стихосбирка “Горести“.
Романът му „0-корс“ / „Нула-корс“ или „О-корс“/, е издаден през 1930 г. в 1000 броя в Стара Загора, което е сериозен тираж за онова време. Според литературната критика, замисълът му да покаже живота на човечеството след милиони години, го определя като първия научно-фантастичен роман у нас. През 1933 г. излиза и вторият роман „Теут се бунтува“.
Във фонда в Държавен архив Стара Загора , документите за Георги Илиев са заведени като 831-К. Папките съдържат лична негова снимка и снимка на писателя-фантаст с негови приятели, ръкопис на пътеписа „Пръскалото“ , книгата „Повест за Нанти“ /1937 г./, драмата в 3 действия „Сухата самоковница“, пътеписа „През Калофер“ / напечатани на машина в Държавния архив в Стара Загора през 1961 г. от племенника му Стоян Майноловски.
Тези почти неизвестни факти за Георги Илиев, първият писател-фантаст в България и неговото творчество разказа Веселина Тракова от Държавния архив в Стара Загора.
Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима. Даниела и Димитър са горди..
За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей. Две години преди първата оперна постановка –..
Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..
Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов. От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..
Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през през 1912 година. Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..
На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година. Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..
Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..
В Зоопарк Стара Загора бе проведено обезпаразитяване на животните от 4 до 8 ноември 2024 г. В процеса са участвали д-р Найден Илинов, ръководител на зоопарка, проф. д-р Цветан Чапръзов от Ветеринарномедицински факултет на Тракийски Университет, гл.ас.д-р..
Икона на Свети Мина , по-стара от църквата, в която се намира, пази катедралният храм "Свети Николай Мирликийски Чудотворец и Свети Цар Борис - Михаил" в Стара Загора. Иконата на Свети Мина е от 1830-1840 година. Преди да бъде пренесена в..
Изкуственият интелект (AI) ще играе ключова роля на пазара на труда през 2025-та. Все по-масовото му навлизане води до дълбоки трансформации, защото катализира промени, които засягат работния процес. Немалко професии и работни места с преобладаващо..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net