Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Потопената църква в яз. Жребчево пазела мощи на св. Иван Рилски

6
Снимка: Личен архив

   Случайна среща с младата фотографка Антония Генчева от с. Енина ми припомни историята на Потопената църква в яз. Жребчево, започнала през 1959 г. с решението за построяването му.  Със своите 25 000 декара, водното съоръжение  е сред  най-големите язовири в България, разположено по поречието на река Тунджа. За построяването му били потопени три села – Долни Паничарево, Жребчево и Запалня, където се намирала и църквата с патрон, покровителя на България -  св. Иван Рилски.Тя била построена през 1895 г. с даренията в пари, материали и труд на цялото село на най-високото място в Запалня.

   Жителите на селата са изселени с разрешението да вземат каквото могат като строителни материали освен покъщнината си през 1962 г. По-възрастните разказват, че част от олтара и църковната утвар са изнесени от хората от Запалня в с. Копринка и гр. Гурково, а камбаната на храма е отнесена в близкото градче Твърдица с обещанието - да бие всеки път, когато някой от с. Запалня напусне този свят. Жителите на Запалня спасили каквото могли, но не посмели да разрушат християнската светиня...

   Днес на  възвишение в близост до останките на църквата се намира изоставено гробище. Пред него с лице към яз. „Жребчево“ е поставена паметна плоча за потопеното село Запалня с надпис: "Село Запалня, заселено ХV в., изселено 1962 г."

   Припомням си тези факти, докато Антония ми разказва, че живее в китната Енина, но корените й са от прочутото с Потопената църква село Запалня и, че е внучка на последния му кмет - Добри Попов. От дете помни разказите за плодородните нивя и градините с праскови, че селото е имало пивница, мегдан и красива каменна църква, а хората му били много задружни. Живели мирно и сговорно българи и турци, християни и мюсюлмани. Казва, че знае, че името на селото идва от турски "азаплъ" - /но не знае какво означава/, което било побългарено в "запалня". Но си спомни името на последния свещеник на църквата - Драган Стойков, който венчал за последен път под покрива на хриситянската обител своя син - Стойко Стойков през 1963 г. Старецът дълго време отказвал да напусне разрушеното село и осиротялата църква, чиято история описал в книга по-късно. С усмивка и носталгия младата жена си припомня, че първите й спомени за селото със странно име, са от черно-белите снимки на нейния дядо с децата и роднините му, с летуването на палатки край пълноводния язовир, в чиито пълноводни води самотно се издигал останалия храм без покрив...

   Днес често се връща на това красиво място, което излъчва особена духовна енергия, където дори птиците притаяват гласове... А тя не може да се насити да го снима. Тук всеки кадър "се съобразява" със светлината от свещичките, които палят хората... Всеки път има много хора... "Имам усещането, че църквата е оцеляла на времето заради огромната енергия и сила на възрожденския дух, който са оставили в родното си място изселените жители на Запалня! Затова и нито един камък, нито една тухла не е паднала от сградата, освен разрушения покрив, вече 70 години почти... Тази църква е истински пазител на българщината! От моя братовчед съм чувала, че в нея са се пазили мощи на св. Иван Рилски! Не знам дали е истина или легенда... Но човек трябва да пази историята  да знае корените си! Затова и често идвам тук с племениците си!, завъшва Антония Генчева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Здравословна храна в училищата – лична кауза, която е на път да се осъществи

Храната в училище е тема, която вълнува всички родители, най-вече тези, за които здравословният хранителен режим е приоритет. Училищните лафки предлагат пакетирани стоки с обилно количество консерванти и рафинирана захар, бърза храна и празни..

публикувано на 25.07.25 в 12:32

Своеобразна улица на дините има в Стара Загора

Старозагорската улица "Димчо Стаев" се е превърнала в улицата на дините , показа репортерската ни проверка.  През около 700 метра по протежението на улицата, след "Симеон Велики", почитателите на вкусния плод могат да избират от поне три хармана с..

публикувано на 25.07.25 в 09:05

Празник на плодородието подготвят в село Ракитница

НЧ „Отец Паисий 1906“, кметството на село Ракитница и Община Стара Загора канят на осми Празник на плодородието. На пъстрата програма ще се насладят всички посетители на 26 юли 2025 г. (събота). Празникът ще започне от 17.00 ч. в парка до чешмата на..

публикувано на 24.07.25 в 15:23

Туристическият информационен център в Стара Загора организира безплатни градски обиколки

Инициативата „Безплатни градски турове" ще зарадва отново жителите и гостите на града на 2 и 3  август  (събота и неделя), от  10.00 ч., с две от най-любимите теми на старозагорци – „Знатните фамилии на Стара Загора и техните къщи" и „Поетична разходка..

публикувано на 24.07.25 в 15:04

Старозагорка е сред младите лидери, които се борят с климатичните промени

Старозагорката Илияна Семерджиева е посланик на Европейския климатичен пакт. Тя участва в различни дейности и създава активности, които да насочат вниманието на хората към климатичните промени и екоинициативи. В същността на Европейския..

публикувано на 23.07.25 в 15:23

"Боляровче" донесе злато от морето

Със "Златен трофей" и почетна грамота за участие се завърнаха децата от ДЮТС "Боляровче" от VI-тия музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“, провел се на 18 юли 2025 г. в гр. Приморско. Момичетата и момчетата от състава имаха честта да открият..

публикувано на 22.07.25 в 10:07

Втора употреба или втори шанс?

Отношението ни към дрехите и стоките втора употреба обикновено зависи поне от два фактора: финансов и философията ни за устойчив начин на живот. През последните години темата за ежедневие, в което се заобикаляме от вещи втора ръка не се дискутира,..

публикувано на 20.07.25 в 17:06

Лятно доброволчество в Спасителния център на Зелени Балкани

През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност.  И това лято той се  радва на подкрепата на хората.  Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..

публикувано на 16.07.25 в 15:20

Екофестивалът Узана поляна фест ще се проведе от 18 до 20 юли

Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..

публикувано на 14.07.25 в 15:57

Образът на съвременния лекар

Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което  проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..

публикувано на 14.07.25 в 12:17