Водният режим, въведен във вечерните часове в селата Лозен, Михайлово и Ракитница в община Стара Загора, ще се запази. Това обяви на среща със заинтересованите страни в сградата на общинска администрация управителят на ВиК-дружеството инж. Радостин Миланов. Той обясни пред присъстващите, че водният оператор наблюдава рязко повишение на консумацията на вода след 20 май във вечерните часове, което по думите му е индикация, че се полива земеделска продукция в дворове и градини с питейна вода. Това се установява от системата за следене на потреблението на вода в реално време, с която водният оператор разполага.
Сигнал за въведения нощен режим в трите старозагорски села, беше подаден преди два дни. Според Радостин Миланов мярката към момента е неизбежна, но увери, че тя ще бъде използвана временно. По думите на управителя на ВиК-Стара Загора, едновременно с въведения воден режим се търсят и други по-дългосрочни варианти за решаване на проблема: с проучване на нови водоизточници, почистване на съществуващи, подмяна на аварирали участъци в мрежата и монтиране на допълнителни спирателни кранове и регулатори за налягане, за да се намалят авариите.
По инициатива на секретаря на Община Стара Загора Николай Диков днес бе осъществена среща между кметовете и кметските наместници на селата и управителя на държавното водоснабдително дружество инж. Радостин Миланов, както и неговият заместник инж. Николай Калудов. Повод бяха сигналите от няколко села, сред които са Лозен, Михайлово и Ракитница, че чешмите им пресъхват от няколко дни и това предизвиква недоволството на жителите им.
За Радио Стара Загора Николай Диков коментира, че в резултат на диалога между представители на ВиК-дружеството и кметовете на засегнатите населени места е постигнат консенсус за спазване на въведените ограничения. Секретарят на Община Стара Загора подчерта, че в трите села ще се следи за начина, по който се използва питейната вода. В случай на установяване на неразумното й разходване, ще се налагат и санкции, подчерта Диков. Той призова за отговорно отношение към проблема, за да може час по-скоро ограниченията да бъдат премахнати.
ВиК-Стара Загора е държавно дружество, но Община Стара Загора откликва бързо на спешните проблеми и затова се явява като медиатор между водоснабдителната фирма и своите жители в тези села, стана ясно от встъпителните думи на Николай Диков. Той увери кметовете и кметските наместници, че в много кратки срокове планира подобна среща и с „Басейнова дирекция“ за детайлно изясняване на всички аспекти на ситуацията в услуга на хората.
Всеобщото затопляне и засушаване са факт от години, очаква се този глобален екологичен проблем да се задълбочи, а това е в основата на недостига на вода, обобщи управителят на ВиК-Стара Загора инж. Миланов. Другите усложнения са силно амортизираната водопреносна мрежа в малките населени места и големият брой аварии. Управителят на дружеството декларира пред кметовете, че служителите му са максимално ангажирани за бързото им отстраняване и на свой ред поиска от тях да са мобилизирани да сигнализират за предотвратяване на всички начини за нерегламентирано използване на питейната вода. „Постоянно установяваме незаконни присъединявания към системата, които са направо кражби“, подчерта инж. Радостин Миланов.
В отговор на оплакванията на кметове, че и след пускането на водата остават някои високи части на селото, в които тя недостига, инж. Миланов обясни, че на собствениците на тези къщи това е трябвало да се изясни още на етап проектирането им. Няма как ВиК-Стара Загора да осигури нормално водоподаване по технически причини, защото тези къщи са буквално на равнището на водоема и това задължава собствениците им да си купят хидрофорна система с буферен съд за не повече от хиляда лева, с което си решават проблема завинаги, увери управителят на дружеството.
Моля ви да бъдете стриктни по отношение на всички мерки за използване на питейната вода и да забраните да се разхищава за поливане на дворове и градини или миене на улици, призова кметовете секретарят на Община Стара Загора Николай Диков.
Днес, рано сутринта, започна разчистването на дерайлиралите цистерни край симеоновградското село Пясъчево. И тази сутрин на място са десетки служители на пожарната, НКЖИ и други компании. До късно снощи е продължило обливането с вода на част от..
Пожар обхвана около 20 имота в покрайнините на сливенското село Селиминово вчера следобед. Изгорели са стопански постройки, спасени са домовете на хората. Пожарът е потушен. О гънят е тръгнал от източния край на селото и заради силния вятър се е..
Атмосферното налягане е по-високо от средното за месеца, но бавно ще се понижава. Днес ще е предимно слънчево. След обяд над западната половина от страната ще се развива купеста облачност. Ще духа до умерен, в източните райони временно силен вятър от..
Потушен е пожарът край гълъбовското село Обручище. Това съобщи за Радио Стара Загора кметът Станислав Габровски. На място е пристигнал и директорът на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов. Вечерта..
Пожар над сливенското село Селиминово изпепели над 40 декара сухи треви и храсти и навлезе в дворовете на последните къщи на селото. Изгорял е товарен бус, изоставени стопански постройки и е спасена една къща. Силният вятър е причината огънят да навлезе..
Голям пожар бушува край гълъбовското село Обручище. Огънят е навлязъл до първите къщи на населеното място. На място са 7 екипа на пожарната, които към момента са успели да овладеят пламъците, за да не обхванат жилищни постройки. Това съобщи..
Разгневена търговка счупи бариерата пред Община Казанлък с бус и започна да изхврля дини пред входа на сградата. От няколко дни жената продавала дините от буса си на неразрешени и опасни места, като кръстовища. Служители на Общината обясниха, че..
Лятното кино в Ямбол отваря безплатно врати за посетители тази вечер. От 21:00 часа ще бъде представена комедията „Ако можеш, забрави...", която ще ни пренесе във времето на студентските бригади в село Макоцево. Филмът е създаден през 1988 година,..
Успение Богородично отбелязваме днес. Според Светото писание на този ден Божията майка напуска земния живот, за да се възнесе при своя Син. Успение на Пресвета Богородица или Голяма Богородица е един от най-големите християнски празници. В цялата страна..
На работна среща в Ямбол извънредният и пълномощен посланик на Република България в Япония Нейно превъзходителство Мариета Арабаджиева предаде на кмета Валентин Ревански официално писмо от кмета на град Наканоджо Шигеки Томару с конкретно предложение..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net