Третият събор „Ангел войвода“, организиран от Сдружение „Хайдути“, Араповския манастир и Община Асеновград ще се проведе от 28 до 30.06. на поляната пред Араповския манастир. Събитието и тази година включва много богата фолклорна програма. Гостите и участниците ще видят историческа възстановка на битка между четата на легендарния Ангел войвода и местен бандит, тормозил населението в асеновградския и пловдивския край преди век и половина, ще се насладят на кулинарна изложба и трапеза „С бабините гозби“, посещение на старо българско село с посуда и мебелировка от Възраждането, беседа за видни и велики българи, свързани с Араповския манастир, ревю на автентични народни носии от всички краища на страната демонстрация на стари български занаяти и др.
Манастирът се намира на 10 км от Асеновград, вдясно от пътя за Първомай, в посока за с. Златовръх, след с. Козаново. Приема се, че е единственият манастир, построен в равнината по време на османското владичество. Местното население започнало строежа на светата обител през 1856 г. до свещен извор /аязмо/, с дарения. В двора й се издига голяма каменна кула, която била издигната по заръка и с пари на Ангел войвода, когото местното население нарича "Закрилника на Родопите". Той бил и главният дарител за изграждането на манастира.
„Араповският манастир е прекрасно място, където могат да се срещнат българският бит, култура и история и да покажем, че можем да се гордеем, че сме българи с това, което са ни завещали предците“, споделя един от основните организатори - Георги Радулов от Сдружение „Хайдути“. „Бих препоръчал на всеки, който иска да се докосне до корените си, иска да разбере кой е и от къде идва – да дойде и в 3-те дни. Каквото и да не успее да види, все ще е жалко“, продължава г-н Радулов.
В беседата си в събота, 29.06. от 16 ч. той ще разкаже интересни неизвестни или позабравени факти за велики личности, които са били свързани или са живели в Араповския манастир. Ще стане дума за автора на "Видрица“ поп Минчо Кънчев, който има огромна роля не само за създаване на комитетите на Левски, но и за оцеляване на заточениците ни в Диарбекир и в живота след Освобождението. За брата на Иван Вазов – Борис, който заедно с Владимир, бъдещия генерал, майка им Съба Вазова и баба им Ана, са се спасили в светинята по време на Руско-турската освободителна война. Борис Вазов бил доброволец във войните за обединението на България, дипломат и писал на ръка главите на „Под игото“ и други съчинения на Патриарха на българската литература, заради проблеми с очите му…
Друг забравен или не толкова известен българин, за когото ще разкаже Георги Радулов, е отец Сава Катрафилов Благодарение на него са събрани половината участници в Ботевата чета, а всички са заклети от него при стъпването на Козлодуйския бряг…Ще оживеят съдбите на игумените на светата обител, които са били революционери, посветили живота си на освобождението на Отечеството…
Специално внимание с епизоди от живота, анализ на стенописите му и посланията и със снимки, откупени от ателието му, Георги Радулов ще отдели и на сподвижника на Апостола Георги Данчов Зографина. Той започва да изучава зографското изкуство като юноша под ръководството на майстор Алекси Атанасов от Асеновград в църквата „Св. Неделя“ в манастира.
Няма как беседата да мине без разказ за живота и делата на Ангел войвода, патрона на събора! Той бродил из почти цялата поробена българска земя 30 години, построил 7 църкви в пловдивския и асеновградския край, ходил в Света гора. Дарявал и заръчвал книги, църковна утвар и стенописи за построените с парите му православни храмове, които пазели и съхранявали българското самосъзнание, език и дух! „Затова ние от Сдружение „Хайдути“ правим с разкази, гостувания и възстановки в училища, градове и читалища всичко, за да възкресим името и делата му в името на Българската православна църква и на борбата за свободата на народа ни! Затова ще се борим и личността и стореното от Ангел войвода да бъдат включени в учебниците по история!“
„Всеки, който е с чисти помисли и иска България да стане по-добро място за живеене, може да започне от Араповския манастир!“, прикани Георги Радулов.
На Античния форум "Августа Траяна" е експонирана пътуващата фото-документална изложба проследяваща историята на операта "Цар Калоян" от Панчо Владигеров, от първата постановка на 20 април през 1936 година до наши дни. Експозицията, дело на Надя Сотирова,..
Пишете ли поезия? Творец ли сте? И то не като професионално занимание, а като хоби? Като начин да изградите свят, в който да се чувствате сигурни, и който да ви помага, тогава, когато имате нужда. Ако се припознавате, или не, в тези въпроси,..
Пространството пред тракийската гробница „Оструша“ край Казанлък ще се превърне в сцена за премиерата на уникалния театрално-танцов спектакъл „Бендида -всемогъщата господарка на траките“. Спектакълът ще бъде показан на 25 юли от 21 часа. Той е..
Още една среща между литературата и изобразителното изкуство предлага на своята публика Художествената галерия в Казанлък. Виолета Радкова ще бъде гостуващия автор тази вечер на среща от инициативата „Пос(в)ещение на картина“. Събитието е от 18:00 ч в..
На 17 и 18 юли, от 21.00 часа, на сцената на Античния форум "Августа Траяна“ Държавна опера Стара Загора представя историческата оперна драма "Цар Калоян“ от Панчо Владигеров. Знаковата българска творба ще оживее под звездите с нова оригинална..
На 17 юли, от 18.00 часа, в Художествена галерия Стара Загора ще се проведе специално събитие "Ден на дарителите" . На този ден, преди 65 години , в едно от крилата на Драматичния театър е представена първата експозиция на художествената сбирка...
За 15-та поредна година Драматичен театър „Гео Милев” закрива творческия сезон с представления на открито. Последният спектакъл е премиерата на „ Многострадална Геновева или летопис на едно въстание” на 23 юли , от 21.00 часа, на сцената..
Малките театрали от Тополовград тръгнаха на лятно турне със своя най-нов спектакъл – „Анини приказки“ по Стефан Цанев. Постановката, съставена от две вълшебни и поучителни истории – „Приказка за трите патета“ и „Приказка за пътя“, събра в едно мъдрост,..
"Ръце" - фотоизложба, която може да "чуете" през ръцете на музикантите, представя Димитър Казанджиев. Експозицията от 28 фотоси показват музиканти в творческа атмосфера, а детайлите са тези, които водят зрителя към голямата сцена. До момента..
В Гурково бе открит Художествен център „Алфа“, включващ Художествена галерия и Дом на изкуството и науката. Инициативата е на художника Веселин Куртев , родом от града, който живее и твори в Ню Брънзуик, САЩ, където преди години основава галерията..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net