Диляна Александрова е от Харманли. Тя е една от многото момичета и млади жени,облечени в носиите на нашите прабаби отпреди стотина и повече години на Третия национален събор "Ангел войвода" в Араповския манастир край Асеновград. Всяка една от тях привлича погледа ти и не скриваш възхищението си - коя от коя по-хубава и по-гиздвава, като на сгляда на хорото на селския мегдан или на пазара на някой възрожденски граде...Девойката е щастлива, че упражнява професия, за която си е мечтала – фризьорка. За първи път преди няколко години решава да отиде на фестивала на народната носия в Жеравна, когато от майка си разбира, че в семейството й пазят сватбената женска носия на нейната баба. Диляна решава, че точно в Жеравна ще покаже тази ценна реликва, завещана й поне от две поколения преди нея.
Тогава се запалила да търси автентична народна носия от харманлийско. След бабината сватбена носия е успяла да си намери още 3 автентични народни носии. Присъствала на разговор, когато чула, че на човек най-много му отива носията от края, в който е роден. Затова само една от носиите е северняшка, пояснява Диляна с чаровна усмивка. И признава, че мечтата й е да си намери и стара старозагорска носия. На въпроса – от къде идва това желание да не спира да търси стари женски национални костюми, отговаря простичко: „Ако човек вижда природата, ако вижда планината, ако вижда шевиците, той намира красотата навсякъде. Ще оцени българското и ще го намери навсякъде, където иска!“
Цялата грее в старата си харманлийска носия, когато говори за причината да дойде на Националния събор „Ангел войвода“, организиран от Сдружение „Хайдути“ и община Асеновград – чувството когато всички българи се хванат на хорото, когато народната песен идва от сърцето…
А на въпроса ми какво ни държи на това малко, райско кътче земя, наречено България, красивата девойка отговаря: „Тук на райското кътче България, здраво ни държат корените и вътрешното усещане от къде идваш! Да знаеш кой си, да го почувстваш…. И хорото! Не знам дали сте забелязали, когато музиката свърши, как хората още се държат за ръце?! Това е, което ни държи!“
През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност. И това лято той се радва на подкрепата на хората. Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..
Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..
Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..
Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка. А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..
За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството. Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата. Две години по-късно - през 1989 година, ООН..
За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..
Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници, имали за цел да събудят..
Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..
В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението. В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence..
Денят на българския фолклор отбелязваме на 22 юни. Това е и повод да отидем на гости в ателието на старозагорката Ваня Борисова, която от години изработва български народни носии. В ателието и звучи българска народна музика, а някъде на стената са..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net