Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ромео и Жулиета танцуват под звездите

Четири поредни вечери са предвидени за премиерата на мюзикъла „Ромео и Жулиета“, по драмата на Уилям Шекспир и музика на Жерар Пресгурвик. На 19, 20, 21 и 22 юли, на сцената на Античния форум "Августа Траяна", под звездното небе, старозагорската публика ще има възможността да види един вълнуващ спектакъл посветен на любовта, на онова красиво чувство което ни кара да израстваме и ни превръща в по-добри хора. 

"Ромео и Жулиета" е една от ранните трагедии на Уилям Шекспир. Издадена за първи път през 1597 година, тя се превръща в една от най-известните и често изпълнявани творби на драматурга. Адаптирана е многократно за сцена, кино, телевизия, мюзикъл, опера и балет. 

Една от първите екранизации на трагедията, под формата на ням късометражен филм, датира от 1902 година. Сред най-известните екранизации е лентата заснета от Франко Дзефирели, през 1968 година. Историята на двамата влюбени, в последните модерни интерпретации на най-известната любовна драма, се пренася в стара фабрика в Украйна и дори в...Космоса.

Мюзикълът, адаптиран по едноименната трагедия на Шекспир, е поставен за първи път в Париж, през 2001 година. За кратко време се превръща в хит завладял френската столица, цяла Европа и САЩ.

Любопитен факт е, че Жерар Пресгурвик, французин със славяно-еврейски корени, поет и композитор, изявявал се предимно в областта на попмузиката, получава идеята за написване на мюзикъла "Ромео и Жулиета" от съпругата си Евелин. Безсмъртната шекспирова творба получава нов облик. В началото на ХХІ век хората не са като онези живели преди повече от 400 години. Затова в мюзикъла “Ромео и Жулиета” нещата са различни. 

Световноизвестния хореограф Марио Пиаца е ангажиран за премиерната постановка на Държавна опера Стара Загора, тя ще бъде първа в страната и по всяка вероятност първа на Балканския полуостров. Дългогодишният му съмишленик Людовик Парти е асистент по подготовката и осъществяването на атрактивната музикална продукция. Режисьор на спектакъла е проф. Виолета Горчева.

Ролите на двамата влюбени са поверени на популярната певица Михаела Филева и солистът от Пловдивската опера Виктор Ибришимов. Това е втората им съвместна изява след успешното им представяне в мюзикъла “Уестсайдска история”. В някои от премиерните вечери ще се изявят като Ромео и Жулиета още две популярни имена - солистът от Старозагорската опера Марин Русинов и младата поп изпълнителка Димитрина Германова.

Какво да очаква публиката, от новото заглавие в афиша на първия извънстоличен оперен театър, чуйте от прикачения звуков файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Константин Кацаров ще представи пред старозагорци авторска проза и рок

Литературният фестивал „Четяща Стара Загора“ празнува 20-ото си издание. Част от Националната програма „Походът на книгите“, организиран ежегодно от Асоциация „Българска книга“, фестивалът отново събира любителите на литературата и изкуството...

публикувано на 24.04.25 в 17:36

Музикалното училище в Стара Загора по стъпките на своя патрон в Прага

На 24 април отбелязваме рождението на Христина Морфова. Родената в Стара Загора оперна прима е една от най-ярките фигури в историята на българското оперно изкуство.  Националното училище за музикални и сценични изкуства в Стара Загора, което носи..

публикувано на 24.04.25 в 10:45

Спомен за тенора Георги Баталов

    Тази година, на днешната дата се навършват 129 години от рождението на Георги Баталов и 59  години от смъртта му. Видният старозагорски музикален деец и общественик е сред най-дейните участници в културния живот на Стара Загора в началото на ХХ..

публикувано на 24.04.25 в 08:10

Малки и големи празнуваха книгите с четене в Стара Загора

На 23 април и Стара Загора празнува книгите и онези, които ги създават.  В небето малко след 10 полетяха балони, а двете големи библиотеки. стара Загора събраха малки, големи и още по-големи почитатели на четенето. Малко след 10 фоайето на..

публикувано на 23.04.25 в 14:21

Днес празнуваме книгите и хората, които ги създават

За 30 пореден път днес светът празнува книгите. И отдава почит към хората, които ги създават. За световната литература 23 април е символична дата, макар че кратко допитване до старозагорци показа, че не е много ясно защо това е така.  И  все пак -..

публикувано на 23.04.25 в 07:00

Синергия в Стара Загора: Изкуство, поща, площад

Творчески колектив „На улицата“  отправя покана за едно по-различно съботно преживяване в Стара Загора. Заедно с много млади хора, артисти от различни жанрове на 26 април, събота, публичните пространства в сърцето на града стават сцена за изкуство и..

публикувано на 22.04.25 в 16:32

Куклено-театралният фестивал „Михаил Лъкатник“ ще се проведе от 22 до 26 април в Ямбол

От 22 до 26 април Ямбол сe превръща в сцена на куклено-театралното изкуство с 24-ото издание на националния фестивал с международно участие „Михаил Лъкатник”. Десет нови спектакъла са включени в конкурсната програма, представени от гостуващи..

публикувано на 22.04.25 в 07:40

Среща между фотографията и живописта в изложбата "Конвергенция"

35 картини, в които се комбинират фотография и живопис представят тази вечер в Музея на фотографията в Казанлък. Експерименталните творби очакват прочита на публиката в 18:00 ч.  Изложбата "Конвергенция" представя съвместната творческа работа на..

публикувано на 15.04.25 в 15:27

"Жестокият път" - човешката страна на истината за славната българска експедиция до Еверест през 1984 година

През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно,..

публикувано на 14.04.25 в 12:05
снимка: личен архив

Проф. Андрей Бояджиев: Ако я нямаше глаголицата, може би нямаше да има и кирилица

Проф. Андрей Бояджиев е ръководител на катедрата „Кирилометодиевистика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. С него разговаряхме дни преди събитието на Радио Стара Загора, посветено на глаголицата – „Загадъчната азбука“. В него..

публикувано на 09.04.25 в 16:25