Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Можем ли в 21 век без смартфон - експериментът на Александър Богдан Томпсън

Александър Богдан Томпсън – сценичен фотограф, работил е и със Старозагорския куклен театър за постановката "Тайната на Ленхен", живял до 90-те години на миналия век в Германия, син на американец и българка, даже старозагорка, родственик на поета Веселин Ханчев – негов праплеменник. А поводът за разговора е неговият едномесечен експеримент раздяла с дигиталния свет в 21 век. Александър Богдан Томпсън разказва за предимствата и недостатъците на аналоговия свят и промени ли се мисленето му за живота му оттук нататък.

Смелият експеримент Александър започва на 1 юни - Денят на детето, а мотивът е да разбере дали все още е възможно да се живее без смартфон в наши дни. Затова сменя смартфона си със стар телефон с клавиатура. 

"Малко дигитална и социално-медийна детоксикация няма да навреди", казва артистът и допълва: "Съзнателно започвам този експеримент на „Деня на детето“, за да дам повод да помислим дали децата ни не прекарват твърде много време на своите смартфони и в социалните медии".

Опитал се е дори да утвърди в дома си смартфон свободна зона, засега неуспешно.

Правилото е: Компютърът и чат услугите да се използват само в работно време и за служебни цели. Без Фейсбук, Инстаграм, ТикТок и т.н. През свободното време за разговори трябва да се използва само стар телефон с клавиатура без интернет достъп.

"Замених смартфона с класически мобилен телефон, за да разбера как ще се промени животът ми. Ето каквo ме провокира:

Въпреки, че никога не съм бил от тези, които постоянно гледат в смартфона си, осъзнах, че се нуждая от малка почивка от връзката си с него. От 1995 г. съм един от ранните потребители на мобилни телефони в България и дори съм издател на първото списание за мобилни комуникации на пазара. Като голям фен на мобилните технологии реших да направя този експеримент, за да видя как е да се живее без постоянното присъствие на смартфон", разказа в интервю за Радио Стара Загора Александър.

Старият нов телефон 

"Преходът към класическия телефон беше доста голяма промяна. Няма приложения, няма камера, няма интернет - само обаждания и SMS-и", споделя Александър Богдан Томпсън.

Сред недостатъците на аналоговия свят той определя невъзможността за онлайн банкиране. Банката на която е клиент вече не предлага изпращане на ТАН код чрез СМС а само чрез приложение на телефона.

Невъзможност за онлайн споделяне на емоции: изпращане на снимки с близки хора от пътувания и моменти. 

Минус е и липсата на навигация: без Google Maps за намиране на локации.

И още снимането: липса на възможност да направи спонтанни снимки или видео на дъщеря си, а точно в този период я е учил как да кара колело.

Липсва и бърза комуникация: viber, messenger, WahtsApp - трябвало е да прекъсне експеримента за три дни, защото се наложи по професионални причини да асистира на човек, който е искал връзка само през WhatsApp.
Какво обаче е установил като положително

Повече време: Без постоянното отвличане на внимание, намерил е повече време за себе си и неща, които са важни.

Фокус и продуктивност: По-лесно концентрация и продуктивност на работа и в свободното си време.

По-малко стрес: Постоянната достъпност и потоците от известия изнервят често. Класическият телефон е помогнал да намали този натиск.

По-осъзнатa и целенасочена комуникация.
Така Александър Богдан Томпсън започва пак да използва смартфон, но с една малка разлика: изтрива всички ненужни приложения, които отвличат внимание. Ползва пак Фейсбук, но само от компютъра, за да разбере все пак какви вкусотийки са готвили приятелите му и да да даде един “like”. 

"Този месец беше страхотно изживяване и препоръчвам на всеки да го опита. За да бъдем заедно в превенцията на влиянието на смартфоните, оособено на децата ни", резюмира Александър.

И не на последно място възниква и личната му кауза - да преведе и направи публично достояние на изследвания на утвърдени специалисти за вредите и опасностите от смартфоните и приложенията им, особено за децата. Надява се да успее да представи тази информация по училища на ученици и родители.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Драматичен театър

Първата театрална постановка след освобождението в Стара Загора е през 1883 г.

В Международния ден на театъра Райна Антонова от Регионалния исторически музей разгърна страниците на културната история на Стара Загора за да ни върне в 1883 година, когато  Ученолюбивото дружество организира  първото театрално представление в града..

публикувано на 27.03.25 в 07:29

Ученици от Пето ОУ в Стара Загора дирижираха оркестър

Третокласници от Пето основно училище "Митьо Станев" в Стара Загора се запознаха с духовите инструменти и тяхната история. Инициативата е на Общинския духов оркестър и се провежда за втори път пред началните класове, като целта е да се представи..

публикувано на 26.03.25 в 16:27

Учителят музикант Александър Симеонов: „Децата ме научиха на търпение, а аз ги уча на добри каузи!“

"Светът е нашата песен!" е нов музикален проект по идея на Александър Симеонов от група „Strykers“. Стилът е мелодичен хард рок, който ни напомня да сме отговорни към природата. Музикантите от група „Strykers“ винаги са се водили от идеята за..

публикувано на 25.03.25 в 16:08

Събират лични истори и мнения за първата експозиция за монумента на връх Бузлуджа

Фондация „Проект Бузлуджа“ обяви кампания „Неписани истории за Бузлуджа“. Кампанията  ще събира личните истории на строители, мнения и позиции на посетители по времето на изграждането, съществуването и след разграбването на „Дом-паметника на БКП на вр...

публикувано на 22.03.25 в 13:20

Млекарево пази жив спомена за спасителката на местната църква баба Еленка

Ако пътувате през община Нова Загора и минете през с. Млекарево, ще се възхитите на красивата църква „Св. арх. Михаил“. На вратата на църковния двор ще минете през паметна плоча с имената на Еленка Кунева Коева / 1935-2023 г/  смирена и добра жена от..

публикувано на 21.03.25 в 16:49

В „60 минути повече Lifestyle“: Промяната ДЗЕН и как да превърнем балкона си в истинска градина

Пролетта е тук! Слънцето грее по-силно, а дните стават по-цветни. И си пожелаваме пролетта да донесе радост и нови начала.  Пролетта е сезонът на преобразяване. След месеци на тишина, застой и вътрешно съзерцание, природата се пробужда, а заедно с нея..

публикувано на 21.03.25 в 15:54

Фестивал на мекиците във Въгларово – традиция, вкус и толерантност!

На 21 март село Въгларово ще бъде домакин на Фестивалът на мекиците! Събитието, се провежда за четвърти път и има за цел да обедини хората чрез традиционния вкус на пухкавите, златисти мекици. Всичко започва през 2019 г., когато в местното..

публикувано на 21.03.25 в 08:00
Валентин Глушков по време на работно посещение в Европейския парламент в Страсбург

Стара Загора има избран младежки делегат в ЕС

19-годишният абитуриент от Профилираната природоматематическа гимназия „Гео Милев“ и доскорошен Млад омбудсман на Стара Загора Валентин Глушков е един от четиримата млади българи, излъчени след сериозна селекция за делегати в рамките на 11-тия цикъл..

публикувано на 20.03.25 в 15:17
Домашно врабче

Световен ден на врабчето отбелязваме днес

Популацията на врабчетата намалява в световен мащаб . Зелените площи бързо и сигурно се превръщат в джунгли от бетон. Биологичното разнообразие се променя и редуцира броя на видовете с по-нисък природозащитен статус. От 2010 година по инициатива на..

публикувано на 20.03.25 в 12:25

Журналистът Чавдар Златев се включва в пролетната акция на Атон

В поредна пролетна акция на Атон се включва като поклонник журналистът  Чавдар Златев. Светата общност на Атон обяви нови и по-строги мерки за посетителите- поклонници. По думите на Чавдар Златев, който е на мястото за 12 път, за първи път вижда..

публикувано на 19.03.25 в 11:06