На 14-ти юли преди 147 г., няколко месеца преди освобождението на България от османско иго, в новозагорското село Любенова махала са избити 2 400 мирни жители на селото от войниците на Реуф паша. „ В местната църква „Св. Великомъченик Георги“ смъртта си намират 1 013 души, предимно деца, жени и старци, а по улиците и къщите на селото са изклани още 1 387 българи. За турците селото си спечелило славата на село с комити. Въпреки, че през 1872 г. е разпуснат комитета, създаден от Левски, старозагорския учител Стефан Минчев и местния поп Еньо Попдимитров, Гюнели махле, кавото било името му тогава, то си останало бунтовно за поробителите... Трагедията го връхлетяла, след като местен арнаутин поискал пари от най-богатия човек в селото за да го пази от набези и грабежи при настъпващите руски войски от Казанлък и Нова Загора“, разказва д-р Таньо Иванов, клисар в църквата. Озлобен, той донесъл на Реуф паша в Нова Загора, че в Гюнели махле се готви бунт, а междувременно гръцки чиновник на служба в железницата, изпратил донесение, че от няколко дни не са пристигали влакове с амуниции и стоки от вътрешността на империята по линията Одрин -Търново Сеймен - Нова Загора.
Така на 14.07 1877 г. редовна турска войска и башибозук обграждат селото и местното население търси защита зад дебелите и високи стени на църквата. Населението е обезоръжено дни преди това, а врагът атакува дебелите зидове и с артилерия, разбива дъбовата врата на светата обител и започва поголовна сеч. Не помагат нито молитвите, нито златните пендари и нанизи за откуп…“ Подът на църквата е бил постлан с една педя куршуми, а кръвта на невинните жертви е била до глезените!“, продължава трагичния разказ клисарят. Започват палежи, клане на скрилите се в домовете си жители и мародерски грабежи из селото! Заради настъплението на руските войски, войниците на Реуф паша бързат да заличат следите на масовото клане – заравят труповете в двора на църквата в дълбоки траншеи, боядисват стените на църквата…
Изпратената малко по-късно международна комисия от представители на чуждите консули , установила, че броят на жестоко избитите българи е над 2 000 д., които са мирни жители. Масовото клане по жестокост и брой на жертвите е сравнявано с Баташкото клане.
„Днес за трагичните събития напомнят издигнатия паметник в двора на църквата през 1885 г. и в два саркофага, в които са положени част от тленните останки на избитите жители на Любенова махала, след опяването им през 1995 и през 2007 г.“, завършва своя разказ д-р Иванов.
Акцията по засаждане на липи и почистването на района около социалните общински жилища на ул. „Мусала“ № 26 в Стара Загора се проведе днес. Инициативата е на сдружение „Свят без граници“, а в нея се включи и зам.-кметът на Община Стара Загора Павлина..
С военни почести и заупокойна панихида Хасково почете българските военнослужещи, загинали във войните за национално освобождение и обединение, в операции по поддържане на мира и при изпълнение на воинския дълг в мирно време. В церемонията..
Засушаването е поредното предизвикателство пред розопроизводителите. Това стана ясно по време на среща организирана от националната им асоциация в Павел баня. Поне четири години отнема сега узаконяването на сонда за вода. А едно такова..
Служители на Община Казанлък ще произвеждат екологично отглеждани зеленчуци, които ще се ползват за приготвянето на храна за децата в детските заведения, както и за т.нар. детска “Кухня майка”. Това ще осигури по-качествена храна за децата, а ако..
Доброволците от инициативата „Бъди човек" обявиха поредната благотворителна кампания за набиране на хранителни продукти и средства за подпомагане на самотни възрастни хора и многодетни семейства в Ямболска област. Събраните дарения ще бъдат..
За пореден път Стара Загора е домакин на кампанията „Капачки за бъдеще“. Организатори на есенното издание на приемането на събраните капачки и алуминиеви кенчета от напитки са от Клуб за бъдеще Стара Загора. Акцията започва в този час, а мястото е..
Розопроизводители и преработватели ще обсъждат в Павел баня от 11 ч. въпроси, свързани с наемането и заплащането на работната ръка, ползването на Програмата за растителна защита на розовите насаждения и заявяването на площите. „На две седмици..
На специална церемония навръх 1 ноември община Стара Загора обяви носителите на наградите „Анастасия Тошева“ и „Млад учител“ на Община Стара Загора. Те се присъждат всяка година за високи постижения в областта на науката и образованието. По време на..
С тържествена церемония и празнично шествие Ямбол отбеляза Деня на будителите. „Ямбол е дал на нашата история много будители – от знайни и незнайни книжовници, които в Ямболската крепост са учили децата на българската азбука, до учителите и..
Изложба, посветена на живота и делото на видния старозагорски общественик, композитор, писател и учен Петър Жеков беше открита днес. Събитието се проведе в Културния център за даровити деца „Проф. Петър Жеков“ днес на 1 ноември – Ден на народните..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net