Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Обявиха бедствено положение на цялата територия на общините Свиленград, Ивайловград и Тополовград

Снимка: МО

Със заповед на областния управител на Хасково е обявено бедствено положения на цялата територия на общините Свиленград, Ивайловград и Тополовград. 

Причина за това става разрастването на пожарите, които бушуват в област Хасково и унищожиха над 100 хиляди декара площи.

Прилагаме съобщението, разпространено от пресцентъра на Областна администрация Хасково.

Обявеното бедствено положение в област Хасково с моя заповед № ОМП-2-7/12.07.2024 г., допълнена с моя заповед № ОМП-2-8/13.07.2024 г., многократно променяше своя териториален обхват. Към 15.07.2024 г. пожарите бушуващи в засегнатите общини обхванаха почти цялата им територия и продължават да се разрастват.

На основание чл. 32, ал. 1 от Закона за администрацията, във връзка с чл. 48, ал. 1, чл. 50 и чл. 51 от Закона за защита при бедствия

РАЗШИРЯВАМ ТЕРИТОРИАЛНИЯ ОБХВАТ НА ОБЯВЕНОТО С МОЯ ЗАПОВЕД № ОМП-2-7/12.07.2024 г. БЕДСТВЕНО ПОЛОЖЕНИЕ В ОБЛАСТ ХАСКОВО, КАТО ВКЛЮЧВАМ ЦЯЛАТА ТЕРИТОРИЯ НА ОБЩИНИТЕ СВИЛЕНГРАД, ИВАЙЛОВГРАД  И ТОПОЛОВГРАД

В тази връзка

НАРЕЖДАМ:

1.  Да продължи изпълнението на всички мерки за ограничаване и ликвидиране на пожара със силите на РД “Пожарна безопасност и защита на населението” - Хасково и доброволните формирования към общините. При необходимост поетапно да се привличат допълнително сили от състава на единната спасителна система, както и верижна техника, собственост на търговски дружества, с която да се правят просеки и милиризованите ивици. Общото ръководство на гасенето на пожара да се осъществява от директора на РД ПБЗН - Хасково.

2.  След овладяване и ликвидиране на пожарите РД ПБЗН, кметовете на засегнатите общини и ОД „Земеделие“ Хасково да оценят щетите от тях и предоставят информация в Областна администрация Хасково.

Копие от настоящата заповед да се изпрати незабавно на Министъра на вътрешните работи чрез Оперативен център на РД „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Хасково, както и да се сведе до знанието на кметовете на засегнатите общини, директорите на РД “Пожарна безопасност и защита на населението”, ОД МВР и ОД „Земеделие“ Хасково.

Заповедта да се обяви на интернет страницата на Областна администрация - Хасково и се разгласи чрез средствата за масова информация.

МЕХМЕД АТАМАН

Областен управител на област Хасково 


По публикацията работи: Десислав Тенев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

И в Стара Загора протестираха срещу Бюджет 2026

И в Стара Загора излязоха на протест срещу Бюджет 2026. Тази вечер протестиращите се събраха пред сградата на Общинската администрация с искания за диалог от страна на управляващите с хората и изслушване на тяхното мнение.  Протестът се..

публикувано на 27.11.25 в 19:04

Коледната елха в Ямбол грейва на 9 декември

Коледната елха в Ямбол грейва на 9 декември, съобщават от пресцентъра на Общината. Празничната програма ще започне в 17:30 часа с концерт-спектакъла „Любов без граници" на квартет Destiny – Гергана Алексиева (цигулка), Венета Гудева (цигулка),..

публикувано на 27.11.25 в 16:55

Община Сливен връща максималната скорост от 70 км/ч по бул. "Банско шосе"

Община Сливен връща от днес максималната скорост за движение от 70 км/ч по един от най-натоварените булеварди в града - „Банско шосе", но в участъците с пешеходни пътеки максималната скорост остава непроменена -50 км/ч.   Максималната скорост ще..

публикувано на 27.11.25 в 15:44

Откриват нов Дом за възрастни в Николаево

В общините Николаево, Ружинци, Брегово, Самуил и Дългопол ще бъдат разкрити домове за стари хора без увреждания и за възрастни с деменция. Общият капацитет е над 100 души. Социалният министър Борислав Гуцанов съобщи, че държавата осигурява 260..

публикувано на 27.11.25 в 15:10

Италиански военни връчиха дарение на кмета на Сливен

Дарение от три хиляди лева от името на италианските военнослужещи е връчено на кмета на Сливен Стефан Радев от командващия Многонационалната бойна група в България полковник Матия Широко. Срещата е проведена в базата на НАТО на полигона „Ново село"..

публикувано на 27.11.25 в 14:41

Историята на старозагорския род Ножчеви ще бъде разказана в изложба

Изложба под наслов „За честта да бъдеш полезен: Старозагорският род Ножчеви“ ще бъде открита на 1 декември 2025 г. в 16.30 ч. до парк „Пети октомври“ . Експозицията цели да проследи историята на един древен старозагорски род – рода Ножчеви...

публикувано на 27.11.25 в 14:37

Изграждат фотоволтаични централи на социални центрове в Хасково

Община Хасково спечели проект за инсталиране на 7 фотоволтаични системи за производство на електроенергия за собствена консумация в 7 сгради на социални услуги, делегирана от държавата дейност. Инвестицията с наименование „Повишаване на енергийната..

публикувано на 27.11.25 в 14:33

Цената на купона за обяд на ученици в Стара Загора се увеличава

Общинският съвет в Стара Загора подкрепи предложението на кмета Живко Тодоров за увеличение на цената на купона за обяд на ученици. Предложението беше подкрепено с мнозинството от общинските съветници на проведената редовна ноемврийска сесия. Така..

публикувано на 27.11.25 в 14:24
Ас. Теодора Нончева по време на първия семинар

Тракийски университет – Стара Загора даде старт на Google AI обучение

Тракийски университет – Стара Загора даде старт на Google AI обучение. Предстоят два курса в университета, част от пилотния за страната проект на Google, който стартира от три висши училища, сред които и Тракийски университет. Координатор на..

публикувано на 27.11.25 в 13:46

Поскъпват таксиметровите услуги в Ямбол

Таксиметровите услуги в Ямбол ще поскъпнат от началото на следващата година. Рамката на цените не е променяна от 2016 година. Минималният праг на дневната тарифа ще е 0,90 лв./км, а максималният – 2 лв./км, нощната тарифа ще се определя..

публикувано на 27.11.25 в 13:40