Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първата експозиция на Старозагорската галерия е представена на 17 юли 1960 година

6
Снимка: starazagora.bg

На 17 юли 1960 година в Стара Загора е представена първата постоянна експозиция на Градската художествена галерия. Историята й започва с идеята на Атанас Кожухаров за създаване на колекция от картини към археологическото дружество „Августа Траяна”, през 1908 година. Първото дарение е портрет на Кольо Ганчев изрисуван от Никола Стоенчев, припомни директорът на галерията Катя Тинева-Гюрковска.

Благодарение на Антон Митов и Васил Маринов с подкрепата на Атанас Гюдженов и с даренията на старозагорски художници като Никола Стоенчев, Евгения Илиева, Васил Димов, Васил Костакев се поставя начало на малка сбирка, която се разраства и след години сформира „картинен отдел” към Историческия музей в града. 

През 1958 година с решение на Общинския съвет, се поставя началото на Градската художествена галерия като самостоятелна културна институция. Колекцията на Галерията включва живопис, графика, скулптура, икони и приложни изкуства. Във фондове й се съхраняват над 5000 произведения на българското изобразително изкуство.

През годините нейната активна изложбена и културна дейност се свързва с две емблематични сгради. Първата е старата сграда на БНБ. Тя е дом на картините от 1977 година до края на 90-те години. Втората е емблематичната сграда на Градските хали, построена през 1934 година и превърната в Художествена галерия, след 2000 година. 

В момента освен постоянната експозиция старозагорци и гостите на града могат да разгледат изложбата "Разговор с природата" на Атанас Михов. През 2024 година се навършват 145 години от рождението на художника. 

В извадки от негови неиздадени спомени, публикувани през 1954 година в малката монография на проф. Борис Колев, четем: „Гдето видех по двора листче, все го обръщах да видя дали няма нещо нарисувано”. Първите стъпки на бъдещия творец са проправени от неговия учител по рисуване Георги Евстатиев. Той полага особени грижи за развитието му и го насърчава да продължи своето образование. През 1897 година Атанас Михов е приет да следва живопис в Държавното рисувално училище в София, където негови преподаватели са Иван Мърквичка, Антон Митов и Ярослав Вешин. Впоследствие Вешин ще остане за него „духовен настойник” във времето. Атанас Михов е един от основоположниците на пейзажния жанр в българското изкуство. И до днес остава художникът, чието творчество ни разкрива онази невидима връзка и притегателна сила на вдъхновение и хармония, която природата има с него. С този, който умее да разговаря с нея и да се превърне в „певец на тихия пейзаж”, както го нарича Константин Щъркелов.

В експозицията са включени 26 произведения, представящи различни периоди от творчеството му. Творбите са притежание на Художествена галерия – Стара Загора, Национална галерия, Софийска градска художествена галерия и Художествена галерия „Димитър Добрович” – Сливен и могат да бъдат разгледани до края на месец септември.

Директорът на галерията сподели още, че на 25 юли се открива изложба посветена на живота и творчеството на Никола Попов, първият български художник и график, получил академична подготовка след Освобождението. Защо името на единствения представител на България в секцията „Гравюра и литография“ на Световното изложение в Париж през 1900 година приживе потъва в забрава? Отговорите на тези и други въпроси търси изложбата „Щрихи и състояния. Никола Попов (1868 - 1954)“ с куратор Елисавета Станчева.


По публикацията работи: Мила Маринова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Днес празнуваме книгите и хората, които ги създават

За 30 пореден път днес светът празнува книгите. И отдава почит към хората, които ги създават. За световната литература 23 април е символична дата, макар че кратко допитване до старозагорци показа, че не е много ясно защо това е така.  И  все пак -..

публикувано на 23.04.25 в 07:00

Синергия в Стара Загора: Изкуство, поща, площад

Творчески колектив „На улицата“  отправя покана за едно по-различно съботно преживяване в Стара Загора. Заедно с много млади хора, артисти от различни жанрове на 26 април, събота, публичните пространства в сърцето на града стават сцена за изкуство и..

публикувано на 22.04.25 в 16:32

Куклено-театралният фестивал „Михаил Лъкатник“ ще се проведе от 22 до 26 април в Ямбол

От 22 до 26 април Ямбол сe превръща в сцена на куклено-театралното изкуство с 24-ото издание на националния фестивал с международно участие „Михаил Лъкатник”. Десет нови спектакъла са включени в конкурсната програма, представени от гостуващи..

публикувано на 22.04.25 в 07:40

Среща между фотографията и живописта в изложбата "Конвергенция"

35 картини, в които се комбинират фотография и живопис представят тази вечер в Музея на фотографията в Казанлък. Експерименталните творби очакват прочита на публиката в 18:00 ч.  Изложбата "Конвергенция" представя съвместната творческа работа на..

публикувано на 15.04.25 в 15:27

"Жестокият път" - човешката страна на истината за славната българска експедиция до Еверест през 1984 година

През 1984 година българските алпинисти изкачват Еверест по Западния гребен – най-смъртоносният маршрут, известен още като „Жестокият път“. Алпинисти от цял свят правят опити да повторят българското постижение. Никой не успява. 40 години по-късно,..

публикувано на 14.04.25 в 12:05
снимка: личен архив

Проф. Андрей Бояджиев: Ако я нямаше глаголицата, може би нямаше да има и кирилица

Проф. Андрей Бояджиев е ръководител на катедрата „Кирилометодиевистика“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. С него разговаряхме дни преди събитието на Радио Стара Загора, посветено на глаголицата – „Загадъчната азбука“. В него..

публикувано на 09.04.25 в 16:25

Изложбата "Ефектът Люксенбург" гостува в Нова Загора

Днес, от 17.30 часа, в Художествена галерия "Руси Карабиберов" откриват изложбата "Ефектът Люксенбург" . Проектът е съвместна работа на Джошкун Сами и Шевкет Сюнмез. Двамата автори са родени в България, учили са в Художествената академия "Мимар Синан"..

публикувано на 09.04.25 в 12:35

Изложбата "Живопис на душата" е посветена на незаслужено забравения Георги Митов

Изложба, посветена на 150-тата годишнина от рождението на художника Георги Митов е разположена от днес в камерната зала на Художествена галерия в Стара Загора. Тя е наречена „Живопис на душата“ и събира 17 творби, притежание на галерията в Стара..

публикувано на 08.04.25 в 16:26
Чирпанлии

Смехът лекува всички болки

Конкурс за хумористичен разказ обяви по време на представянето на книгата си "Чирпанлии" Петър Атанасов, в Къща-музей "Пейо.К. Яворов" . В Чирпан винаги е имало зевзеци, хора с чувство за хумор, чешити. Много забавни истории се разказват в приятелски..

публикувано на 08.04.25 в 08:10

"Различната Темида" представя другият образ на юристите в Стара Загора

Съюзът на българските юристи – Дружество Стара Загора представя книгата „Различната Темида“ тази вечер. Литературната среща с пишещите юристи от област Стара Загора ще се състои от 18:30 ч. в Регионална библиотека  "Захарий Княжески". Входът е свободен...

публикувано на 07.04.25 в 15:58