Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще финансират маломерни паралелки в 9 общински училища

Мемориален комплекс „Бранителите на Стара Загора“
Снимка: Емил Енчев

С абсолютно единодушие – 47 гласа „за“ от също толкова гласували, съветниците одобриха финансирането на неспециализирани паралелки с брой ученици под нормативно определения минимален брой в училищата в Община Стара Загора. Финансирането е предвидено за учебната 2024/2025 г., а обосновката е представена от кмета Живко Тодоров. В нея се припомня отчитаната трайна тенденция на намаляване на броя на учениците за всяка учебна година. „Икономическият, социалният и здравният статус на уязвимите групи в селата до голяма степен идентифицира отпадането на учениците в задължителна училищна възраст от училище. За да се осигури учебният процес на учениците в Община Стара Загора в близост до населеното място, в което живеят, се налага формиране на маломерни паралелки“, мотивира се градоначалникът.

В Община Стара Загора са постъпили искания от директорите на 9 общински училища за формирането на 40 паралелки с не по-малко от 10 ученици и не по-малко от 10 ученици от два класа, както и формиране на 1 паралелка с по-малко от 10 ученици за учебната 2024/2025 г. Допълнителните средства за финансиране на паралелките са в размер на 62 493 лева. Тази сума ще бъде разпределена между следните училища: ОУ „Христо Ботев” в с. Загоре, ОУ „Христо Ботев“ в с. Братя Кунчеви, ОУ „Бойчо Русев” в с. Преславен, ОУ „Христо Ботев” в с. Хрищени, ОУ „Иван Мирчев” в с. Дълбоки, ОУ „Христо Ботев” в с. Горно Ботево, ОУ „Отец Паисий” в с. Калояновец, ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в с. Хан Аспарухово, както и ОУ „Самара“ в град Стара Загора.

Образованието е приоритет за целия екип на Община Стара Загора и нейното ръководство, изтъкна пред съветниците ресорният зам.-кмет Надежда Чакърова.

Общинският съвет даде съгласие с 46 гласа „за“ и без друг вот Община Стара Загора да поеме ангажимент за осигуряване на устойчивост по проект „Международен младежки център - мисли локално, действай глобално“ по Процедура „Младежките центрове: мощен фактор за местно развитие“. Кодът на процедурата е BGLD-1.003, по Програма „Местно развитие и намаляване на бедността и подобрено включване на уязвимите групи“, финансирана по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ФМ на ЕИП). Общината ще предвиди мерки и ресурси, за да осигури устойчивост на проектните дейности и резултати за период от 5 години след одобрение на финалния отчет по проекта.

В рамките на ангажимента за устойчивост Община Стара Загора всяка година ще осигурява ресурс в размер от минимум 1% от общите разходи по проекта за поддръжка на сградите, обект на финансиране.


По публикацията работи: Живко Иванов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Освободиха началника на Регионалния инспекторат по образование в Сливен

 Министерство на образованието освободи от длъжност началника на Регионалния инспекторат по образование в Сливен Кристияна Станкова- Добрева. Това потвърдиха за БНР от пресцентъра на министерството.  Освобождаването на Кристияна Станкова-Добрева..

публикувано на 04.02.25 в 22:34

Регионалната библиотека в Ямбол започва кампания „Да четем за България"

 Регионалната библиотека „Георги Сава Раковски" в Ямбол започва кампания „Да четем за България". Иницативата е по повод 147 години от  Освобождението на България и е посветена на Националния празник 3 март.  Инициативата е насочена към деца на..

публикувано на 04.02.25 в 22:32

Живко Тодоров: Държавата да третира еднакво своите граждани, когато разпределя пари

Като некоректно и нечестно кметът на Община Стара Загора Живко Тодоров дефинира днес решение на кабинета от края на 2024 г., облагодетелстващо по неясни критерии с пари от държавния бюджет към Община Пловдив и за изграждането на стадион във Варна:..

публикувано на 04.02.25 в 17:48

В Сливен откриха изложба, посветена на природен парк „Сините камъни"

Изложба "За Сините камъни с любов", посветена на уникалното биоразнообразие на природен парк "Сините камъни", бе открита във фоайето на зала "Май" в Сливен. Експозицията е организирана от Българската фондация "Биоразнообразие и приятели – природолюбители,..

публикувано на 04.02.25 в 17:31

Изграждат втора клетка на депото за отпадъци край Ракитница

Община Стара Загора е спечелила проект за изграждане на втора клетка на депото за отпадъци край село Ракитница. Това обяви зам.-кметът Радостин Танев. Финансирането е осигурено по ПУДООС. Инвестицията във втора клетка се налага, след като капацитетът..

публикувано на 04.02.25 в 17:11
Индустриална зона Загоре

Индустриална зона "Еленино" се превръща в хъб за ВЕИ технологии

„Индустриална зона Загоре“ е сключила предварителни договори с високотехнологични инвеститори в сферата на възобновяемата енергия. Споразуменията касаят изграждането на предприятие за производство на клетки за слънчеви панели и батерии от ново..

публикувано на 04.02.25 в 17:00

Костадин Атанасов е Полицай на годината в Ямбол

39- годишният криминалист Костадин Атанасов стана Полицай на годината в Ямбол. Старши инспекторът е началник на група "Престъпления против личността" в сектор "Противодействие на криминалната престъпност" в областната дирекция на МВР...

публикувано на 04.02.25 в 16:25

Радослав Рибарски: Либерализацията на пазара на електроенергия трябва да става плавно

Либерализацията на пазара на електроенергия трябва да става плавно. Това мнение изрази в Студиото на Радио Стара Загора старозагорският депутат от „Продължаваме промяната“ Радослав Рибарски. Той за пореден път призова да бъде организирана информационна..

публикувано на 04.02.25 в 13:58
Община Стара Загора

Стара Загора ще кандидатства за европейска столица на културата

Община Стара Загора ще кандидатства за европейска столица на културата през 2032 г. Това обяви на брифинг ресорният зам.-кмет Милена Желева. Тя обясни, че кампанията за това стартира през 2026 г., затова и се започва ранната подготовка по..

публикувано на 04.02.25 в 13:55

Три дами се грижат за здравната култура на жителите на "Кармен"

Колко важно е детето ти да е ваксинирано, да се спазват датите за профилактични прегледи – Радио Стара Загора ви среща с три дами, които знаят отговорите не само на тези въпроси.  И не се уморяват да разговарят и да убеждават родителите в един от..

публикувано на 04.02.25 в 13:00