Рядката находка, вероятно част от апликация за колан представлява релефна изработка на лъв. Намерена е при продължаващите проучвателни дейности на Перперикон от екипа на археолозите проф. Николай Овчаров и Ирина Овчарова. „Царственото животно е „в движение“ - стъпило на задните си крака и вдигнало предните си лапи, опашката е извита върху гърба му, с характерния пискюл накрая и с изплезен език. Лъвът е в движение, скача.“, описа малката релефна бронзова плочка проф. Овчаров за Радио Стара Загора. Изображението не е популярно, но е твърде възможно да е и друг вариант на българския царски герб. Той е много сходен, почти идентичен с гербовете на знатните европейски фамилии от XIII – XIVв. – германските графове от фамилията фон Щауфенберг и английския барон сър Джон Гифърд, размишлява проф. Овчаров.
"От пътешественици минали през Търново в края на XIV в. имаме информация, че царският герб на България е представлявал три лъва един над друг. Това изображение е послужило за герба на Велико Търново днес. В гербовниците на Европа от късното средновековие между XV-XVII в. гербът на втората българска държава е представен по този начин. Вторият хералдически знак виждаме върху някои от монетите, сечени по времето на цар Иван Шишман, изправеният разярен лъв / т. нар. lion rampant или „разярен лъв“ в нападателна поза, стъпил на задните си крака и размахал предните си лапи./ И това е третият лъв, "lion passant" или „лъв в движение“, лъвът е в поза на скок", излага фактите археологът
Друга ценна находка сред кръстчетата, бронзовите реликварии, инкулпиони и монети, е сребърна монета на цар Иван Александър, която свидетелства за успешната война на България от 1344 г. срещу Византийската империя. В резултат Източните Родопи влизат в пределите на българското царство, а в Перперикон е назначен български архонт. Доказателство за това е откритият в скалния град златен печат, скрепвал царска грамота на великия владетел. За жалост печатът на Иван Александър изчезна мистериозно от историческия музей в Пловдив", обобщи археологът.
За проучванията на Перперикон държавата отпусна близо 500 000 лв и ще продължат четири месеца с горните пластовена Южнишя квартал от Акропола до Голямата базилика, открита преди пет- шест години.
След книгата "Владетелите на Второто българско царство", проф. Овчаров работи над книгата "Аристокрацията на Второто българско царство".
Ивайло Иванов е запален по кънките на лед и от 10 години работи за създаването на пързалки в цялата страна като е представител на най-голямата фирма в света. Той сподели в интервю по Радио Стара Загора разочарованието си, че в родния му град Стара..
Гимназията с преподаване на чужди езици "Ромен Ролан" в Стара Загора е домакин на Национално състезание за речеви и комуникативни умения на английски език , организирано от Министерството на образованието и науката. В студиото на Радио Стара..
С настъпването на месец декември, смело ще влезем в сезона на партитата и празнуването на Коледа и Нова година. За тези тържествени поводи визията винаги носи, както самочувствие, така е и част от доброто настроение. По думите на коафьора Стенли..
Доскоро съседите на Даниела и Димитър Димитрови чуваха от горния етаж звуците на виола и тромбон, но от няколко дни музиката е придружена от много по-висок тон – плач. Да, музикалното семейство вече свири в „състав“ от петима. Даниела и Димитър са горди..
За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей. Две години преди първата оперна постановка –..
Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..
Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов. От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..
Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през през 1912 година. Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в..
На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година. Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..
Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net