Днес православните християни отбелязват Успение на Пресвета Богородица, наричано още Успение Богородично или Голяма Богородица. Той е един от най-големите християнски празници, празнуван от всички християни по света. Християнската църква отбелязва на . От славянски в превод, това означава сън, нежен сън, заспиване. Заради своята праведност, чистота и заслуги, че е родила Божия син, тя е дарена от Бога с такова тихо, нежно заспиване. Според преданието, по повод на нея апостолите се събрат от местата, където проповядват тогава, за да се простят с Богородица и да я погребат. Преди това Божията майка е посетена от архангел Гавраил, за да ѝ съобщи, че след 3 дни ще умре и ще заживее в царството на своя син, удостоена с голяма власт над света и вечно щастие. Обещано й било, което после се сбъдва, че сам Иисус Христос в небесна слава, обкръжен от ангелски ликове и светци, ще слезе за нейната душа. Тя остава доволна от това, но пожелава преди смъртта си да види и Светите апостоли заедно.
„По Божия промисъл, отново апостол Тома не присъства с другите апостоли, които открили камъка на гробницата на третия ден от смъртта й и пресветата Владичица я нямало.Тя била вече на небето“, разказва старото предание отец Цветан Атанасов от църквата „Св. Въведение Богородично“ в Стара Загора.
Понякога православните християни са упреквани, че празнуват повече смъртта, а не раждането на някого. „Но ние не празнуваме смъртта, а празнуваме влизането във вечния живот на светците и на пресветата Владичица, отиването й при нейния син. Начинът на нейната кончина дава на християните тиха радости спокойствие, да не се страхуваме от смъртта. Защото всеки от нас, ако е живял с вяра и любов към ближния, ще влезе тихо и спокойно, с вяра в царството на Бога“, продължи отец Цветан.
Празникът е наричан Голяма Богородица, за разлика от Малка Богородица, който на 8-ми септември отбелязва рождението на Дева Мария.
„На този ден нека търсим Бога и застъпничеството на Божията майка. Отслужва се празнична литургия, нека се причестим с тялото и кръвта господни“, призова свещеникът и припомни, че жените носят и освещават обредни хлябове, които след това раздават за здраве и за помен на починалите близки. На този ден правят и родови срещи, свързани с жертвоприношение – курбан за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести. Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле каша, варено жито, царевица и тиква. Непременно се ядат диня и грозде. Вярващите даряват на Църквата свещи, домашно тъкано платно, месал (вид покривка), кърпа и пари и търсят покровителството на Света Богородица в житейските си проблеми.
Последното официално отбелязване на Богоявление с хвърляне на Светия кръст в комунистическа България е регистрирано в Калофер през 1976 г., съобщи в интервю за Радио Стара Загора историкът доц. д-р Живко Лефтеров , преподавател в Нов български университет...
Днес се навършват 147 години от рождението на поета революционер Пейо Крачолов Яворов. За бурния му, неспокоен, пълен с революционни страсти и разтърсващи любови към Мина и Лора живот, са изписани стотици страници в българската литература...
Съвети за противопожарна безопастност получиха ученици от боляровското училище дни преди да излязат в коледна ваканция. Полезният разговор с подрастващите проведе секретарят на МКБППМН към община Болярово Трифон Трифонов. „Малко пламъче, достигнало до..
„Пострадалите семейства от пожарите в боляровските села Воден и Крайново получиха парите от държавата“, това потвърдиха самите те по време на предколедната си среща с ръководството на общината. Кметът Христо Христов заяви, че вече са монтирани голяма част..
Децата на Болярово се включиха със своите ръчно изработени картички в благотворителната инициатива на община Тополовград. На благотворителния базар организиран от община Тополовград и НЧ “ Св. Св. Кирил и Методий“ се събираха средства за лечението на..
Работилничка на Дядо Коледа отвари врати за всички деца на село Воден. Децата на боляровското село, пострадало от големите летни пожари се впуснаха в търсене на коледното чудо и сами си изработиха празнични картички и коледни играчки-топки, ангелчета,..
Втори литературен салон на съвременната българска литература за деца и младежи се проведе във Флоренция, Италия от 30 до 1 декември. Домакин на събитието беше българското училище „Асен и Илия Пейкови“ – Флоренция, организатори са Културна..
Кметовете на крайграничните общини Болярово, Елхово и Тополовград са на официална визита в Република Турция. На Кръгла маса, организирана по проект на УниБИТ на тема: “Задълбоченото влияние на демографските процеси в пограничните райони върху националната..
Националният музей "Васил Левски" в Карлово е домакин на поредната научна конференция, която събира на едно място изтъкнати учени и млади изследователи. Тази година темата е "Васил Левски, българската емиграция и освобождението на България" ...
Благотворителен базар "Книги за бъдещето на Марти" организират от казанлъшкото сдружение "Бъдеще за децата". Малкият Марти е на седем години и страда от анална атрезия - вродена аномалия, което засяга храносмилателния тракт, но и редица вътрешни..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net