Монументът е открит от цар Борис Трети, а събитието е тържествен момент и за старозагорци, разказва Райна Антонова от Регионалния исторически музей в Стара Загора.
Според архивите, за Стара Загора тържествата започват ден по-рано, на 25 август, когато в града пристигат генералите от запаса Кирил Ботев, Георги Абаджиев, Данаил Николаев, генерал Бендерев. Райна Антонова припомня, че старозагорецът ген. Абаджиев е вуйцо на Кирил Христов и е бил доброволец в руско-турската война и се сражава на Шипка. Така че това е бил много тържествен ден и за самите генерали.
Тържествата на 26 август 1934 г. на върха започват по изгрев слънце.
Според тогавашния печат над 100 хиляди чакат още от 9 часа на Шипка, пред стълбите на монумента, който е носил официалното название Паметник на българското възраждане и освобождение, разказва Райна Антонова.
Строени са и почетната военна рота , юнкерите от военното училище и се чакат официалните лица. Според статията във тогавашния вестник „Дума“ пръв пристига старозагорският митрополит дядо Павел, след него идват министри, генерали, принц Кирил, митрополит Симеон Варненски, много ветерани от войните за национално обединение. Последен пристига Цар Борис Трети, посрещнат от моми със здравец, по стар български обичай.
Откриването започва с молебен и панихида, отслужена от двамата митрополити.
Първата реч е на председателя на комитета по построяване на паметника запасния генерал Лазаров, ветеран от войните за национално обединение. Следват думите на Негово величество Борис Трети, който както пише и във вестника е изключително развълнуван и се обръща към войниците да следват примера на героите, които са се сражавали на Шипка. Тази пламенна реч е посрещната с мощно ура от гражданството. След това генерал Лазаров поднася на Цар Борис Трети златен ключ, с който той отваря вратата на паметника.
След това министър председателят Кимон Георгиев също произнася реч и от името на целия български народ полага бронзов венец с надпис „На падналите за освобождението на България. От признателните поколения“. Следва поднасяне на венци и цветя от министри, войската, от много граждани, от патриотични организации. Най-силен е моментът, в който артистът от народния театър Владимир Трендафилов декламира „Опълченците на Шипка“ на Вазов.
Следва тържествено произвеждане на юнкери от военното училище в първи офицерски чин. Те са поздравени лично от Цар Борис Трети, който отделя време и за приятелски разговор с тях. От тук нататък официалните лица и руските гости се отправят на обяд, а за множеството на върха е организирана т.нар. народна трапеза, която завършва с песни и хора. Хората остават и вечерта, когато има и заря. Статията завършва с едни пророчески думи: „Всяка година на този ден българският народ ще се покланя пред Паметника на свободата си“, разказва Райна Антонова.
Едно от нарушенията в кампаниите Черен петък е да се обявява процент сумарно събран между два различни типа намаления . Например търговец е провел есенно намаление и един месец е продавал стоките си с 30% отстъпка. За Черния петък той иска да..
Образите на Левски, поп Минчо Кънчев и местния революционер Бойчо Русев ще оживеят на 9-ти ноември в с. Преславен. Членовете на клуб „Поп Минчо Кънчев“ ще представят две възстановки „Приключението Видрица“ и „Зазимяване на хайдушко оръжие“ пред..
Спектакълът "Децата и зависимостите" ще представи тази вечер от 19 часа Пето основно училище "Митьо Станев". Зад сценария на постановката стои колективен труд, актьори са децата от училището, а режисьор е добре познато име – Радост Младенова..
Небето винаги сме свързвали с необятното, с космоса, с мечтите, неизвестното, далечното и недостижимото. Милен Димов е създател на рекламни и други аудио-визуални продукти за радио, телевизия, интернет. Радио водещ и звукорежисьор остава в кръвта..
Етнографска експозиция в стара пашакьойска къща откриха в Болярово. Музеят се помещава в реставрирана автентична къща в града на поп Атанас Николов, която е съхранена от периода след Освобождението, съобщиха от общинския пресцентър. На сградата е извършен..
Организацията „Синя Гордост“ ще заведе 120 футболисти и треньорите им от детско-юношеската школа Локомотив –Стара Загора на прожекцията на филма „Гунди- Легенда за любовта“. Билетите се поемат от феновете на "Левски". „Идеята е чрез филма децата да..
Над 25% от всички раждали жени са преживели следродилна депресия, а между 50 и 80% в следродилна тъга. Точни данни няма как да се определят, тъй като повечето жени не търсят помощ, каза за Радио Стара Загора клиничният психолог и психотерапевт Радост..
Нов проект на Еразъм+ в Африка и Йордания планира Тракийският университет за следващата година. В колаборация между Ветеринарно-медицинския, Педагогическия и Аграрния факултет, студентите и преподавателите ще се включат в дейности като..
Ивайловград е живописно градче. Оживено място за търговия и развитие на занаяти, в миналото. Селището е възникнало в края на ХVІ век, в близост до разрушения средновековен град и митрополитски център Лютица /днес квартал Лъджа/, под името Ортакьой, наречено..
Нова Загора и тази година посрещна занаятчии от близо и далеч за празника на града -Петковден. Изложението "Живата традиция" се провежда от 9 октомври, а днес е кулминацията на празничните събития в града. Различни занаяти като ножарство, дърворезба,..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net