Монументът е открит от цар Борис Трети, а събитието е тържествен момент и за старозагорци, разказва Райна Антонова от Регионалния исторически музей в Стара Загора.
Според архивите, за Стара Загора тържествата започват ден по-рано, на 25 август, когато в града пристигат генералите от запаса Кирил Ботев, Георги Абаджиев, Данаил Николаев, генерал Бендерев. Райна Антонова припомня, че старозагорецът ген. Абаджиев е вуйцо на Кирил Христов и е бил доброволец в руско-турската война и се сражава на Шипка. Така че това е бил много тържествен ден и за самите генерали.
Тържествата на 26 август 1934 г. на върха започват по изгрев слънце.
Според тогавашния печат над 100 хиляди чакат още от 9 часа на Шипка, пред стълбите на монумента, който е носил официалното название Паметник на българското възраждане и освобождение, разказва Райна Антонова.
Строени са и почетната военна рота , юнкерите от военното училище и се чакат официалните лица. Според статията във тогавашния вестник „Дума“ пръв пристига старозагорският митрополит дядо Павел, след него идват министри, генерали, принц Кирил, митрополит Симеон Варненски, много ветерани от войните за национално обединение. Последен пристига Цар Борис Трети, посрещнат от моми със здравец, по стар български обичай.
Откриването започва с молебен и панихида, отслужена от двамата митрополити.
Първата реч е на председателя на комитета по построяване на паметника запасния генерал Лазаров, ветеран от войните за национално обединение. Следват думите на Негово величество Борис Трети, който както пише и във вестника е изключително развълнуван и се обръща към войниците да следват примера на героите, които са се сражавали на Шипка. Тази пламенна реч е посрещната с мощно ура от гражданството. След това генерал Лазаров поднася на Цар Борис Трети златен ключ, с който той отваря вратата на паметника.
След това министър председателят Кимон Георгиев също произнася реч и от името на целия български народ полага бронзов венец с надпис „На падналите за освобождението на България. От признателните поколения“. Следва поднасяне на венци и цветя от министри, войската, от много граждани, от патриотични организации. Най-силен е моментът, в който артистът от народния театър Владимир Трендафилов декламира „Опълченците на Шипка“ на Вазов.
Следва тържествено произвеждане на юнкери от военното училище в първи офицерски чин. Те са поздравени лично от Цар Борис Трети, който отделя време и за приятелски разговор с тях. От тук нататък официалните лица и руските гости се отправят на обяд, а за множеството на върха е организирана т.нар. народна трапеза, която завършва с песни и хора. Хората остават и вечерта, когато има и заря. Статията завършва с едни пророчески думи: „Всяка година на този ден българският народ ще се покланя пред Паметника на свободата си“, разказва Райна Антонова.
През годините Спасителният център за диви животни на Зелени Балкани е бил средище на много и разнообразна доброволческа активност. И това лято той се радва на подкрепата на хората. Младежи и ученици се включват в помощ на пострадалите диви..
Десетото, юбилейно, издание на Узана поляна фест ще събере отново в Габровския Балкан любители на екологията и изкуствата от 18 до 20 юли, разказа за Радио Стара Загора Мария Радойчева от Община Габрово. Тя припомни, че като организатори всяка..
Лекарите отдавна не са това, която бяха. Днес те са млади, красиви, мускулести, с прически и винаги усмихнати. Най-важното качество, което проявяват, е емпатия . От нея най-често има нужда пациентът в труден момент. Освен това много от ангелите в бели..
Всяка събота, когато не е на работа, Стефан се качва на влака от Пловдив и пристига в Стара Загора, за да помага при грижите за животните в зоопарка. А задачите са да почиства клетки на част от животните и всяка друга работа, която не изисква..
За 38 път на 11 юли ще отбележим Световния ден на човечеството. Датата е избрана от Организацията на обединените нации, защото на 11 юли през 1987 година се ражда 5-милиардният жител на Планетата. Две години по-късно - през 1989 година, ООН..
За 11 пореден път на 19 юли в подножието на връх Бузлуджа ще бъде пресъздадена последната битка на Хаджи Димитър и неговата чета с турския башибузук и черкезите от 1868 година. Това съобщи Николай Байнов от Националното дружество "Традиция" в..
Казанлък е сред първите градове , които поставят традиция по отбелязването на годишнината от подвига на Хаджи Димитър и неговите четници. През 1868 година по Пътя към безсмъртието тръгват близо 30 българи, част от 130-те четници, имали за цел да събудят..
Днес православната църква почита паметта на братята лечители Свети безсребърници Козма и Дамян. Светците са покровители на знахари, баячки и билкари и имената им се споменават в баяния против болести и уроки. Малко хора знаят за Иван Раев – билкарят,..
В последните дни на юни, 27, 28 и 29, Стара Загора се превърна в сцена на образователна трансформация. С идеи свързващи , традицията с бъдещето и знанието с въображението. В рамките на проект „Digital technologies and artificial intelligence..
Денят на българския фолклор отбелязваме на 22 юни. Това е и повод да отидем на гости в ателието на старозагорката Ваня Борисова, която от години изработва български народни носии. В ателието и звучи българска народна музика, а някъде на стената са..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net