Обичайно тихото и спокойно село Скобелево, разположено сред розовите е лавандулови полета на Подбалкана край Павел баня беше разтърсено тези дни от протести на местните жители срещу новозаселила се фамилия. Според хората от идването на пришълците не могат да спят спокойно, защото почти няма незасегната къща и стопанство от набезите им.
Георги Петров, кмет на селото обясни, че новодошлите са част от конфликтната фамилия роми, които преди година участваха в масово сбиване в центъра на Казанлък. Тогава над 30 души въоръжени с брадви, лопати, ножове и сопи се биха жестоко, а в резултат от мелето загина един, а няколко души бяха приети в болница с тежки травми.
Георги Петров обясни, че тази фамилия е от Тъжа, но последно са живеели в друго павелбанско село - Манолово, навсякъде са оставяли своя отпечатък с конфликти, побоища, кражби и никъде не са били желани. А преди месеци са купили къща в Скобелево. На адреса вече имало регистрирани 13 души, а сега там се заселили още над 20.
Кметът на селото обяснява, че досега селото е било спокойно и почти без криминални случаи. Това се променя рязко през последните месеци.
„От 16 години в селото не е имало нито една кражба, имало е дребни спречквания. Но сега от месец селото просто се запали. Не остана къща, където да не са влизали. Нощем влизат по къщите, хората се плашат“, казва Георги Петров.
В опит да принудят новодошлите да спазват закона кметът на селото заедно със служители на общината и полицията ще предприемат действия по съставяне на актове за административни нарушения заради липса на адресни регистрации. Ще се направят и проверки дали децата посещават учебни заведения.
Георги Петров не е оптимист, че административните мерки ще помогнат за укротяване на фамилията. Той е категоричен, че проблемът не е, че новодошлите са роми, защото хората от този етнос живеят отдавна в селото, но никога не са създавали проблеми. Според жителите на Скобелево хората от тази фамилия са неконтролириуеми, изпитват чувство за безнаказаност и не се страхуват от нищо.
Хората в Скобелево са категорични, че ще продължат с протестите. И ако не се вземат мерки са готови сами да принудят конфликтната фамилия да напусне селото.
Председателят Народното събрание Наталия Киселова и вицепремиерът Атанас Зафиров ще открият национална конференция в Стара Загора под надслов „БСП-Обединена левица: успехи и предизвикателства“. Форумът ще събере на едно място лидерите на коалицията,..
В следващите минути в РР по Радио Стара Загора ще ви разкажем история, която боли, но и която може да даде надежда. Главен герой в нея е едно десетгодишно момче от Стара Загора. С диагноза "аутизъм" и с огромна надежда за подобрение чрез лечение..
В петък, 1 август и в неделя-3 август ще се ограничава движението на тежкотоварни автомобили над 12 тона по автомагистрала „Тракия“ в участъка между София и Стара Загора, предупреждават от АПИ. Мярката е заради интензивния трафик в края..
148 години от боевете за защитата на Стара Загора отбелязваме на 31 юли. В знак на почит и признателност към героизма на загиналите за свободата, едновременно ще бъдат поднесени венци пред паметника на Трета опълченска дружина и подп...
Днес от югозапад на изток-североизток ще се развива мощна купесто-дъждовна облачност , ще има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици. Главно в Южна България валежите ще са интензивни, значителни по количество и с временно усилване на вятъра...
През целия ден продължи гасенето на пожара, пламнал в близост до елховското село Мелница. Десет противопожарни екипа, горски служители и доброволци наблюдават терена, за да потушават, отново разпалили се огнища. В работата беше включен и дрон. През тази..
Майка на деца от Сливен, които са били настанени Социално-педагогически интернат в село Варненци, настоява домът да бъде затворен, тъй като условията в него са лоши, а върху настанените е оказван тормоз. По- рано днес Велислава Делчева омбудсманът сезира..
Община Сливен да дари 20 хиляди лв. на Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“. Такова предложение е внесъл кметът Стефан Радев в деловодството на Общинския съвет. За това информира председателят на местния парламент в Сливен..
Отменено е частичното бедствено положение, въведено заради пожара на територията на общините Тополовград и Свиленград. Това става ясно от заповед на областния управител на Хасково Стефка Здравкова, в която се посочва, че огнищата в двете общини са..
1425 ще са първокласниците в община Стара Загора тази есен. Има деца, останали незаписани след третото класиране, тъй като не са приети в желаното училище. Това съобщи за Радио Стара Загора Станимира Димитрова, началник на отдел „Образование“ в общинската..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net