Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Две здравни кампании започват в Стара Загора

Снимка: БГНЕС

Медицински център за доболнична медицинска помощ „Превенция – 2000“ ООД гр. Стара Загора започва извършването на прегледи за скрининг за диабет тип 2 сред групи от здраво население от област Стара Загора (хора над 18 години). Скринингът е в изпълнение на заложени дейности финансирани от Министерство на здравеопазването по Националната програма за профилактика на хронични неинфекциозни болести за 2024 г.

Прегледите ще бъдат извършвани от лекари ендокринолози на лица над 18 години, независимо от здравноосигурителния им статус и фамилната обремененост. Ще бъдат обхванати 165 души. Периодът на кампанията е до края на месец ноември 2024 г.

Основните хронични незаразни болести – сърдечно-съдови заболявания, злокачествени новообразувания, хронични белодробни болести и диабет са причина за 80 % от смъртните случаи в България. Извършването на профилактични прегледи е гаранция за постигане на по-добро здраве и качество на живот. Скринингът е профилактичен метод за установяване на разпространението на определен признак, симптом или заболяване сред групи от здрави хора.

В Медицински център за доболнична медицинска помощ „Проф. д-р Стоян Киркович“ ЕООД – Стара Загора започва извършването на прегледи за скрининг за белодробни, сърдечно-съдови заболявания, както и за злокачествени заболявания на дебелото черво с тест за окултни кръвоизливи. Прегледите са сред групи здрави хора от област Стара Загора. Те са в изпълнение на заложени дейности, финансирани от Министерство на здравеопазването по Националната програма за хронични неинфекциозни болести за 2024 г., съобщават от Регионална здравна инспекция – Стара Загора.

Прегледите ще бъдат извършвани от лекари по съответната специалност – пневмолози, кардиолози, хирурзи, гастроентеролози от медицинския център на лица, независимо от здравноосигурителния им статус и фамилната обремененост. Периодът на кампаниите е до края на месец ноември 2024 г.

Основните хронични незаразни болести – сърдечно-съдови заболявания, злокачествени новообразувания, хронични белодробни болести и диабет са причина за 80 % от смъртните случаи в България. Извършването на профилактични прегледи е гаранция за постигане на по-добро здраве и качество на живот. Скринингът е профилактичен метод за установяване на разпространението на определен признак, симптом или заболяване сред групи от здраво население.

·  С прегледи за ранно откриване на хронични белодробни заболявания ще бъдат обхванати 170 лица над 40-годишна възраст, както здравноосигурени, така и без здравна осигуровка;

·  С прегледи за ранно откриване на сърдечно-съдови заболявания ще бъдат обхванати 170 лица над 40-годишна възраст, както здравноосигурени, така и без здравна осигуровка;

·  С прегледи за ранно откриване на злокачествени заболявания на ректосигмоидалната област с провеждане на тест за окултни кръвоизливи ще бъдат обхванати 195 лица над 18-годишна възраст, както здравноосигурени, така и без здравна осигуровка.

Профилактиката на онкологичните заболявания е насочена към ранно откриване на заболяването, преди пълното разгръщане на клиничната симптоматика и чрез ранно лечение да се постигне намаляване на тежките симптоми и хронифициране на заболяването.

Ракът на дебелото черво е на трето място по честота сред злокачествените заболявания и при двата пола. Профилактичното изследване за кръв във фекалиите е първа стъпка към предпазване от рак на дебелото черво и ректума. За самата проба е необходим фекален материал с големина на грахово зърно. Необходима е известна диетична подготовка преди подобно изследване. Минава се на така наречената бяла диета – мляко и млечни продукти. Избягва се консумацията на следните храни поне два дни преди теста: ряпа, цвекло, гъби, банани, грозде, пъпеш, ябълки, портокали, червени чушки, червено месо, броколи, карфиол, боб. Тези храни могат да са причина за фалшиво положителни резултати. Не се приемат медикаменти съдържащи мед и бисмут, както и аспирин и други нестероидни противовъзпалителни средства, както и хранителни добавки, съдържащи желязо или витамин С. Допуска се консумация на малки количества пилешко, пуешко месо или риба. Изследването не се провежда по време на менструация, както и при активно кървене от храносмилателния тракт, напр. при хемороиди.

Регионална здравна инспекция – Стара Загора отправя призив към желаещите старозагорци да се включат в прегледите за скрининг. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

доц. д-р Петър Руев, д.м.

Капките за нос могат да доведат до зависимост

Продължителната употреба на капки за нос води до привикване, предупреждава доц. д-р Петър Руев - специалист УНГ. Назалните спрейове помагат при хрема, но ако се използват повече от 10 дни, могат да причинят зависимост. „ Капките..

публикувано на 01.04.25 в 13:32

Алергиите – болестта на 21-ви век, която няма да отмине

До 2070 г. хората ще страдат от по две алергични заболявания едновременно, прогнозираалерголога д-р Пламен Яковлиев. Според него, 21-ви век ще бъде „векът на алергиите“ заради нарастващото замърсяване и изкуствените вещества в околната среда...

публикувано на 01.04.25 в 13:24

Открит навреме, ракът на дебелото черво е лечим

Скринингът и ранната диагностика на рака на дебелото черво (колоректален карцином) могат да предотвратят заболяването, да овладеят развитието му. България е единствената държава в ЕС, в която се отчита увеличаване на смъртността от рак...

публикувано на 29.03.25 в 12:05

Въртим стрелките с час напред в неделя - как ни се отразява

Смяната на времето от зимно към лятно през 2025 година е в нощта на събота срещу неделя, 30 март в 3:00 часа през нощта, когато стрелките се превъртат с един час напред, тоест от 3:00 часа става 4:00 часа. Всяка смяна на времето влияе на изградения от..

публикувано на 29.03.25 в 07:50

Няма случай на менингит в област Стара Загора от началото на годината

11-месечно бебе и млад мъж починаха след заразяване с менингит, лекарите се борят за живота на други две деца, съобщиха вчера от Министерство на здравеопазването. Случаите са от София и Пловдив. По данни на ведомството от началото на настоящата година в..

публикувано на 28.03.25 в 16:02

По-високата честота на определени заболявания при жените отчитат от РЗОК Стара Загора

Сред заболяванията, който многократно по-често се срещат при жените са свързаните с щитовидната жлеза, автоимунни заболявания и рак на гърдата.  Това посочи д-р Жулиета Здравкова, директор на Регионалната здравно осигурителна каса в Стара Загора...

публикувано на 27.03.25 в 16:45
Мариела Стефанова

Започва кампания срещу насилието над деца с увреждания

Гражданско сдружение "Алтернатива 55" Стара Загора се включва в проект "Заедно срещу насилието над деца с увреждания" . Срокът за изпълнението му е 24 месеца . По време на реализирането му ще се проведат множество обучения в образователни институции. Ще..

публикувано на 26.03.25 в 15:17
Мария Янева, председател на фондация

Фондация "Искам бебе" с нова кауза

За 18 години от създаването на фондацията са родени над 5000 деца . Тържественото отбелязване на рождения ден на фондацията започнало с молебен за двойките, които още очакват своите бебета. "Когато излязохме с празните колички, за да искаме пари от..

публикувано на 26.03.25 в 14:00

60 минути повече здраве: За хранителните разстройства

Хранителните разстройства са сериозни психични заболявания, които засягат хора от всякаква възраст, пол, етнос и социално положение. Понякога не подозираме, че собственото ни дете или друг член на семейството страда от този тип психично разстройство...

публикувано на 26.03.25 в 12:16

Старозагорски лекари присадиха тъкан, създадена чрез биопринтиране

В Старозагорската университетска болница "Проф. д-р Ст. Киркович" специалисти от Клиниката по съдова хирургия извършиха уникална за региона операция. С помощта на изкуствен интелект и 3D биопринтиране беше създадена и присадена нова „кожа“ върху..

публикувано на 25.03.25 в 15:43