Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Две здравни кампании започват в Стара Загора

Снимка: БГНЕС

Медицински център за доболнична медицинска помощ „Превенция – 2000“ ООД гр. Стара Загора започва извършването на прегледи за скрининг за диабет тип 2 сред групи от здраво население от област Стара Загора (хора над 18 години). Скринингът е в изпълнение на заложени дейности финансирани от Министерство на здравеопазването по Националната програма за профилактика на хронични неинфекциозни болести за 2024 г.

Прегледите ще бъдат извършвани от лекари ендокринолози на лица над 18 години, независимо от здравноосигурителния им статус и фамилната обремененост. Ще бъдат обхванати 165 души. Периодът на кампанията е до края на месец ноември 2024 г.

Основните хронични незаразни болести – сърдечно-съдови заболявания, злокачествени новообразувания, хронични белодробни болести и диабет са причина за 80 % от смъртните случаи в България. Извършването на профилактични прегледи е гаранция за постигане на по-добро здраве и качество на живот. Скринингът е профилактичен метод за установяване на разпространението на определен признак, симптом или заболяване сред групи от здрави хора.

В Медицински център за доболнична медицинска помощ „Проф. д-р Стоян Киркович“ ЕООД – Стара Загора започва извършването на прегледи за скрининг за белодробни, сърдечно-съдови заболявания, както и за злокачествени заболявания на дебелото черво с тест за окултни кръвоизливи. Прегледите са сред групи здрави хора от област Стара Загора. Те са в изпълнение на заложени дейности, финансирани от Министерство на здравеопазването по Националната програма за хронични неинфекциозни болести за 2024 г., съобщават от Регионална здравна инспекция – Стара Загора.

Прегледите ще бъдат извършвани от лекари по съответната специалност – пневмолози, кардиолози, хирурзи, гастроентеролози от медицинския център на лица, независимо от здравноосигурителния им статус и фамилната обремененост. Периодът на кампаниите е до края на месец ноември 2024 г.

Основните хронични незаразни болести – сърдечно-съдови заболявания, злокачествени новообразувания, хронични белодробни болести и диабет са причина за 80 % от смъртните случаи в България. Извършването на профилактични прегледи е гаранция за постигане на по-добро здраве и качество на живот. Скринингът е профилактичен метод за установяване на разпространението на определен признак, симптом или заболяване сред групи от здраво население.

·  С прегледи за ранно откриване на хронични белодробни заболявания ще бъдат обхванати 170 лица над 40-годишна възраст, както здравноосигурени, така и без здравна осигуровка;

·  С прегледи за ранно откриване на сърдечно-съдови заболявания ще бъдат обхванати 170 лица над 40-годишна възраст, както здравноосигурени, така и без здравна осигуровка;

·  С прегледи за ранно откриване на злокачествени заболявания на ректосигмоидалната област с провеждане на тест за окултни кръвоизливи ще бъдат обхванати 195 лица над 18-годишна възраст, както здравноосигурени, така и без здравна осигуровка.

Профилактиката на онкологичните заболявания е насочена към ранно откриване на заболяването, преди пълното разгръщане на клиничната симптоматика и чрез ранно лечение да се постигне намаляване на тежките симптоми и хронифициране на заболяването.

Ракът на дебелото черво е на трето място по честота сред злокачествените заболявания и при двата пола. Профилактичното изследване за кръв във фекалиите е първа стъпка към предпазване от рак на дебелото черво и ректума. За самата проба е необходим фекален материал с големина на грахово зърно. Необходима е известна диетична подготовка преди подобно изследване. Минава се на така наречената бяла диета – мляко и млечни продукти. Избягва се консумацията на следните храни поне два дни преди теста: ряпа, цвекло, гъби, банани, грозде, пъпеш, ябълки, портокали, червени чушки, червено месо, броколи, карфиол, боб. Тези храни могат да са причина за фалшиво положителни резултати. Не се приемат медикаменти съдържащи мед и бисмут, както и аспирин и други нестероидни противовъзпалителни средства, както и хранителни добавки, съдържащи желязо или витамин С. Допуска се консумация на малки количества пилешко, пуешко месо или риба. Изследването не се провежда по време на менструация, както и при активно кървене от храносмилателния тракт, напр. при хемороиди.

Регионална здравна инспекция – Стара Загора отправя призив към желаещите старозагорци да се включат в прегледите за скрининг. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Моника Маринова

Тарловите пациенти получиха финансиране за психологична помощ

Сдружението на Тарловите пациенти в България "Лечение без граници" спечели финансиране по програмата "Заедно за здраве" на Тева България за проекта "Психологическа подкрепа на пациентите с рядкото заболяване Периневрални кисти на Тарлов“. Стойността на..

публикувано на 03.12.24 в 15:57
Виолина Аита

Паник атаките са много повече от страх

Между 5 и 10% от населението в световен мащаб страдат от панически атаки, като 2-3 пъти по-често това са жени. А 2 до 3% от хората с панически атаки развиват паническо разстройство. Паник атаката е израз на внезапна и силна уплаха с тежки..

публикувано на 03.12.24 в 14:48

Качеството на живот на хората със СПИН се подобрява

Качеството на живот на хората със СПИН се подобрява. Това съобщи в здравното предаване на Радио Стара Загора "Часът на Хипократ" проф. Боряна Парашкевова, регионален координатор на Българската асоциация по семейно планиране и репродуктивно..

публикувано на 30.11.24 в 12:05

Мисия живот: Стара Загора се бори за Център за инсулт

Декларация в подкрепа на изграждането с държавни средства на Център за превенция, лечение и долекуване на инсулт в Университетската болница в Стара Загора ще гласува като първа точка Общинският съвет днес. Подпис под документа вече са поставили..

публикувано на 28.11.24 в 07:05

Нов вариант на маймунската шарка засяга по-широк кръг хора

Новият щам на маймунската шарка (клейд 1b), който се разпространява от Демократична република Конго, е показал по-висока степен на заразност и засяга различни възрастови групи, включително деца. Д-р Аспарух Илиев, експерт по безопасност на ваксините..

публикувано на 26.11.24 в 14:46

Нов апарат в УМБАЛ „Киркович“

Лабораторията по микробиология на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ в Стара Загора вече използва последно поколение апарат за масспектрометрично експресно изследане на микроорганизми. Устройството позволява директна идентификация от хемокултура..

публикувано на 23.11.24 в 13:00

Ставите ни през зимата

Зимата не е любим сезон на много хора, но за тези със ставни заболявания той носи допълнителен дискомфорт, тъй като студът обостря тяхното състояние. Много от хората с артрит буквално могат да усетят сезона в костите и ставите си, особено в коленните...

публикувано на 20.11.24 в 16:15

Тригодишната Божидара има нужда от средства за лечение

Тригодишната Божидара е като всяко друго дете – игрива, енергична и пълна с усмивки. Но тя и семейството ѝ водят трудна битка – момиченцето е родено с рядка диагноза - фибуларна хемимелия, която причинява скъсяване и изкривяване на костта на..

публикувано на 19.11.24 в 15:01

Обединяват ДКЦ 1 в една сграда?

Диагностично-консултативен център 1 в Стара Загора е разположен в бившите Втора и Детска поликлиники. За да функционира по-добре дружеството, ще отправя предложение пред Община Стара Загора за надстрояване на сградата на Детска поликлиника с..

публикувано на 16.11.24 в 12:32

Пенка Ялъмова: Сдружение "Диабет" в Стара Загора се превърна в общност за взаимопомощ

На 14 ноември, Световен ден за борба с диабета, сградата на Община Стара Загора ще бъде осветена в синьо във вечерните часове. В същия ден СНЦ „Диабет“ в Стара Загора ще отбележи с приятелска среща своя 34-ти рожден ден.  Сдружението, което е..

публикувано на 13.11.24 в 13:00