Кольо Мартинов от Казанлък е един от хилядите българи, които емигрирали във Влашко и се включва в дейността на революционните дейци при организирането на двете легии и съставянето на чети, с които да се освободи Отечеството. Но като много други родолюбиви българи, името му днес тъне в забрава.
Преминал през бойното обучение на Ванката Христович, поручик Иван Попхристов, който от самото начало станал писар секретар, началник-щаб на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа, казанлъчанинът бил сред най-близките и доверени хора на Хаджията. Той е един от четиримата храбри мъже, които пренасят тежко ранения воевода след боя на вр. Бузлуджа на 18-ти юли 1868 г. през Балкана, Турия и Енина до с. Аджар, днес с. Свежен . За да го погребат на вр. Кадрафил в Сърнена Средна гора….
Безсмъртният път към Свободата на четата на Стефан Караджа и Хаджи Димитър започва на 7/19 юли 1868 г., с около 130 души, които стъпват на българския бряг при местността Янково гърло, Свищовско. Водят се неравни и кръвопролитни сражения с турските потери – Караисен, Карапановата кория и Дълги дол. „ В битката при Канлъдере на 10/22 юли войводата Стефан Караджа е заловен, след като е ранен. Силно намалялата чета се изтегля към Стара планина, където се стига до бой с многократно превишаващия ги враг на вр. Бузлуджа... Съотношението е може би 20:1.“, припомня фактите Георги Радулов от Сдружение „Хайдути“ .
Малкото четници успяват да откраднат храна от храната на врага, но били упоени, вероятно по заповед на някой хитър турски офицер, който накарал шипченските овчари да сложат отровна или силно приспивателна билка в млякото. Затова било много трудно да се събудят и да се противопоставят на огромната потеря . Според документите става дума за 150 души аскер и 500 души башибозук. След като са хапнали, войводата Хаджи Димитър поставил стражите на лагера, а на останалите разрешил да си починат. „Четниците обаче заспиват толкова дълбоко, че стражата не успява да ги събуди дори след почти един час, а Христо Македонски разказва как след като са ставали четниците са падали като круши....“, разказва Георги Радулов
Въпреки многократно превъзхождащия ги противник, оцелелите около 40/50 четници, успяват да устоят и в продължение на няколко часа водят героична битка с неприятеля! Войводата Хаджи Димитър е ранен, а не както пише Захари Стоянов убит! Както казва един очевидец- четник от Котел пред доктор Васил Берон "Хаджията го зле раниха". И тук, природата помага на смелите българи, в разгара на битката се разразява много силна лятна буря, която спира бойните действия. Кольо Мартинов, Велко Кръстев и още няколко четника изнасят Хаджията от бойното поле и се насочват към Същинска Средна гора. Движат се по тайни и преки пътеки през планината. Защото, някои от юнаците, както и самият Хаджи Димитър, който е бил участник в четата на Панайот Хитов, са предприемали такъв ход – ако се бият в Стара планина, много бързо се оттеглят към Средна гора и обратно. Привечер са влизали в селата по пътя си, както са сторили това и в с. Турия и с. Енина. Преди да влязат в селото , Кольо Мартинов видял по случайност брат си Стоил, който бил зидар. Простил се с него, като му разказал накратко, че четата е разбита… „В селото похлопали на вратата на местния свещеник поп Колю, който ги приютил и нахранил. Той чул единият да казва на ранения си другар “Хаджи, потърпи малко!“, а другите да го наричат „Войводо“! След това намерил човек от с. Аджар, който да ги съпроводи до вр. Кадрафил. Навсякъде четниците срещали подкрепа от местните хора с храна, мляко и билки“, продължава разказа си, базиран на сведенията и фактите, които е намерил в стари вестници и книжки отпреди 100 и повече години Георги Радулов.
Хаджията издъхнал на 5.08.1868 г. и бил погребан на вр. Кадарфил над днешното село Свежен… За това разказали двамата неизвестни участници в спасяването му от боя на Бузлуджа герои от Котел и Пловдив пред д-р Васил Беронот Котел и пред кмета на с. Аджар – чорбаджи Вълко . Велко Кръстев бил убит в с. Рахманлий, днешното с. Розовец след като за него се грижила известно време дъщерята на местния бей, която се влюбила в него… Но роднините й разбрали, че тя му носела храна и убили и двамата по заповед на разгневения й баща. Тялото й било захвърлено в едно дере, а четникът останал на мястото, където бил разстрелян. Местните хора измолили да го погребат по християнски и днес до селото има местност, наричана „Велко мизар“, което значи „велков гроб“. Всички тези факти доказват, че не сме народ от предатели, а че сме достойни за героите си, убеден е Георги Радулов.
А Кольо Мартинов се спасява и отново се връща във Влашко. Той разказва на Христо Ботев и на другите революционни дейци за края на Хаджи Димитър. "Подвигът на сливенския воевода и на Караджата е увековечен от гениалния ни поет благодарение на споделените преживявания на казанлъшкия поборник. Остава да живее във Влашко до смъртта си, но не създава семейство.", завърши разказа си моят събеседник.
Продължава приемът на документи за лятна бригада в САЩ по програмата Work and Travel. Аляска е популярно място сред българските студенти с високо заплащане, традиционно между 18-20 долара на час. Напоследък се наблюдава засилен интерес и към щата Юта,..
Центърът за подкрепа за личностно развитие в Стара Загора обявява традиционния детски конкурс-изложба „Баба Марта бързала, мартенички вързала". В конкурса за мартеница могат да участват деца от детски градини, подготвителни групи, читалища и ученици от..
Доналд Тръмп положи клетва като президент на САЩ. Инаугурацията бе пълна с пищност, блясък и снимки . Дрехите и аксесоарите, носени на тази световна сцена - цвят, кройка и детайли - продължават да привличат внимание и коментари. Сред най-открояващото..
Коктейлите на Ива Дончева са истинско изкуство и магия. За тях не може да се разкаже, трябва да се преживеят. „Коктейлите не са просто напитка, те са изкуство“ – споделя Ива Дончева, която е създател на първия мобилен бар в Стара Загора, който..
Независимо, че сме в ерата на високите технологии, независимо от ураганната скорост, с която те се развиват, всяка година на 23 януари Светът все още поглежда към химикалите, хартията и пликовете за писма. Защото на тази дата се отбелязва Международният..
Снежана Маринова е съвременен будител. Бившият директор на регионална библиотека "Захарий Княжески" е библиотекар, изследовател, колекционер, автор на научни и популярни статии и книги. Участва като автор и в съавторство в създаването на книгите:..
Тихомир Тодоров е преподавател, инструктор по бойни изкуства, международен съдия и носител на много престижни награди в България и чужбина. Бил е в Китай над 5 пъти, осиновен е и от китайско семейство. Започва да тренира бокс през 1986г. в град..
Тази вечер ще станем свидетели на впечатляващо звездно явление. Шест от седемте планети – Марс, Юпитер, Уран, Нептун, Венера и Сатурн – ще се появят едновременно на небето, с изключение на Меркурий. Това явление е известно като „голямо..
Празникът Трифоновден в с. Малка Верея се празнува от десетилетие на 1 февруари, когато Българската православна църква отбелязва денят на Св. Мчк. Трифон, като от 2000 г. е официален за селото. И тази година малковерейци продължават традицията и ще..
В днешната "история под Липите" ще ви върнем по първите стъпки на фотографията в Стара Загора. Един от най-известните фотографи на Стара Загора от първата половина на миналия век - Стоян Михайлов, е роден в село Медникарово, тогава Харманлийска..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net