Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерти на АРИР бяха на учебно посещение за развитие на зелена икономика в Гронинген

Срещата е по международен проект, ръководен от АРИР, партньори са 10 региона в Европа,

Водородът заема мястото си в света на възобновяемата енергия. Регионални проекти, като водородни долини и водородни острови, служат като модели, по които това универсално гориво може да се произвежда и потребява на местно равнище от по-големи екосистеми. Бяхме в град Гронинген, Нидерландия, по един общ проект между 10 партньора, стартирал ранната пролет на годината. Ние сме водещ партньор по този международен проект. Целта на близо едноседмичното ни посещение беше да видим на практика как се случва "водородната долина", каза в Минутите за Зелената сделка д-р Румяна Грозева, изп. директор на Агенцията за регионално икономическо развитие в Стара Загора.
"Възприех това посещение като учебно за това как хората успяват да посрещнат амбициите си да живеят по-чисто и по-здравословно. Водородът е просто един от елементите, които допринасят за това.", обясни д-р Грозева.

Тя разказа, че северният регион на Нидерландия е бил основно място за добив на газ. В провинция Гронинген е открито едно от най-големите газови находища в света. Добивът на газ от територията подпомага финансите на Нидерландия в продължение на десетилетия. Времената обаче се променят. В  почвата вследствие на газовите сондажи причиняват леки земетресения — регистрираните само през 2021 г. са 72. Икономическите последици са сериозни, особено при нанесените щети по къщите в района.

Северният регион на Нидерландия е „водородна долина“. Регионът се възползва от подкрепата на ЕС за развитието на необходимата инфраструктурата, за да се усвоява чистият водород като произвеждан на място енергиен източник.

Северната част на Нидерландия е в идеална позиция да се възползва от свързаните с водорода възможности. Разположена в близост до бързо разрастващите се ветроенергийни паркове в Северно море, тя разполага с директна линия за доставка на възобновяема енергия за производството на чист водород. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Животът в долината на река Жиу е бил организиран около добива на въглища.

Проблемите на въглищните региони в Румъния

Корина Мурафа е румънска експертка по въпросите на справедливия преход. В интервю с полската журналистка Малгожата Кулбачевска-Фигат се коментира напредъкът в усвояването на европейските средства за трансформация на въглищните региони и как..

публикувано на 26.03.25 в 13:54

Център за върхови постижения във водородните технологии ще бъде създаден в Стара Загора

Център за върхови постижения във водородните технологии ще бъде създаден в Стара Загора по проект H2START. Проектът  стартира в сътрудничество между  Тракийски университет -Стара Загора, Българската асоциация за водород, горивни клетки и съхранение на..

публикувано на 19.03.25 в 10:00
ТЕЦ

Международни експерти и ЕК ще обсъждат бъдещето на заетостта в Стара Загора

Eкспертни дискусии за икономическото бъдеще на въглищния регион ще се проведат в залата на хотел „Верея“ в Стара Загора на 12 март 2025 г. Международната конференция „Справедлив преход в Стара Загора“, организирана от „Бранд Медия България“..

публикувано на 12.03.25 в 05:10

Стара Загора е домакин на информационно събитие „Където дигитализацията среща инвестициите“

На 5 март 2025 г. Стара Загора ще се превърне в център на дигиталната трансформация и иновациите с провеждането на съвместното информационно събитие „Където дигитализацията среща инвестициите“. Форумът е организиран от мрежата на Европейските..

публикувано на 05.03.25 в 05:30

Нови електробуси ще возят до населените места в община Казанлък

Общественият превоз в община Казанлък вече ще се извършва почти изцяло с електробуси. Това стана възможно по съвместен проект с община Павел баня. Той се реализира с цел намаляване на въглеродните емисии в атмосферата. Общата му стойност е 8,3 млн...

публикувано на 26.02.25 в 10:00

Работят по разкриване на факултет „Дигитални и зелени технологии" в Тракийски университет

Ректорът на Тракийски университет проф. Добри Ярков инициира среща-дискусия по повод създаването на нов Факултет „Дигитални и зелени технологии" към Тракийски университет – Стара Загора. Събитието привлече широк кръг от участници, сред които..

публикувано на 19.02.25 в 10:00
Борислав Сандов

За бъдещето на въглищата и може ли България да се откаже от тях

Борислав Сандов е вицепремиер и министър на околната среда и водите в правителството на Кирил Петков и в "Минутите за Зелената сделка" коментира възможността на България да приключи с въглищата и има ли опасност за „Зелената сделка“ предвид..

публикувано на 12.02.25 в 10:00

Полша по пътя на прехода

Малгожата Кулбачевска-Фигат работи заедно с Владимир Митев по проекта за справедливия преход в Полша, Румъния и Чехия. Тя прави фоторепортаж  по време на журналистическото им пътуване до долината на река Жиу през октомври 2023 г. Тя разказва за..

публикувано на 29.01.25 в 10:10

Как един въглищен регион в Румъния преживява трансформацията

Владимир Митев, репортер в  Румънската секция на Радио България - БНР, коментира в "Минутите за Зелената сделка" работата си по проекта за трансгранична журналистика, свързан със справдливия преход. Митев работи по темата с колеги от Полша и Чехия и..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

Година на цифровото гражданство за АРИР е новата 2025 година

2025 година ще я посветим на цифровото гражданство. Още в края на януари сме подготвили първите два курса. Конкретните им програми ще бъдат пуснати към 20 януари. Ако има повече желаещи отколкото са предвидените места, ще пуснем и нови дати, съобщи д-р..

публикувано на 15.01.25 в 10:00