Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сигнали за хора с психични разстройства и от такива получава омбудсманът

Иванка Сотирова
Снимка: Емил Енчев

В Световния ден на психичното здраве, темата коментира и омбудсманът на Стара Загора Иванка Сотирова. Тя съобщи, че често, живеещи в жилищни кооперации подават сигнали за хора с психични проблеми, които ги тормозят. По думите й обаче, проблемът е в проследяването и лечението на тези болни хора. Сотирова припомни, че за да постъпи едно лице в психиатрична клиника, трябва или самият той да пожелае, или близките му. Процесът е сложен и често нито едната от страните не осъзнава сериозността на ситуацията, коментира още тя.

"Имам сигнал отпреди няколко дни, в който майката на настанена в клиника жена, моли тя да бъде освободена. Това говори, че и близките понякога не осъзнават проблема. Освен това пребиваването в клиника е временно, след което трябва да се следи състоянието на болния, трябва да има кой да следи за лекарствата му и т.н. "

По думите на омбудсмана на Стара Загора трябва да има нормативни промени, които да разрешават тези проблеми. Сотирова допълни, че получава сигнали и от хора с видими психични разстройства. 

" 11 писма от по 3 страници, в които текстът е идентичен Той говори за болестно състояние, защото в съдържанието става дума за дебнене и преследване, с фактология от преди много години. Подчеркъ е много красив, всичко е написано граматически вярно. Това пък говори, че подателят има добро образование, а е отключил заболяване в последствие", коментира още Сотирова. 


По публикацията работи: Николета Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Възстановка на Калояновската тракийска гробница ще бъде открита в сливенския исторически музей

В Сливенския исторически музей “Д-р Симеон Табаков“ на 19-и ноември, сряда, ще бъде открита възстановката „Тайните на Калояновската гробница“.  Обектът е разкрит и проучен през 1963 г. от археоложката Мария Чичикова.  В  него е погребан местен..

публикувано на 17.11.25 в 15:20

Засаждат 13 хил. фиданки в местността „Седми километър“ край Стара Загора

Нови 13 хиляди фиданки от вида атласки кедър ще бъдат засадени на 65 декара площ в местността „Седми километър“ край Стара Загора. Събитието ще се състои на 22 ноември, събота от 10ч., обявиха от Община Стара Загора. От там посочват, че денят може..

публикувано на 17.11.25 в 14:49
Дебора Михайлова и адвокатът й Слав Даскалов

Делото "Дебора" продължава с разпитa ѝ с психолог

С разпит на Дебора Михайлова в присъствието на психолог и психиатър трябваше да продължи днешното съдебно заседание по делото срещу обвинения за заплахи за убийство, нанесените на момичето рани с макетен нож и нейното остригване от Георги Георгиев...

публикувано на 17.11.25 в 14:11

Столичната полиция задържа издирван за опит за убийство в Стара Загора

36-годишен мъж, издирван за опит за убийство в Стара Загора, е задържан днес преди обед в столицата, научи БНР. Мъжът е обявен за издирване, след като вчера в Стара Загора е получен сигнал за масово сбиване. Един от пострадалите в инциента е откаран в..

публикувано на 17.11.25 в 14:08

Подкрепата за Украйна - решаваща за сигурността в Европа

Намираме се в решаващ исторически момент, в който се определя бъдещето на ЕС. Създаден като мирен проект, днес ЕС се трансформира в проект за сигурност. Променят се стратегическите приоритети, а държавите членки осъзнават, че стабилността може да се..

публикувано на 17.11.25 в 13:50

Научно-практическа конференция „Зелено образование за устойчиво бъдеще“ се провежда в Стара Загора

Втората научно-практическа конференция „Зелено образование за устойчиво бъдеще“ започна в Стара Загора . Тя ще се състои в два дни в Регионалната библиотека „Захарий Княжески“. Събитието е посветено  на климатичните промени, зелената енергия,..

публикувано на 17.11.25 в 12:49

Мъж е с опасност за живота след сбиване в „Лозенец“

Полицията в Стара Загора издирва мъж, на 36-години, който е ударил в главата с остър предмет 46-годишен мъж при скандал, разразил се в кв. „Лозенец“ снощи. Сигнал за сбиване е получен в 21:25 ч., във Второ районно управление на полицията в Стара..

публикувано на 17.11.25 в 11:58
Саниран блок в Хасково

Санират 26 жилищни блока в Хасково

Предстои да бъдат сключени договори за финансиране за 26 жилищни блока в Хасково,  информират от общинския пресцентър. Те ще бъдат ремонтирани по приоритета за „Справедлив преход“ на европейската програма „Развитие на регионите“. Управляващ..

публикувано на 17.11.25 в 11:33

Отвличането на жена от Свиленград е било за респектиране

Дежурен състав на Окръжен съд - Хасково остави за постоянно в ареста тримата обвиняеми за отвличане на млада жена от Симеоновград. Престъплението е извършено на 13 ноември пред хотел в Свиленград. 21-годишната жена е качена насила в автомобил и..

публикувано на 17.11.25 в 09:38

Продължава санирането на многофамилни жилищни сгради в Ямбол

Продължава санирането на многофамилни жилищни сгради в Ямбол със средства по националния план за възстановяване и устойчивост.  Очаква се одобрените и по втория етап на програмата за саниране да получат 100 процента безвъзмездна финансова помощ, а не..

публикувано на 17.11.25 в 09:01