За шести път избират Млад омбудсман и Заместник млад омбудсман на Млада Загора. Събитието бе официално открито тази вечер от зам.-кмета по образование и младежки дейности на Стара Загора Надежда Чакърова. Тя се обърна към младата аудитория:
„За мен е привилегия да присъствам на това вдъхновяващо събитие, поредният избор на младите омбудсмани на Млада Загора – събитие наистина уникално за България, което се случва за шести път. Тази идея се създаде и разви по време на моя мандат като обществен посредник. Щастлива съм, че традицията се надгражда през годините“.
Събитието се провежда в заседателната зала „П. Р. Славейков“ в сградата на Община Стара Загора.
„Създадохме инициативата за първи път в Стара Загора през 2018 г. , защото сме град на активното гражданско общество, в който живеят умни и будни млади хора“, увери зам.- кметът. Тя сподели, че през годините конкурсът се е разраснал и вече се провежда и в други големи градове в страната. „Нашите колеги от Бургас и Пловдив заимстваха нашата идея и към днешна дата инициират тази възможност за младежко включване“, каза Надежда Чакърова.
Зам.-кметът акцентира, че през годините инициативата се е превърнала в устойчива и се радва на популярност. „Убедена съм, че тази кауза за изваждане на младежките проблеми ще бъде съпътствана и от една друга кауза за популяризиране правата на младите хора и на децата. Независимо къде живеят – в столица, малък или голям град, село, младите хора и децата на България имат еднакви и равни права на достоен живот, образование, здравеопазване, право на детско и младежко участие“, сподели зам.-кметът и допълни: „Техният глас трябва да бъде чут, а мнението им да бъде взето предвид от институциите и от обществото“, заключи Надежда Чакърова.
Минути преди да започне конкурсното представяне на кандидатите Чакърова пожела на новата двойка омбудсмани да бъдат дейни, активни, и ръка за ръка да работят с новоизбрания Млад кмет Радослав Балкански, Младежкия общински съвет (МОС), училищните съвети, както и с всички представени младежки организации в Община Стара Загора.
„Кабинетът ми е винаги отворен за вас – за решения, за предложения, за споделяне на проблеми. Винаги може да разчитате на съдействие и от кмета Живко Тодоров за реализирането на всяка добра и смислена за младите хора кауза,“ увери Надежда Чакърова.
„Вярвам, че този конкурс ще ви даде увереност и нови перспективи за развитие като активни граждани, готови да водят и променят обществото към по-добро. Пожелавам успех на всички участници“, заключи зам.-кметът с ресор „Образование и младежки дейности“.
Кандидатите ще се оценяват от жури, съставено от 7 души, а представянето на участниците пред публика и комисия ще се проведе в три кръга.
Инициативата за избор на Млад омбудсман, организирана в партньорство с Община Стара Загора, цели да се насърчи младежкото самоуправление в града, като по този начин се насърчи участието на младите хора в обществения живот.
През годините конкурсът „Млад омбудсман“ се утвърди като платформа, която дава възможност на будни млади хора с гражданско самосъзнание да придобият и развият организационен опит в работата с различни институции и организации.
Планинските пътища в Сливенска област са проходими при зимни условия, съобщават от Областно пътно управление. Няма затворени участъци от републиканската пътна мрежа. Затворен за зимата е общинския път Сливен – Селището – връх „Българка". Общо 15..
Безпроблемно, към момента, се извършва движението на територията на Ямболска област, няма населени места без ток и вода. Очаква се ситуацията да се усложни в късните вечерни часове и през нощта. Всички пътища от републиканската мрежа в Ямболска..
Над 40 човека и 40 машини са включени в почистването на пътищата в област Стара Загора . Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора Йонко Иванов от почистващата фирма, ангажирана с поддържането на пътищата в областта. Той каза, че пътните..
По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Сливен през 2023 година е 2,3 милиарда лева по текущи цени , съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, „Статистическо бюро" клон Сливен. Това нарежда..
Започна подготовката за провеждане на 31-ото издание на Чудомировите празници в Казанлък, които по традиция се провеждат от 25-и март до 1-ви април. И тази година организаторите са подготвили изпълнена с много събития програма, посветени на живота и..
Първият фестивал на свинските уши в Стара Загора беше грандиозен. Над 10 000 души посетиха събитието е Станционната градина, над тон и половина свински уши бяха изядени , каза в ефира на Радио Стара Загора един от организаторите на кулинарния..
Въпреки многобройните сигнали до мобилните оператори за неравномерно и липсващо покритие в крайграничната община Болярово, качеството на остава незадоволително. Лошите интернет връзки затрудняват и административното обслужване в района...
От днес започва прием на заявления за регистрационен номер по избор от СТ 5001 ТМ до СТ 6000 ТМ, съобщават от пресцентъра на Областната дирекция на МВР Стара Загора. В сектор „Пътна полиция“ гражданите могат да подават заявления за предоставяне на..
Среща, на която бяха набелязани мерки за противодействие на битовата престъпност проведоха днес кметът на Димитровград – Иво Димов и директорът на МВР Хасково Иван Расоков. Поводът за срещата беше залавянето на мъж, който нападна с метална тръба..
14-годишното момиче, пострадало след побой от баща си, е в добро здравословно състояние и изписано е от УМБАЛ „Киркович“ в Стара Загора . Това съобщи за Радио Стара Загора Петя Чакъров, директор на Дирекция „Социално подмомагане“ в Стара Загора...
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net