Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Теодора Билярска: В музея по минералогия, петрология и полезни изкопаеми има много редки колекции


"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на Софийския университет. Първите образци идващи от чужбина са от 1894 година - "Сбирка от минерали, които влизат в състава на скалите" (колекция "Кранц", Германия). През годините музеят се е помещавал в различни сгради. През 1953 година е преместен в Биологическия факултет на СУ в новото южно крило на най-старото висше училище у нас. Проектът за експозициите са на академик Иван Костов, който през тези години е ръководител на катедрата. Освен него ръководители на катедрата в годините са били също българските геолози и минералози - професор Георги Златарски, академик Георги Бончев, професор Наум Николов, академик Иван Костов. В архива на музея има и стари описи, ръкописни материали, оригинални етикети на различни поколения геолози. Залата на музея е разположена на площ от 800 квадратни метра. Над 16 000 образци се съхраняват във фондовете му. Експозициите са - "Петрография", "Полезни изкопаеми", "Кристалография", "Регионална минералогия", "Систематика", "Генетична минералогия" и "Мемориални колекции". Има типове на образци от български и чужди вече изчезнали находища. В музея има образци от водещи търговски фирми, като "Кранц" (Бон), "Дрооп" (Дрезден), "Ферсман" (Москва), "Юлиус Бом" (Виена) и други. Дарения има от известни учени, между които - професор Бервет от Австрия, Дорфман от Москва, Фишер от Берлин, Моравски от Бърно, Поваренних от Киев, Спиридонов от Москва, професорите Вергилов и Богданов от София. Образците са въведени в база данни и комплектовани в колекция по имена, минерални видове и страни. Най-богатата колекция е на "Кранц" с 2280 минерала и 2100 петрографски образци. Интерес представлява и колекцията на академик Георги Бончев със 72 образци, събирани в периода от 1898 до 1940 година."заяви за Радио Стара Загора Теодора Билярска, уредник на Музея по минералогия, петрология и полезни изкопаеми.   


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Георги Киряков

Георги Киряков: По-вероятно е да има нови предсрочни избори отколкото съставяне на кабинет

Бави се процесът на водене на преговори, за да се запази статуквото в съдебната власт, конкретно в прокуратурата, както  и в българския политически живот. Това е което виждам в действията на  ПП ГЕРБ, коментира в ефира на радио Стара Загора..

публикувано на 23.12.24 в 09:53

Владимир Русев: През зимата в планината шега не бива и трябва де се действа разумно

Владимир Русев е планинар и хижар от дълги години. След като бе такъв в хижите "Мазалат", "Триглав", "Българка" от година е на хижа "Бузлуджа" (малка). Преди Коледните празници и Нова година той говори за Радио Стара Загора относно някой правила в..

публикувано на 23.12.24 в 09:11
Иванка Сотирова

Иванка Сотирова: Администрацията най-често създава работа на обществения посредник

Повече от 350 сигнала, изпратени до обществения посредник на Стара Загора са били обработени през изминаващата година, каза по радио Стара Загора омбудсманът Иванка Сотирова. В разговор в предаването "Репортер" с водещ Дарина Колева тя описа..

публикувано на 20.12.24 в 12:04
Гл.ас. д-р Георги Проданов

Георги Проданов: Останал е 1% здрав разум в българските политици

1% е шансът разговорите на ГЕРБ-СДС с поканените от тях "Демократична България", "Има такъв народ" и БСП да са успешни и да доведат до създаване на редовно правителство с първия проучвателен мандат. Това коментира в ефира на Радио Стара Загора..

публикувано на 16.12.24 в 14:55

Тодор Гондов: Никулден е сред най-почитаните в Странджа и в региона на Царево празници

Тодор Гондов е директор на Историческия музей в град Царево. Той ни запознава с някой интересни традиции, свързани с празнуването на Никулден в Странджа и района на град Царево.  На празника Никулден се освещават лодките и инвентара на хората, които..

публикувано на 09.12.24 в 10:50

Донорството помага на двойки с репродуктивни проблеми

В България над 70 000 двойки имат репродуктивни проблеми. В търсене на решението минават години, докато имат свое дете. За някои това така и не се случва. Други решават да задействат процедура по осиновяване.  Личната история на една дама обаче я..

публикувано на 04.12.24 в 14:00

Борислав Григоров: "Екосистемата и въглерода"

"Въглеродът представлява неметал от Периодичната система на елементите. Известен е още от Античността. Той е сред най-разпространените елементи във Вселената. Научните изследвания познават син, черен, зелен въглерод. Синият въглерод се складира в..

публикувано на 04.12.24 в 09:18
Надя Недялкова

Най-лесно ще пестим, ако изтрием социалните мрежи

Декември е месецът, в който харчим най-много и вземаме много заеми. Черни петъци, кибер понеделници, имени дни, Коледа, Нова година, все изпитания за финансовата ни култура. Данните сочат, че през миналия декември българите аса изхарчили близо..

публикувано на 02.12.24 в 09:46

Светла Ангелова: Осиновете куче, не стимулирайте незаконните търговци

Светла Ангелова, сертифициран развъдчик с дългогодишен опит в отглеждането на френски булдози, разкри тревожни детайли за незаконната търговия с кучета в България. В интервю за Радио Стара Загора тя заявяви, че липсата на контрол и проследимост..

публикувано на 23.11.24 в 10:47
Тихомир Тодоров

Промени в трудовото законодателство трябва да облекчат работодателите

Минималната работна заплата да стане 1077 лв. настояват синдикати. До скоро този размер изглеждаше възможен заедно с увеличението на възнагражденията в държавния сектор. С наближаването на бюджет 2025 обаче нещата не изгледат никак сигурни...

публикувано на 22.11.24 в 10:58