Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Теодора Билярска: В музея по минералогия, петрология и полезни изкопаеми има много редки колекции


"Музеят е създаден през 1891-92 година в първото Висше училище в столицата на страната - София. През 1892 година учениците от първа мъжка гимназия подаряват 450 минерални и фосилни образци, които реално поставят началото на настоящият музей към ГГФ на Софийския университет. Първите образци идващи от чужбина са от 1894 година - "Сбирка от минерали, които влизат в състава на скалите" (колекция "Кранц", Германия). През годините музеят се е помещавал в различни сгради. През 1953 година е преместен в Биологическия факултет на СУ в новото южно крило на най-старото висше училище у нас. Проектът за експозициите са на академик Иван Костов, който през тези години е ръководител на катедрата. Освен него ръководители на катедрата в годините са били също българските геолози и минералози - професор Георги Златарски, академик Георги Бончев, професор Наум Николов, академик Иван Костов. В архива на музея има и стари описи, ръкописни материали, оригинални етикети на различни поколения геолози. Залата на музея е разположена на площ от 800 квадратни метра. Над 16 000 образци се съхраняват във фондовете му. Експозициите са - "Петрография", "Полезни изкопаеми", "Кристалография", "Регионална минералогия", "Систематика", "Генетична минералогия" и "Мемориални колекции". Има типове на образци от български и чужди вече изчезнали находища. В музея има образци от водещи търговски фирми, като "Кранц" (Бон), "Дрооп" (Дрезден), "Ферсман" (Москва), "Юлиус Бом" (Виена) и други. Дарения има от известни учени, между които - професор Бервет от Австрия, Дорфман от Москва, Фишер от Берлин, Моравски от Бърно, Поваренних от Киев, Спиридонов от Москва, професорите Вергилов и Богданов от София. Образците са въведени в база данни и комплектовани в колекция по имена, минерални видове и страни. Най-богатата колекция е на "Кранц" с 2280 минерала и 2100 петрографски образци. Интерес представлява и колекцията на академик Георги Бончев със 72 образци, събирани в периода от 1898 до 1940 година."заяви за Радио Стара Загора Теодора Билярска, уредник на Музея по минералогия, петрология и полезни изкопаеми.   


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

165 години от началото на Българския Великден

Завладяването на България в края на XIV век унищожава Търновската Патриаршия. Ръководството на църковните дела е поето от Гръцката патриаршия в Цариград. Отначало това не се отразява на отношенията между българите и гръцкото духовенство, но в края на..

публикувано на 03.04.25 в 09:00

"Музиката оживява" в Пето основно училище

Музикална среща по проект организира оркестърът на Общински духов оркестър с учениците от Пето основно училище „Митьо Станев“ в Стара Загора. По идея на отдел „Култура“ и музикантите беше поставено началото на вдъхновяващо пътешествие в света на..

публикувано на 26.03.25 в 09:54
Мария Динева

Отново предлагат застрояване на гора край Богомилово

Групата на Земеделски Народен съюз в Общинския съвет на Стара Загора ще подкрепи предложението б роят на заместник-кметовете да се увеличи от петима на шестима. Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора председателят им Мария Динева. Предложението ще..

публикувано на 25.03.25 в 17:21

Арх. Велимир Георгиев за предизвикателството в Стара Загора да има над 50-метрови сгради

Общият устройствен план за Стара Загора е ограничен до 24 метра височина на сградите. "Висока сграда в последно време по-скоро служи като лоша дума, а то не е точно така". Това коментира в ефира на Радио Стара Загора арх. Велимир Георгиев,..

публикувано на 24.03.25 в 16:09

СНЦ "Заедно за животните – България" става на 10 години

Днес, 22 март, Пламена Димитрова отбелязва 10 години от създаването на "Заедно за животните – България" – първата регистрирана организация за защита на животните в Стара Загора. „ Най-ценният ми проект е този за кастрация на бездомни животни,..

публикувано на 22.03.25 в 08:30

"Лъжицата на Купидон" - кулинарно състезание за хора с увреждания

На 25-ти март България ще бъде домакин на международното кулинарно състезание “Лъжицата на Купидон”. Надпреварата  има мисия – да покаже, че хората с увреждания могат да се справят успешно с ежедневни дейности, когато получат възможност и..

публикувано на 19.03.25 в 14:29

Над 150 хиляди са се подписали за по-тежки назания на извършителите на насилие върху животни

Над 150 хиляди души са подкрепили онлайн петиция, която е за по-тежки наказания на извършителите на насилие върху животни. За това съобщи инициаторът й Моника Мишева. Създаването на подписката е провокирано след като преди дни..

публикувано на 18.03.25 в 16:41

Финансистът Надя Недялкова: Финансовата грамотност започва още от семейството

Финансовата грамотност започва още от семейството, като момичетата получават първите си уроци от майките си, а момчетата от бащите си. Необходимо е обаче и финансовата грамотност да бъде застъпена и в училище. Това коментира за Радио Стара Загора по..

публикувано на 17.03.25 в 15:30
Йовка Янчева

Обучението по математика трябва да е с практическа насоченост

На 14 март отбелязваме  Денят на числото Пи и Международния празник на математиката. Всяка година Международният математически съюз избира различна тема, която да обогатява идеите за празника, да предизвиква креативността и да улеснява..

публикувано на 14.03.25 в 11:48
Красимира Катинчарова

Красимира Катинчарова: Срещите ми с избиратели започват още тази седмица

Влизането на партия „Величие“ в парламента не е обрат, а закономерен изход от това, което са се случи на 27 октомври. „Величие“ не е вкарана от никого в този парламент, нито влиза през задната врата, ние сме там по силата на волята на 100 000 души...

публикувано на 14.03.25 в 09:10