Делегация от молдовското село Кортен, начело с кмета Степан Тонурков гостува на едноименното село, от където преди 194 години са тръгнали предците им за да се спасят от гнева на поробителя след поредната руско-турска война, останала в историята като Дичивота война. Една от целите на посещението в България е да договорят български учебници, методическа литература и книги на български за училището и библиотеката в с. Кортен, Молдова.
Българският език се изучава в училищата, където има компактни групи българчета, потомци на изселилите се българи от района на Твърдица, Ямбол,Сливен и Нова Загора, от 20 години. На 14-ти октомври в училището в молдовското село Кортен бе открит кабинет по български език, изцяло оборудван с помощта на МОН и на посолството ни в Молдова – с компютри, табла и карти. Учителите, които ще преподават български език и история са преминали курс на обучение в България, разказа с гордост кметът Тонурков.
„Трябва да знаем и да познаваме корените си, да знаем откъде са тръгнали нашите баби и дядовци. Езикът, традициите, културата ни са общи!Затова е много важно нашите деца и младежи да познават историятаи произхода си. Ако искаме да бъдем част от този глобален свят, това ще се случи, само ако знаем кои сме и от къде идваме. Приобщаването ни към Европа може да стане по-скоро и лесно, ако поддържаме културни, спортни и фолклорни връзки и обмен с прародината. Затова ще подписахме договор за сътрудничество с община Нова Загора“, каза убедено кметът Степан Тонурков, който е дошъл в прародината си като дете през 1986 г.
От доста време насам идва всяка година на почивка със семейството си на българското Черноморие. Първото, което е научил своите 5-годишни близнаци – Мария и Алексей, е да казват "Аз съм българин“! Тази фраза, самият той произнася с гордост и с вълнение, когато го попитах “Коя е любимата ви българска дума?“ Разказа, че от своите предци – баба му Мария и дядо му Стефан Тануркови от новозагорското село Кортен, пази много вещи и съдове като стан, стомни, кошници и др. И всички останали български семейства в неговото село пазят по нещо скъпо от преди 190 години, когато предците им са търсили спасение за рода и семейството. И чрез тях, и чрез езика, запазен почти такъв, какъвто са го говорили в родния си край, на който говорят сънародниците ни в Молдова, те пазят жива и непрекъсната нишката с България! Предстои в близко време да направят муйзе на българската история, бит и култура на селото, като всеки е готов да дари безценни за него спони от някогашната родина и бит на предците си. Някои от тези реликви молдавската делегация подари на музея в Нова Загора
Всяко българско семейство помни и спазва и много от семейните и народни обичаи и до днес. Така например по стара българска традиция, първородните деца се кръщават на бабата и дядото – родители на бащата, или на светеца, на чийто ден се родят. Такава е историята и с имената на неговите син и дъщеря, които се появили на белия свят в деня на Богородица, чието име носи и църквата в с. Кортен. Г-н Тонурков казва, че с неговата прабаба и с неговата дъщеря – Мария, Мариите в рода му са 8! А синът му е кръстен на баща му…
Министерство на образованието освободи от длъжност началника на Регионалния инспекторат по образование в Сливен Кристияна Станкова- Добрева. Това потвърдиха за БНР от пресцентъра на министерството. Освобождаването на Кристияна Станкова-Добрева..
Регионалната библиотека „Георги Сава Раковски" в Ямбол започва кампания „Да четем за България". Иницативата е по повод 147 години от Освобождението на България и е посветена на Националния празник 3 март. Инициативата е насочена към деца на..
Като некоректно и нечестно кметът на Община Стара Загора Живко Тодоров дефинира днес решение на кабинета от края на 2024 г., облагодетелстващо по неясни критерии с пари от държавния бюджет към Община Пловдив и за изграждането на стадион във Варна:..
Изложба "За Сините камъни с любов", посветена на уникалното биоразнообразие на природен парк "Сините камъни", бе открита във фоайето на зала "Май" в Сливен. Експозицията е организирана от Българската фондация "Биоразнообразие и приятели – природолюбители,..
Община Стара Загора е спечелила проект за изграждане на втора клетка на депото за отпадъци край село Ракитница. Това обяви зам.-кметът Радостин Танев. Финансирането е осигурено по ПУДООС. Инвестицията във втора клетка се налага, след като капацитетът..
„Индустриална зона Загоре“ е сключила предварителни договори с високотехнологични инвеститори в сферата на възобновяемата енергия. Споразуменията касаят изграждането на предприятие за производство на клетки за слънчеви панели и батерии от ново..
39- годишният криминалист Костадин Атанасов стана Полицай на годината в Ямбол. Старши инспекторът е началник на група "Престъпления против личността" в сектор "Противодействие на криминалната престъпност" в областната дирекция на МВР...
Либерализацията на пазара на електроенергия трябва да става плавно. Това мнение изрази в Студиото на Радио Стара Загора старозагорският депутат от „Продължаваме промяната“ Радослав Рибарски. Той за пореден път призова да бъде организирана информационна..
Община Стара Загора ще кандидатства за европейска столица на културата през 2032 г. Това обяви на брифинг ресорният зам.-кмет Милена Желева. Тя обясни, че кампанията за това стартира през 2026 г., затова и се започва ранната подготовка по..
Колко важно е детето ти да е ваксинирано, да се спазват датите за профилактични прегледи – Радио Стара Загора ви среща с три дами, които знаят отговорите не само на тези въпроси. И не се уморяват да разговарят и да убеждават родителите в един от..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net