Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Професор Николай Спасов: Европейският карпатски рис е най-подходящ за разселване в нашите планини


Професор Николай Спасов е зоолог и палеонтолог, работещ в Природонаучния музей към БАН. Той е сред най-големите експерти по едрите хищници в България. Световно признат учен, автор на повече от 250 публикации, много от тях в престижни чужди издания. Професор Спасов е сред учените, които над 50 години се занимавам с изследване живота и популацията на рисовете в нашата страна, като един рядък и изчезнал дълги години вид у нас.  

"Интересът ми към риса - това красиво и потайно животно датира още от далечната 1973 година, когато бях студент и с мой приятел направихме първата експедиция в резервата "Южен Джендем" в Стара планина. Там с тежки раници дни наред обикаляхме и търсехме следи от това на практика изчезнало от нашата фауна животно от семейство котки. Срещнахме се с един каракачанин, чиито кошари бяха високо в планината и от него научихме интересни сведения за наличието навярно на рис в района. Години по-късно имах среща в Рилския манастир с библиотекаря там, който ми припомни случай от далечната 1941 година, когато е видял двама немски войници носещи тялото на убит рис. Според данни от горски служител в Странджа през 1952 година се говори, че там също е видян един екземпляр, но след това повече няма данни за неговото съществуване. Факт е, че това животно се нуждае от ловна територия на площ от 80 до 100 квадратни километра. Навлизайки във вътрешността на страната ни той се сблъсква с бракониери и има доста случаи в които се говори за убити животни от този вид. Сведения от последните години със сигурност доказват наличието на рисове в Западна Стара планина, явно идващи от Сърбия. Такъв случай имаме в района на село Стакевци близо до границата, а след това бяха видени и заснети животни в Осоговска планина в периода им на размножаване. Аз също лично аз съм виждал следи от тази котка в Осогово. Една стара идея свързана с възстановяване у нас на популацията на рис отново е на дневен ред и сега предстоят още важни крачки в тази посока. На Балканите има рисове в Албания, Северна Македония, Босна и Херцеговина, Сърбия, Румъния. Можем да внесем оттам животни тук, но сякаш най-подходящ вид за нашите условия е европейският карпатски рис. Според мен именно този вид е бил разпространен в страната ни преди 70-80 години. Надявам се тази идея, свързана с разселването на рисове в България да бъде осъществена." заяви за Радио Стара Загора професор Николай Спасов, палеонтолог и зоолог от Природонаучния музей в София, човекът който от половин век изследва рисовете и търси останали такива в нашата страна. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

165 години от началото на Българския Великден

Завладяването на България в края на XIV век унищожава Търновската Патриаршия. Ръководството на църковните дела е поето от Гръцката патриаршия в Цариград. Отначало това не се отразява на отношенията между българите и гръцкото духовенство, но в края на..

публикувано на 03.04.25 в 09:00

"Музиката оживява" в Пето основно училище

Музикална среща по проект организира оркестърът на Общински духов оркестър с учениците от Пето основно училище „Митьо Станев“ в Стара Загора. По идея на отдел „Култура“ и музикантите беше поставено началото на вдъхновяващо пътешествие в света на..

публикувано на 26.03.25 в 09:54
Мария Динева

Отново предлагат застрояване на гора край Богомилово

Групата на Земеделски Народен съюз в Общинския съвет на Стара Загора ще подкрепи предложението б роят на заместник-кметовете да се увеличи от петима на шестима. Това съобщи в ефира на Радио Стара Загора председателят им Мария Динева. Предложението ще..

публикувано на 25.03.25 в 17:21

Арх. Велимир Георгиев за предизвикателството в Стара Загора да има над 50-метрови сгради

Общият устройствен план за Стара Загора е ограничен до 24 метра височина на сградите. "Висока сграда в последно време по-скоро служи като лоша дума, а то не е точно така". Това коментира в ефира на Радио Стара Загора арх. Велимир Георгиев,..

публикувано на 24.03.25 в 16:09

СНЦ "Заедно за животните – България" става на 10 години

Днес, 22 март, Пламена Димитрова отбелязва 10 години от създаването на "Заедно за животните – България" – първата регистрирана организация за защита на животните в Стара Загора. „ Най-ценният ми проект е този за кастрация на бездомни животни,..

публикувано на 22.03.25 в 08:30

"Лъжицата на Купидон" - кулинарно състезание за хора с увреждания

На 25-ти март България ще бъде домакин на международното кулинарно състезание “Лъжицата на Купидон”. Надпреварата  има мисия – да покаже, че хората с увреждания могат да се справят успешно с ежедневни дейности, когато получат възможност и..

публикувано на 19.03.25 в 14:29

Над 150 хиляди са се подписали за по-тежки назания на извършителите на насилие върху животни

Над 150 хиляди души са подкрепили онлайн петиция, която е за по-тежки наказания на извършителите на насилие върху животни. За това съобщи инициаторът й Моника Мишева. Създаването на подписката е провокирано след като преди дни..

публикувано на 18.03.25 в 16:41

Финансистът Надя Недялкова: Финансовата грамотност започва още от семейството

Финансовата грамотност започва още от семейството, като момичетата получават първите си уроци от майките си, а момчетата от бащите си. Необходимо е обаче и финансовата грамотност да бъде застъпена и в училище. Това коментира за Радио Стара Загора по..

публикувано на 17.03.25 в 15:30
Йовка Янчева

Обучението по математика трябва да е с практическа насоченост

На 14 март отбелязваме  Денят на числото Пи и Международния празник на математиката. Всяка година Международният математически съюз избира различна тема, която да обогатява идеите за празника, да предизвиква креативността и да улеснява..

публикувано на 14.03.25 в 11:48
Красимира Катинчарова

Красимира Катинчарова: Срещите ми с избиратели започват още тази седмица

Влизането на партия „Величие“ в парламента не е обрат, а закономерен изход от това, което са се случи на 27 октомври. „Величие“ не е вкарана от никого в този парламент, нито влиза през задната врата, ние сме там по силата на волята на 100 000 души...

публикувано на 14.03.25 в 09:10