"Такъв тип срещи са изключително ползотворни и дават възможни решения за случване на прехода, особено за региони, които са все още сравнително в начален етап. Добрите практики, които донесохме от Брюксел ги споделяме с Община Стара Загора, защото единствено в партньорството може да се намери посоката, оттам и реализацията на нови проекти", каза д-р Грозева. На самата среща от АРИР Стара Загора са представили проекта за насърчаване на водородна мобилност, в който са водеща организация.
Д-р Грозева сподели и своите впечатления от Катовице, Полша, където е била след това групата експерти. Домакин е бил Университетът на Катовице. Историческият музей на града е изграден във въглищна мина под земята, което е удивило гостите, но отново е пример за съхраняване на паметта, на историята в новото време. Градът е известен със своето индустриално минало, което оставя голям отпечатък върху неговия облик, разказва д-р Грозева. От 2018 г. гражданите на Катовице са ангажирани в трансформирането на града им чрез дигитални приложения и кампании.
Повече за срещата в Брюксел и посещението в Катовице на експертите на АРИР може да чуете в разговора за рубриката "Минутите за Зелената сделка".
Владимир Митев, репортер в Румънската секция на Радио България - БНР, коментира в "Минутите за Зелената сделка" работата си по проекта за трансгранична журналистика, свързан със справдливия преход. Митев работи по темата с колеги от Полша и Чехия и..
2025 година ще я посветим на цифровото гражданство. Още в края на януари сме подготвили първите два курса. Конкретните им програми ще бъдат пуснати към 20 януари. Ако има повече желаещи отколкото са предвидените места, ще пуснем и нови дати, съобщи д-р..
Проектът „Бъдеще в капана на въглеродното минало" продължава две години. Той е в самото начало, което дава само повърхностна картина на ситуацията. Експертите са убедени, че задълбочените изследвания ще доведат до промяна в нея.
Двудневен международен форум, чийто инициатор е Дипломатическият институт към Министерството на външните работи, се проведе в Стара Загора. През 2023 г. решихме, че е добре да излезем от София, организирайки такива платформи и да гостуваме в..
Поредните Урбанистични срещи се проведоха в Стара Загора в петък и събота (1 и 2 ноември). Те преминаха под надслов „Градски будители, космически традиции и зелени пространства“. Специализираното събитие на Творческия колектив „На улицата“ се..
Приключи проектът „Рехабилитация и модернизация на системата за външно изкуствено осветление на Община Казанлък“. Заместник-кметът на Общината Аксения Тилева и екипът й отчетоха успешно завършване на проекта, който започна октомври миналата година..
Търсим възможност да ускорим процеса за картографиране на хората, заети в енергетиката, и конкретно в ТЕЦ 2 и в комплекса „Мини Марица Изток“. Срещнах се с работещите и с ръководствата на двете дружества. Фактите говорят, че картографирането е..
Водородът заема мястото си в света на възобновяемата енергия. Регионални проекти, като водородни долини и водородни острови, служат като модели, по които това универсално гориво може да се произвежда и потребява на местно равнище от по-големи..
Завърши проектът „Преход на възможностите“. Своеобразен финал беше международният форум „Възможности за справедлив преход отвъд границите“. Събитието се проведе на 25 септември в София. Интересът от страна на заинтересованите страни – бизнес,..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net