Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Забраниха пашата на овце и кози до 30 ноември в община Стара Загора

Собствениците на овце и кози трябва да прекратят извеждането им на паша до 30-и ноември, поради опасност от разпространение на шарка по дребнопреживните животни. Това съобщиха на поредния Кметски ден д-р Костадинов от отдел „Здравеопазване на животните“ в Областната дирекция по безопасност на храните и секретаря на община Стара Загора – Николай Диков. Мерките са набелязани на областната епиозотична комисия след регистрирания случай на заболяването във ферма в радневското село Свободен.

За целта кметовете трябва да предупредят собствениците на животни лично, да залепят разяснителни брошури за болестта и превантивните мерки на видни места в селата и да призоват всички стопани на овце или кози, да ги регистрират, независимо от броя им.

"Така ще може по-лесно да се следи истинският брой на тези животни във всяко населено място и къде пасат и да получат обезщетение, в случай на умъртвяването им при евенуално разпространение на зараза между тях", посочи д-р Костадинов. 

Графикът за освежаване или полагане на нова пътна маркировка в населените места или по междуселските пътища беше втората тема, която обсъдиха днес кметовете и кметските наместници на всички 52 населени места в община Стара Загора.

Предприетите инфраструктурни мерки целят повишаване на безопасността на движението и осигуряване на по-добра видимост за моторните превозни средства в населените места. Те се извършват по предварително изготвен план-график и спомагат за осигуряване на безопасността както на пешеходците, така и на водачите на моторни превозни средства.

„Зимният период се характеризира с по-ранно мръкване и дъждовни периоди, което прави добрата видимост на пътната маркировка особено важна. Работим активно, за да осигурим по-добра сигнализация и ясна пътна маркировка, за да предотвратим инциденти и да подобрим безопасността за всички участници в движението“, подчерта секретарят на общината.

Той апелира към жителите на съответните населени места да подават сигнали при установяване на липса или износване на маркировката, за да може своевременно да се реагира. Николай Диков апелира да се избягва подаването на грешна информация и да се поемат необезпечени ангажименти.

Инж. Гергана Михайлова, директор на дирекция „Общински проекти, безопасност на движението и контрол по строителството“, представи работен график за обновяване на маркировката в различни направления. „Още през началото на годината започнахме полагане на пътна маркировка на основните линии по голяма част от населените места“, обяви тя. Заедно с това даде подробна информация за процеса на работа. Предстои да се обнови на маркировката в следните ключови участъци до края на годината:

·Между селата Колена и Хрищени, включително отсечката от пътя за Нова Загора до Хрищени;

·Маршрутите Богомилово – Кирилово – Елхово – Сладък кладенец – Малка Верея;

·Пътищата между селата Хан Аспарухово – Плоска Могила – Горно Ботево, както и пътя за Нова Загора.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Задържаха 46-годишен за опит за телефонна измама на възрастна старозагорка

Полицията в Стара Загора задържа 46-годишен мъж, който е участвал в опит за телефонна измама срещу възрастна жена от Стара Загора. Благодарение на своевременните действия на полицейски служители от Второ районно управление в Стара Загора е..

публикувано на 10.03.25 в 12:11

Мечката Диана от Зоопарк Стара Загора се събуди от зимен сън

16-годишната кафява мечка Диана, обичан обитател на Зоопарк Стара Загора, се събуди след дългия си 5-месечен зимен сън! Тя вече е на 16 години и отново ще радва посетителите със своето присъствие. Събуждането й е посрещнато с голяма радост от екипа..

публикувано на 10.03.25 в 12:02
Снимка: ПСС

Спасиха семейство с две деца от скали в Сливенския балкан

Семейство с две деца е било спасено, тази нощ, от спасители на Планинската спасителна служба в Сливен. Четиримата са изкачили скала, след което не са могли да слязат и това е наложило използването на алпийски методи, за да бъдат свалени четиримата –..

публикувано на 10.03.25 в 09:54
Казанлък - скулптура

Сдружение „Жените на Казанлък“ организира кръгла маса „Казанлъчанката – вчера, днес и утре“

Сдружение „Жените на Казанлък“ организира кръгла маса „Казанлъчанката – вчера, днес и утре“, посветена на Международния ден на жената 8 март. Събитието ще се проведе днес от 16 часа  в конферентната зала на хотел „Палас“, Казанлък. " В общество..

публикувано на 10.03.25 в 09:48

С концерт ще бъде отбелязан Денят на социалния работник в Стара Загора

В Стара Загора ще се отблагодарят на социалните работници с концерт. Той ще се проведе от 19 часа в Държавна опера Стара Загора. Организатор на събитието е директорът на Дома за възрастни хора в с. Лясково и ръководител на Център за настаняване от..

публикувано на 10.03.25 в 08:30

Млада жена търси човека, върнал портфейл с документи и голяма сума пари

Чрез социалната мрежа и Радио Стара Загора собственичката на изгубен и намерен портфейл издирва човека, който й е го върнал.  Студентката Роберта Овчарова дълго ще помни датата 4 март, тази година. Вечерта младата жена губи своето портмоне край магазин, но..

публикувано на 10.03.25 в 07:40

Слънчево време и температури над 20 градуса на 10 март

Днес ще бъде слънчево, над западната половина от страната с разкъсана висока облачност. Ще духа слаб до умерен вятър от юг-югозапад. Максималните температури ще бъдат между 20° и 25°, по-ниски по морския бряг – между 12° и 17°, показва прогнозата на..

публикувано на 10.03.25 в 06:16

Община Сливен взе участие в туристическото изложение "Ваканция и СПА Експо 2025"

Сливен се включи 41-ото Международно туристическо изложение "Ваканция и СПА Експо 2025" в София. От днес до 11 март Община Сливен представя туристическия потенциал на региона на атрактивен и визионерски щанд, а промоцията на туристическите възможности..

публикувано на 09.03.25 в 11:53

Мъж на 59 години загина при пожар в хасковското село Узунджово

Мъж на 59 години загина тази нощ при пожар в хасковското село Узунджово. Сигналът за запалена къща е получен три минути преди полунощ. Два екипа са потушили огъня. Малко след това се установило, че при инцидента има загинал мъж. Час по-късно..

публикувано на 09.03.25 в 09:10

Временни промени на движението в Ямбол

Във връзка с полагането на последния асфалтов пласт на кръстовището с кръгово движение на ул. „Димитър Благоев“ и ул. „Жорж Папазов“ (до бившата Стоматологична поликлиника), в периода от 10 до 17 март 2025 г. временно ще бъдат затворени за преминаване..

публикувано на 08.03.25 в 16:24