Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стара Загора се включва в национална кампания за борба с инсулта

Снимка: Асоциация за инсулт и афазия

29 октомври е Световният ден за борба с инсулта. Той се отбелязва от 2006 г. по идея на Световната организация по инсулт. Целта е да се повиши обществената информираност относно мозъчно-съдовите заболявания и значението на първичната и вторична профилактика за намаляване на неблагоприятните последици за здравето.

Мозъчният инсулт е състояние, при което заради нарушения в кръвоснабдяването на мозъка се получават увреждания на мозъчните функции с различна степен на поражение. Той може да засегне всеки човек, по всяко време, навсякъде и изисква оказването на незабавна медицинска помощ. Затова съветът на специалистите в тази област е - при първите признаци на инсулт, сред които - нарушения в говора, двойно виждане, изтръпване или слабост в някой от крайниците, световъртеж, замайване - пациентът да бъде откаран в болница най-късно до 4 часа след инцидента. Закъсненията могат да увредят сериозно мозъка, увеличавайки вероятността от тежка дългосрочна инвалидност и дори смърт.

Всяка година в България се регистрират около 50 хил. инсултни инцидента. От тях 10% завършват с фатален край още в първите часове и дни от започване на лечението, а около 30 хиляди остават с различна форма на инвалидност, каза в интервю за Радио Стара Загора д-р Георги Георгиев, заместник-председател на Асоциацията за инсулт и афазия.  

Тази година по идея на Асоциацията датата 29 октомври ще бъде отбелязана с национална кампания под надслов: „Бъди подготвен! Разпознай инсулта. Действай бързо!“, в която се включва и Стара Загора.  Пред северния вход на УМБАЛ "Проф. д-р Ст. Киркович" ще бъде направена 7-метрова "Пътека на знанието", ще се разясняват и ползите от Инфобот за Вайбър – джобен наръчник за инсулта.

Още по темата може да чуете от д-р Георги Георгиев в звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Обявиха частично бедствено положение зарад пожара в община Харманли

Със заповед на кмета на Община Харманли е обявено частично бедствено положение във връзка с разрастващия се пожар в района между селата Доситеево и Коларово. Пламъците се разпалват от сменящия посоката си вятър. Ситуацията се променя много бързо. Огънят се..

публикувано на 05.08.25 в 17:43
Отсечените софори ще бъдат заменени с нови

Премахват 31 дървета в парк "Пети октомври"

31 дървета в парк „Пети октомври“ в Стара Загора ще бъдат премахнати. В пет от тях е имало гнезда на стършели в хралупите и изгнилите части на дърветата, а за останалите е взето решение след направена санитарна оценка от ландшафтните архитекти...

публикувано на 05.08.25 в 15:28

Ново оборудване за Домашния социален патронаж в Болярово по проект на Фонд „Социална закрила"

Община Болярово изцяло подобри материалната база на Домашния социален патронаж с изпълнението на проект „Подобряване на ефективността на Домашен социален патронаж в община Болярово" , финансиран по Целева програма „Подобряване на материалната база..

публикувано на 05.08.25 в 14:57

Пожарът край Доситеево е навлязъл в труднодостъпен терен

Силен вятър и пресечен терен пречат на огнеборците да овладеят големия пожар, който се разрази снощи между селата Доситеево и Коларово в община Харманли. На място са 60 огнеборци с 13 пожарни, доброволци, горски и общински служители. Пожарът се..

публикувано на 05.08.25 в 14:47

Ремонтират най-голямата детска градина в Сливен с помощ от САЩ

Ремонт на най-голямата детска градина в Сливен се извършва с финансовата подкрепа на Посолството на САЩ в България, съобщават от общината. Инженерното командване на военноморските сили на САЩ е възложител на проекта. Проектното предложение на община..

публикувано на 05.08.25 в 12:47
Снимката е илюстративна

75-годишен предизвика пожар при разчистване на имот в Сливен

Мъж на 75 години от Сливен причини пожар в имота си в местността „Дюлева река", съобщават от полицията. Разчиствал е място за земеделска дейност. Въпреки изричните забрани за палене на открит огън в летния сезон възрастния мъж решава да запали..

публикувано на 05.08.25 в 12:45

Ново огнище на шарка по овцете в Свиленградско

Ново огнище на шарка по дребните преживни животни откриха в Хасковска област. Заболяването е установено в животновъден обект с 144 овце в свиленградското село Чернодъб, съобщават от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ)...

публикувано на 05.08.25 в 11:44

Най-тежката мярка определи съдът за мъжа плащал с фалшиви банкноти на бензиностaнции в Казанлък

Окръжен съд – Стара Загора взе най-тежката мярка за неотклонение „Задържане под стража“ спрямо 31-годишния И. А, на който е повдигнато обвинение за това, че на 30.07.2025 г. и на 31.07.2025 г. в Казанлък, в бензиностанции, е прокарал в обръщение..

публикувано на 05.08.25 в 11:42

В Ямбол задържаха чужденец, превозвал мигранти с откраднат автомобил

Полицията в Ямбол задържа 21- годишен чужденец, превозвал мигранти с откраднат автомобил. По случая е образувано досъдебно производство. В следобедите часове вчера, около 15,30 часа, в комплекс "Георги Бенковски" в Ямбол, младият мъж се опитал да..

публикувано на 05.08.25 в 11:20

49-годишна пешеходка пострада при катастрофа в Стара Загора

49-годишна пешеходка пострада на пешеходка пътека в Стара Загора. В 07:39 ч. тази сутрин е получен сигнал за пътнотранспортно произшествие на ул. "Христо Ботев" в Стара Загора , информират от пресцентъра на ОД МВР-Стара Загора. Жената е блъсната от..

публикувано на 05.08.25 в 11:02