Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даскал Петър Иванов: Чест е да си да си войвода на патриотичен клуб

7
Снимка: Кристина Русева

Можете да го срещнете из цялата страна, където Патриотичен клуб „Поп Минчо Кънчев“ участва в исторически възстановки и фестивали. По родолюбивата идея да участва като доброволец в тези събития с патриотична и историческа цел, го запалила съпругата му преди 16-17 години. За да направи дипломната си работа по специалността „Културен туризъм“ посетили в Златоград фестивала “Един пазарен ден преди 100 години“. Днес, от член на клуб „Поп Минчо Кънчев“ при създаването му, е негов войвода от 3 години. Мнозина го знаят като Даскал Петър Иванов от Стара Загора.

  Моята първа среща с него бе при едно от гостуванията му, облечен като хайдутин с вълнени потури и елек, везана риза, кожен силях със затъкнати кама и пищов. Както винаги, разказваше със спокойния си глас за вещия майсторлък на предците ни, които често сами си правели оръжие за да се въоръжат срещу поробителя.

  Разказва, че първата носия сам си ушива с помощта на жена си от кафяв военен клин, бяла риза с малка бродерия, калпак от ледика и бутафорен ятаган от ламарина… Когато видял за първи път „хайдути“ облечени в истински дрехи на българи от възрожденската епоха, с оригинални оръжия в Хисаря, бил готов да си тръгне, но благодарение на приятелската покана на момчетата от четата, останал с тях да мине по улиците на града.. и постепенно започнал да си шие дрехи при шивачи, които шият хайдушки облекла, да търси и да купува запазени отпреди 100 и повече години мъжки носии и оръжия…

  Голяма гордост за него е фактът, че е от рода на войногани -  Матевски от днешното село Православ, между Чирпан и Брезово. Войноганите били християни, най-често наследници на войните от царската войска, оцелели след падането на българската държава, те получават привилегиите да пазят проходите по българските планини в османската империя. Срещу което били длъжни да осигуряват редовния аскер с грижи и храна за войниците,  животните им и оръжието им. Най-ценната реликва, която пази до днес от своя дядо е неговия нож, с който баба му си чистела мотиката, а той сам е реставрирал. Една от носиите, които притежава показва как са били облечени войноганите – изцяло в черни дрехи, казва Даскал Петър Иванов.

  И винаги, когато се облече в българска носия или дрехи на хайдутин – чувството на гордост прелива, стъпва някак гордо и напето, чувстваш се винаги българин… А когато се облече в дрехи на турски войник – чувствата започват да бушуват…

  На въпроса „Как е избрал името Даскал Петър Иванов, с което е познат из патриотичните сдружения в страната?“, отговаря, че го е избрал защото има такава възрожденска личност в Стара Загора и на негово име има кръстена улица.

  „Искам да предам всичко, което знам за миналото ни и чувствам за родния край и България на тези след нас…Защото България е мястото, където съм се родил и където живея! България е моята, нашата родина!“, завършва с признанието дошло от дълбините на душата Даскал Петър Иванов. 

 Даскал Петър Иванов покани съгражданите си на възстановките в двора на църквата "Архангел Михаил" в с. Преславен от 11 ч. на 9-ти ноември, събота. Пред зрителите ще бъдат пресъздадени две възстановки. Първата е откъс от "Видрица" на патрона на клуб "Поп Минчо Кънчев" с главни действащи лица - Васил Левски, поп Минчо Кънчев и преславенския революционер Бойчо Русев, които спасяват две бъргарски девойки от турските задявки на градския пазар в Стара Загора. Втората ще представи хайдушкото зазимяване на четите на Димитровден.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Траки, вино и култура" ще събере на едно място водещи учени и специалисти в областта на тракийските бит, духовност и култура

На 21 и 22 февруари 2025 г. в Археокомплекс „Долината на тракийските царе" (гр. Шипка, общ. Казанлък) и онлайн ще се проведе деветото издание на Научния семинар ,,Траки, вино и култура". Събитието се организира във връзка с професионалния празник на..

публикувано на 04.02.25 в 11:35

Пешеходен тур ще разкаже архитектурната история на Казанлък

Пешеходен тур "Незабравеният Казанлък” ще разкаже архитектурната история на Казанлък. Събитието се организира от Съюза на екскурзоводите в България по повод Международния ден на екскурзовода – 21 февруари, информират от общинския пресцентър...

публикувано на 03.02.25 в 14:17

Да превърнеш хобито си в професия

Славена Станимирова е от Стара Загора, тя смесва хобито си с работа, като изработва свещи. От две години това се превръща и в нейна основна професия.  "Всичко започна с гледането на клипове в социалните мрежи на испански творци. Самите клипчета бяха..

публикувано на 03.02.25 в 12:40

Художникът Румен Рачев – за предизвикателството да твориш с Найджъл Кенеди

Румен Рачев има над 60 изложби в България, Европа и Америка. Творчеството му е по-добре познато в чужбина, отколкото у нас. Повече от осемнайсет години живее и работи в Германия. Едва през последните години живее в България, без да прекъсва връзки с..

публикувано на 31.01.25 в 12:46

Празнуват Трифон Зарезан в старозагорското село Оряховица

В богатата празнична програма ще бъде представена вкусна кулинарна изложба „Произведено от грозде“, а кулминацията ще е короноването на „Цар Трифон“. Старозагорското село Оряховица за поредна година ще отпразнува Трифон Зарезан. С пъстра и богата..

публикувано на 29.01.25 в 14:10

9-годишните Ева и Ема Пешеви, пазителки на историята

В Репортер по Радио Стара Загора в следващите минути ще срещнем един град на хиляди години и неговото бъдеще – децата. Макар и напълно опожарена след Руско Турската война, днес Стара Загора е археологическо бижу. А неговите жители и гости на града..

публикувано на 29.01.25 в 08:35

Химн на Звънчетата

Старозагорската детска градина №1 „Звънче“ вече има свой химн.  Деца и учители участваха в професионалния запис на песента в студиото на Радио Стара Загора . Автор на музиката е преподавателят в градината Николай Христов, а текстът..

публикувано на 28.01.25 в 13:18
Васил Русев сред колекцията от радиоприемници.

Васил Русев от Кърджали е най-младият колекционер на радиоапарати в България

Деветокласникът Васил Русев от Професионалната гимназия по електротехника и електроника "Капитан Петко войвода" в Кърджали се определя като най-младия колекционер на стара техника в България. В деня на българското радио (25 януари) младият любител на..

публикувано на 28.01.25 в 11:47

От създаването си Българското радио е имало репортер на мястото на събитията

     Знаете ли, че още при самото си създаване, радиото на България е имало свой репортер, който е предавал от мястото на събитията? Това е радиотехник, на име Икономов. Той записва и предава звук от събитията в националния поход, организиран от..

публикувано на 27.01.25 в 17:27

Центърът за подкрепа за личностно развитие в Стара Загора и тази година очаква най-красивите мартенички

Центърът за подкрепа за личностно развитие в Стара Загора обявява традиционния детски конкурс-изложба „Баба Марта бързала, мартенички вързала".  В конкурса за мартеница могат да участват деца от детски градини, подготвителни групи, читалища и ученици от..

публикувано на 24.01.25 в 16:35