Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята на една овчарска гега и най-стария дърворезбар в България

10
Снимка: Дарина Колева

Знаете ли кой е най-старият дърворезбар в България? Той е  на 91 години. Живее в Павел баня, в къща, строена през  през 1912 година. 

Името му е Иван Бубев. Той е Майстор. Може да "извади" от камъка птица, овен, грозде, да превърне желязото в свещник, в причудлива фигура, да "омагьоса" дървото на слънце, на чудно цвете, а може да сътвори от него дивна резба, за радост на окото и на душата. 

В дома на най-стария дърворезбар в България в Павел баня  се влиза с поклон -не само защото сводът над портата е нисък, но и защото къщата е на повече от 100 години.

" Баща ми ми е разказвал, че като почнали  майсторите да слагат дограмата, било по обед. И камбаната - бие ли бие. "Какво стана, какво стана?" - почнали да се питат съседите. А то - война, Балканската война",  разказва майсторът

Заедно с него пристъпваме навътре. "Това тука едно време беше мястото, където държахме овцете и кравите, днес ми е работилницата, показва ни Иван Бубев. 

Пълно е с инструменти - "моите са 130", казва майсторът.  Че още от малък е бил сръчен с ръцете свидетелства черно-бяла снимка на стената на работилницата му. 

"Бях 7-годишен и виждате тука - държа инструмент - бичкия му викахме, татко ми я направи, държа и ножче. Пръстът ми на едната ръка е бинтован, значи съм се порязал. Все гледах да дялкам нещо, в училище имахме и такъв предмет - "ръчна работа" му казвахме и аз помня, че съм правил там вретена, налъми, такава работи....", разказва майсторът.

Дарбата той наследява от баща си - Лалю, овчар, но и самоук резбар. 

А младежките години на бъдещия майстор никак не били леки - имало война, трудно се намирала работа. По пътя на майсторството и на резбарството го изпратила една овчарска гега


"Извикаха баща ми в общината, в Павел баня и казали - обадиха се от Казанлък, ще има за първи път изложба на самодейното изкуство. И по сценарий трябва да се направи една овчарска гега". И татко, сигурно защото му било неудобно, се съгласил. Прибира се вкъщи, но не започва да я работи - питам го - "хайде, кога, обещал си", а той - " ще я направиш ти". И си казах - ами защо да не я направя?". 

Избрал парче червена върба Иван Бубев - дървото било меко и еластично, позволявало да се правят хубави детайли. 

"Учудих и мене си, и татко - като видя гегата толкова се вдъхнови, че рече " ще направя една крава"", с усмивка се връща към онова време Иван Бубев. 

С изработените предмети Иван отишъл в Казанлък, в читалище "Искра". "Тогава за първи път видях Чудомир, слезе по една вита стълба. Казах му - аз съм от Павел баня - нося това и това - а той погледна гегата, въртя я насам натам, гледа я, остави я настрани, нищо не каза, нито хубаво нито лошо, после погледна и кравата и нея остави". След седмица излезе статия във вестника за изложбта и снимка на гегата и на кравата  “баща и син от Павел баня така и така направиха””, разказва Иван Бубев. 

Малко след изложбата в Казанлък, Иван Бубев започнал работа в "Напоителни системи" в Стара Загора. И на връщане от командировка случайно видял и кравата, и гегата, които били част от самодейна изложба, но вече в Стара Загора. Не след дълго шефът му го повикал и му съобщил: “ дошло е писмо, да отидете с баща си в София за участие в изложба на приложните занаяти”. “Този  път не се изненадах”, спомня си Бубев. 

"Изложбата беше в сградата на Софийския университет. И там седеше журито. Видях един висок човек с дълга бяла брада. Аз като малък, така си представях Господ. А се оказа, че това е Владимир Димитров - Майстора" , разказва най-старият дърворезбар в България

Иван Бубев завършва Художествената академия в столицата. Учи при проф. Асен Василев. .

Днес златните ръце на майстора творят вълшебства от камък камък, желязо дърво. С кое е най-добър – "слушат ме всички материали", усмихва се Иван Бубев.




Той  не продава своите творби. В Павел баня е известен като твореца, който дарява. Негово дело е иконостасът  на новоосветената черква в близкото село Виден,  декоративната решетка в училището в Павел баня,  паното, посветено на Чудомир и брат му Георги в библиотеката на читалището и още, и още. 

Една от най-колоритните творби на Иван Бубев са паната по снагите на два изсъхнали бряста Композицията била на открито, едното от дърветата прогнило и започнало да пада. Местен бизнесмен насмалко да го подари за къщата на негов подчинен. Надигнали се павелбанчани,  намесил се и кметът. И паната се върнали на местата си. Укрепени.


За най-стария дърворезбар в България всеки  ден в работилницата означава, че е жив. Има и болка, която му тежи – че едва ли някой след него ще ползва инструментите му.  Майсторът още не е сбъднал една отколешна мечта да могат и следващите поколения да видят сътвореното от баща му Лалю. Който оставил след себе си  чудни птици, животни, кукери, гайдари, от дърво и метал.  А синът му Иван Бубев е замислил към сбирката с работите на своя баща да добави и направеното от него самия.  Да подреди и събираните с години предмети от живота на старата България. На едно място за спомняне, за следващите поколения. И това място да е в над  112 годишната къща на майстора.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В дома на адвокат в Стара Загора преди век за първи път се ражда идеята за опера в Стара Загора

За 54 път тази година Стара Загора ще се превърне от утре в столица на оперното и балетното изкуство. А догодина под Липите най-старият извънстоличен Оперен театър в България ще чества вековен юбилей.  Две години преди първата оперна постановка –..

публикувано на 20.11.24 в 10:00

Невена Цонева: Музиката е универсален език, а не категория, в която да бъде творецът

Нова страница за нас. Така определи изпълнителката Невена Цонева творческия път, по който самостоятелно поемат с барабаниста Венко Венков. Тя сподели, че тепърва се учат да достигнат до хората, чрез своя собствен стил музика. Невена Цонева счита,..

публикувано на 15.11.24 в 13:50

Бюст -паметник на Димитър Наумов откриват в събота в Садово

Бюст-паметник на Димитър Наумов ще бъде открит в събота в едноименната Професионална селскостопанска гимназия в Садово, съобщи директорът на учебното заведение Димитър Йорданов.  От 2023 година школото носи името на видния старозагорски общественик, а..

публикувано на 14.11.24 в 19:08

Какво е да си добър и колко струва добротата?

На 13 ноември отбелязваме Световния ден на Добрината. Традицията е от няколко десетилетия. Тя води началото си от 13 ноември 1998 година.  Тогава Токио става домикин на Първата конференция на Световната организация по доброта. Форумът приема и Декларация..

публикувано на 13.11.24 в 07:05

Традиционен конкурс за сурвачки в Стара Загора

Община Стара Загора и Центърът за подкрепа за личностно развитие обявяват началото на традиционния конкурс за изработка на сурвачки „Сурва, весела година". До 6 декември ученици от I до VII клас могат да се включат и да покажат творческите си умения и..

публикувано на 12.11.24 в 15:39

В Зоопарк Стара Загора извършиха есенно обезпаразитяване и преглед на животните

В Зоопарк Стара Загора бе проведено обезпаразитяване на животните от 4 до 8 ноември 2024 г. В процеса са участвали д-р Найден Илинов, ръководител на зоопарка, проф. д-р Цветан Чапръзов от Ветеринарномедицински факултет на Тракийски Университет, гл.ас.д-р..

публикувано на 11.11.24 в 16:35

В Стара Загора икона на Свети Мина сбъдва желания на вярващите

Икона на Свети Мина , по-стара от църквата, в която се намира, пази  катедралният храм "Свети Николай Мирликийски Чудотворец и Свети Цар Борис - Михаил" в Стара Загора.  Иконата на Свети Мина е от 1830-1840 година.  Преди да бъде пренесена в..

публикувано на 11.11.24 в 11:10

Изкуственият интелект: Поглед в бъдещето

Изкуственият интелект (AI) ще играе ключова роля на пазара на труда през 2025-та. Все по-масовото му навлизане води до дълбоки трансформации, защото  катализира промени, които засягат работния процес. Немалко професии и работни места с преобладаващо..

публикувано на 08.11.24 в 13:11

Даскал Петър Иванов: Чест е да си да си войвода на патриотичен клуб

Можете да го срещнете из цялата страна, където Патриотичен клуб „Поп Минчо Кънчев“ участва в исторически възстановки и фестивали. По родолюбивата идея да участва като доброволец в тези събития с патриотична и историческа цел, го запалила съпругата му..

публикувано на 06.11.24 в 15:42

Трикове за Черния петък

Едно от нарушенията в кампаниите Черен петък е да се обявява процент сумарно събран между два различни типа намаления . Например търговец е провел есенно намаление и един месец е продавал стоките си с 30% отстъпка. За Черния петък той иска да..

публикувано на 03.11.24 в 10:57