Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Факти и хипотези за родината на древните българи

„Прародина и религия на ранните българи. Поглед от Изток“ е новата съвместна книга на проф. Иван Танев и д-р Мариана Минкова. В нейните страници ще намерите нови и научно обосновани хипотези за произхода на народите, които се приемат за етнически и езиково родствени с древните българи, както и красноречиви данни за възможния произход на името Авитохол - първия „епонимен владетел“ на българската държава на Кавказ. 

Двамата изследователи правят трактовка, че най-ранните българи произлизат от района на областите Устрошана, Фергана и Согдиана, съществували от VI век пр.н.е. до към VI век в района между средните течения на реките Сър даря и Аму даря. Там се намира високата планина Имеон (Имаус), в древността известна като планината Белар, до скоро като Белур таг. Днес районът, където са обитавали древните българи (княжеството Бургар) се намира в Централен Таджикистан и се нарича Фалгар (на английски Falghar, на руски Фальгар). Главният град на този район от древността до 1955 г. се наричал Фалгар, но после е преименуван на Айни, на името на таджикистанския революционер, поет и учен Садриддин Айни (1877-1954). Друг важен град в княжеството Булгар е Багкат („Божи град”), който за щастие не е преименуван. 

"Нашата идея позволи да обясним преселението на древните българи като част от известното преселение на аланите и други източно-ирански народи от тяхната прародина към Кавказ в началото на новата ера. На второ място, тя позволи да се обяснят всички особености на прабългарската религия на Кавказ и на Дунава. Тази религия е толкова сложна и противоречива, че историците се опитват да обяснят само отделни нейни страни при това по традиционни начини, характерни за съвсем други народи, т.е., неправилно. Напротив, паралелите на прабългарската религия с религията на саките се оказа пълна, а особеностите на сакската религия са отдавна посочени и обяснени. Днешните таджикски историци наричат тази религия „бяла религия”, т.е., религия на светлината (Слънцето, бог Митра).", пояснява д-р Мариана Минкова.

В прикачения звуков файл може да научите и каква религия са изповядвали хората населявали Стара Загора в древността.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ивайло Диманов представя в Стара Загора новата си стихосбирка "Амфибрахий в до мажор"

Текстове в трисричната ритмична стъпка амфибрахий ще представи пред старозагорската публика Ивайло Диманов. Авторският спектакъл на барда е  тази вечер в къща-музей „Гео Милев“, от 18:00 ч.   "Амфибрахий в до мажор" e необичаен проект, събрал..

публикувано на 21.11.24 в 16:47

Празниците, пътищата и хората в кадрите на Величка Николова

Днес в Музея на фотографията и съвременните визуални изкуства в Казанлък е представянето на изложбата "На път с моя приятел" . Това е втората самостоятелна изява на Величка Николова , познато име в гилдията на рисувачите със светлина. " Изложбата е за..

публикувано на 21.11.24 в 10:25

Катерина Стойкова пише истории на ръба на реалността

Днес от 18.30 часа в РБ "Захарий Княжески" е представянето на "Нокомис", първата публикувана прозаична творба на поетесата-преводач Катерина Стойкова.  Стара Загора е втората спирка в националното турне на авторката, която се завърна от САЩ за..

публикувано на 20.11.24 в 18:14

Акапелна формация „Хармоникс“ с Коледен концерт в Кукления театър в Стара Загора

Коледен концерт с аранжировки на известни коледни песни ще представят Акапелна формация „Хармоникс“.  Концертът е на 9 декември от 19 часа в Държавен куклен театър - Стара Загора.  Г рупата е подготвила богат репертоар специално за..

публикувано на 20.11.24 в 17:44
Мария-Роза със семейството си

Мария-Роза рисува с думите

Следващите минути са на вълните на думите, които раждат поезия и вдъхновяват за музика и творчество. При 14-годишната Мария-Роза думите спират за почивка, продължават пътуването си с усмивка и се превръщат в цветни хвърчила. Полетът им е досега е..

публикувано на 20.11.24 в 13:47

Спектакълът "Косвени щети " ще зарадва казанлъшката публика

Спектакълът „Косвени щети" по книгата на носителката на Нобелова награда за литература Светлана Алексиевич „Войната не е с лице на жена" ще се играе тази вечер от 19 ч.в Казанлък на сцената на театър "Любомир Кабакчиев". Режисьор и мениджър на проекта e..

публикувано на 18.11.24 в 17:57

ФОБИ с премиерно заглавие за страната

Оперният диптих от Джакомо Пучини "Джани Скики и Самодивите"   са премиерните заглавия, които ще бъдат представени в четвъртък и петък, 21 и 22 ноември от 19 часа. Тогава е официалното начало на Фестивала на оперното и балетното изкуство в Стара Загора...

публикувано на 18.11.24 в 14:26

Детски поглед през фото обектива

„Фотографията е живот за спомени. Когато снимам забравям за всичко около мен. Успокоява ме. Трудно е, но все някой ден трябва да опиташ. Снимката може да е пълна с цветове и чувство за хумор“ – тези мисли за фотографското изкуство споделиха..

публикувано на 17.11.24 в 12:39

Предизвикателството да си "Женен с три деца" ще разсмива старозагорската публика

Ако сте родител, вероятно сте усетили динамиката на живота с деца, но ако имате три деца, най-вероятно сте много добре запознати колко голямо предизвикателство е това. Повече за семейния живот от перспективата на баща ще ни представи Александър..

публикувано на 15.11.24 в 14:29

Старозагорка отвори място за бизнес, изкуство и култура в столицата

Старозагорка отвори място за бизнес, изкуство и култура в столицата. С ъздателката на  “le Salon”   е  Виктория   Караабова-Стоянова.  Тя е бизнес дама, предприема ч , занимава се с медии и менторски програми. Дългогодишен член и председател на..

публикувано на 15.11.24 в 13:31