Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Медицински факултет дипломира 166 абсолвенти

Абсолвенти от 5 бакалавърски  и 4 магистърски специалности на Медицинския факултет при Тракийски университет получиха своите дипломи на официална церемония днес. Тази година завършиха 123-ма бакалаври от специалностите „Акушерка“, „Кинезитерапия“, „Лекарски асистент“, „Медицинска сестра“ и „Социални дейности“, както и 43-ма магистри от специалностите „Хранене и биомедицина“, „Управление на здравните грижи“, „Организация на социалната сфера“ и „Здравен туризъм“.  

„Да посрещаш новия живот, да обгрижваш денонощно болния, да даваш всичко от себе си, да се пренебрегваш и ежедневно да решаваш въпроси в социалната сфера, за които дори самият ти не си сигурен, че ще се справиш…. За това е нужно огромно сърце и пълна отдаденост. Аз нямам никакво съмнение, че Вие притежавате нужните качества, а познавайки Вашите преподаватели съм убедена, че сте усвоили и необходимите знания и умения, за да упражнявате достойно благородните професии, които сте избрали. Успех и на добър път!”, пожела заместник-ректорът по учебната дейност проф. Нели Грозева в обръщението си към абсолвентите.

Най-многобройни сред абсолвентите днес бяха тези от специалност „Медицинска сестра“  - общо 51 души. Сред тях с най-висок успех се дипломира мед. сестра Петя Купенова, която произнесе слово от името на завършващите и получи дипломата си лично от проф. Грозева. За първа година в Медицински факултет се дипломират и магистри от хибридните специалности „Здравен туризъм“ и „Хранене и биомедицина“.

„Уважаеми колеги, желая Ви най-ценното във Вашите професии – бъдете на първо място непримирими! Бъдете смисълът на всяко Ваше действие и никога не изневерявайте на истината! Борете се за всеки човешки дъх, за всяка искра надежда и всяка подадена за помощ ръка! Бъдете хора! На добър час!” – пожела на завършващите проф. Юлиан Ананиев – декан на Медицински факултет.

В края на събитието абсолвентите от специалностите „Акушерка“, „Медицинска сестра“ и „Кинезитерапия“ положиха тържествено клетвата на Флорънс Найтингейл, а дипломантите от специалност „Социални дейности“ –  професионалната клетва на социалния работник. Церемонията завърши с ритуалния полет на стотици академични шапки и пожелания за много професионални успехи. 

Подробности в репортажа на Ивелина Катанова в прикачения звуков файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Умъртвяват 11 овце заради открита шарка в тополовградското село Орлов дол

Първично възникнало огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в тополовградското село Орлов дол в област Хасково, съобщават от Българската агенция по безопасност на храните. Заболяването е установено в лично стопанство с 11 овце, след..

публикувано на 28.05.25 в 11:45

Драгомир Драганов ще води конкурса Царица Роза и Цар на минералната вода в Павел баня

Емблематичният шоумен и телевизионен журналист Драгомир Драганов ще бъде водещ на конкурса Царица Роза и Цар на минералната вода в Павел баня. Дългоочакваното събитие ще бъде на 12 юни (четвъртък), когато градът на балнеологията ще отбележи..

публикувано на 28.05.25 в 11:37

Откриват нов пенсионерски клуб в старозагорското село Памукчии

Нов пенсионерски клуб ще бъде открит в старозагорското село Памукчии, съобщават от общинския пресцентър. Той ще носи името „Задружие“ и ще бъде официално отворен с тържество и водосвет на 4 юни от 11.00 ч. Кметът на населеното място Стоян Ничев..

публикувано на 28.05.25 в 11:16

Осъдиха 32-годишен мъж, принудил момиче да го наблюдава докато се задоволява

Присъда от шест години затвор получи 32-годишен мъж за склоняване чрез заплаха на дете да наблюдава блудствени действия. Той е осъден подосъдебно производство на Районна прокуратура – Стара Загора. Признат е за виновен за това, че за времето..

публикувано на 28.05.25 в 11:07

Няма опасност от стрептококи от група А в Стара Загора

Към момента в област Стара Загора няма случаи на стрептококова инфекция от група А , каквито циркулират в Гърция, съобщи д-р Таня Перчемлиева – директор на Дирекция „Надзор на заразните болести“ в РЗИ Стара Загора. Въпреки че в южната ни..

обновено на 28.05.25 в 09:39

Старозагорският зоопарк организира летни лагери за деца

Старозагорският зоопарк организира летни лагери за деца от 7 до 14 години. Те са с различни по вид занимания като са предвидени занимания за млади фермери, бъдещи художници, спортисти, скаутски лагер и такъв за млади изследователи, разказа Хубавена..

публикувано на 28.05.25 в 09:37

Предупреждават за измама с фалшиви намаления за градския транспорт в Хасково

За нов вид измама с карти за градския транспорт предупреждават от община Хасково. В социалните мрежи са създадени фалшиви профили на общинския превозвач, които предлагат несъществуващи намаления и томболи за безплатни карти. В рекламата, която беше..

публикувано на 28.05.25 в 09:25

Времето днес: около обяд - облаци, може да превали

Атмосферното налягане е и ще се задържи по-ниско от средното за месеца. Вятърът временно ще отслабне и ще е слаб до умерен. Преди обяд над по-голямата част от страната ще преобладава слънчево време. По-значителна ще бъде облачността над Североизточна..

публикувано на 28.05.25 в 05:12

Земедеслкото министерство подготвя взаимоспомагателен фонд

Земеделското министерство предвижда създаването на взаимоспомагателен фонд, в който средствата да се натрупват чрез отчисления от субсидиите за земеделските производители. Фондът ще е на солидарен, а не на регионален принцип, уточни министърът на..

публикувано на 27.05.25 в 18:45

Млади старозагорци и тази година тръгнаха по стъпките на Ботевата чета

58 старозагорски ученици от няколко гимназии в града се включват от днес в 77-ия Национален туристически поход "По пътя на Ботевата чета Козлодуй – Околчица". Младежите са от Юношеския туристически клуб към ТД "Сърнена гора" Стара Загора. Групата..

публикувано на 27.05.25 в 18:15