Тригодишната Божидара е като всяко друго дете – игрива, енергична и пълна с усмивки. Но тя и семейството ѝ водят трудна битка – момиченцето е родено с рядка диагноза - фибуларна хемимелия, която причинява скъсяване и изкривяване на костта на единия ѝ крак. Разликата в дължината на крачетата ѝ вече е 7,5 см и продължава да нараства, което затруднява нормалното ѝ движение.
„Научихме за проблема още в родилния дом. Оттогава започна нашият път по болници, диагнози и консултации,“ разказва майка ѝ Христина. „Въпреки всичко, Божидара е изключително силна. Тя не позволява на състоянието си да я спре да играе наравно с другите деца.“, споделя баща и Николай.
През август тази година Божидара претърпява сложна реконструктивна операция, но пътят към пълното лечение е дълъг и изисква последващи процедури, включително удължаване на костта. Семейството се сблъсква не само с емоционални, но и с финансови предизвикателства, тъй като лечението е скъпо и продължително.
Въпреки трудностите, Христина и Николай не губят надежда.
„Божидара ни учи всеки ден какво означава да бъдеш силен. Вярваме, че с подкрепата на добри хора ще успеем да ѝ дадем шанс за пълноценен живот,“
Семейството организира редица инициативи, за да набере средства за лечението на Божидара. Всеки, който иска да помогне, може да го направи:
Бенефициент: Божидара Николова Николова
BIC: UBBSBGSF
IBAN: BG17UBBS80021064878950
Интервюто с родителите на Божидара, чуйте в прикачения звуков файл.63-ма студенти първи курс държавна поръчка по специалност Хуманна медицина започват новата учебна година в Медицинския факултет на Тракийския университет. Това съобщи в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на Хипократ“ деканът на..
Една от най-честите трудности при грижата за деца от различни бракове на родителите е, че детето отказва да бъде възпитавано от възрастния, който не му е роден баща или майка. Това коментира в здравното предаване на Радио Стара Загора „Часът на..
Новата вълна на Ковид-19 вече се усеща и в България. Само за седмица броят на заболелите е нараснал с около 30% , а пикът на заразата се очаква в края на септември. За това сигнализираха от Националния център за заразни и паразитни заболявания...
47-мата национална среща на Асоциацията на студентите по медицина в България(АСМБ) ще се проведе през месец октомври в Стара Загора. Имаме амбицията това да бъде най-мащабното събитие в нашата сфера. Това коментираха в здравното предаване на..
От няколко месеца в сливенската многопрофилна болница "Хаджи Димитър" изпитват клинично как влияе магарешкото мляко върху човешкия имунитет. В клиничните изследвания участват 60 доброволци в три възрастови групи - от 12 до 30 г., от 31 до..
Гръбначните изкривявания са сред най-честите здравословни проблеми в училищна възраст. Липсата на движение, неправилната стойка и пренебрегването на ранните сигнали водят до сериозни последици за растящия организъм. Гръбначните изкривявания се..
Почти 13% от населението на страната е употребило поне веднъж някакъв наркотик. Като през последните 5 години употребата на тези вещества се е увеличила чувствително - с 30%. Това показва проучване на Националния център по обществено здраве...
Лятото е време за море, почивка и слънце… но екстремните жеги често носят не само физическо, но и психическо натоварване. „Знаете ли, че когато температурата навън мине 30 градуса, мозъкът ни започва да работи буквално на бавни обороти? И не е..
Сдружение „Самаряни“ и Районния център по трансфузионна хематология организират традиционната си лятна кръводарителска кампания. Тя ще се проведе на 21 август, четвъртък в Къщата на архитекта. Акцията ще мине под надслов „Нечий герой стани,..
Успелите хора са тези, които знаят кога е точният момент за всичко, те имат добра интуиция и не се страхуват да взимат трудни решения. Учат се от грешките си и осъзнават, че те ще им помогнат за в бъдеще. Замисляли ли сте се защо едни хора..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net