В България има 12 затвора и 26 затворнически общежития от открит и затворен тип. Тенденцията в европейското правораздаване е налагане на присъди, при които осъденият не изтърпява наказанието си ефективно. Целта е спестяване на средства и ограничаване на социалната изолация. Има престъпления, за които няма как това да се случи.
В старозагорския затвор броят на лишените от свобода е около 400 човека. 150 от тях са настанени в затворническото общежитие от открит тип. Сградата разполага с над сто спални помещения със санитарни възли. В корпуса има кухня и стол. В ежедневните дейности са включени и самите лишени от свобода, което е част от техните задължения.
В затвора има средно училище, в което учат близо 200 човека. Сред тях има първокласници и бъдещи абитуриенти. За мотивите им да учат инспекторът социална дейност и възпитателна работа Георги Атанасов споделя, че много от тях го правят не само заради намаляването на присъдите. Някои са били изцяло неграмотни при влизането си, а други са прекъснали по някаква причина образованието си и искат да го завършат. Имат възможност и да придобият свидетелство за професионална квалификация в две професионални направления.
С работен процес са ангажирани около 20 души в три цеха- мебелен, арматурен и за алуминиева дограма. Това е една от най-желаните дейности и затова, за да бъдат включени, желаещите трябва да минат строг подбор. Някои от тях получават и заплащане.
За работата си в затора в Стара Загора началникът на Сектор "Социална дейност и възпитателна работа" Таньо Танев разказва, че е важно в екипа да се поддържа позитивна среда, а това е едно от най-големите ежедневни предизвикатества. Най-честите престъпления, за които са осъдени мъжете там, са кражби, грабежи, шофиране в нетрезво състояние или след употреба на наркотични вещества, притежание на наркотици. Пресъпленията срещу личността са с по-нисък процент.
Едни от първите мисли, които минават на голяма част от осъдените, са съвсем човешките неща- разказва психолът Златина Желева. По думите й най-големите им притеснения са за семействата им, ще ги чакат ли навън, как ще се справят. Страхуват се от неизвестното, от това, което са чували за затворите. По време на престоя си вътре някои от хората успяват да се променят, научават се да живеят с извършеното престъпление. Успяват ли да започнат живота си "на чисто" след като излязат? Златина Желева отговаря, че около 40-50% от излезлите на свобода не влизат повече в затвора. Добавя, че извършителите на най-тежките престъпления най-често не го правят повече.
Лишените от свобода получават психологическа подкрепа и от две доброволчески организации.
Въпреки отчетения ръст през 2024г. с над 20% в цената на имотите в Стара Загора жилищата остават атрактивни и търсени от купувачите. Това коментира за Радио Стара Загора Десислава Петкова – брокер с дългогодишен стаж в агенция за недвижими имоти..
Днес , от 17.30, в зала №33 на РИМ-Стара Загора, е представянето на книгата "Бившите хора на концлагерна България" на проф. Мартин Иванов . 309 документални разкази са събрани в страниците на изданието, писано в продължение на 12 години, с..
В първата официална реч на 47-ия американски президент Доналд Тръмп чухме много от предизборните му заявки, казани вече като сериозно поети ангажименти, които той ще изпълни. Чуха се и много силни изказвания, които притесниха много хора. Всички с интерес,..
По данни на Търговския регистър нови 450 компании в IT сектора са регистрирани у нас през миналата година. Сред тях има и големи чуждестранни фирми, които навлизат на българския пазар, каза председателят на Асоциация „IT Стара Загора“ Боряна Пейчева. Тя..
Предложение на Синдикат „Образование“ да се въведе оценка на дисциплината в училищата, която да е балообразуваща и обвързана с кандидатстването в университетите или за работа, ще бъде обсъдено на заседание на УС на ръководителите в системата на..
Владимир Петков е българин, който от над 20 години живее в Нова Зеландия. Той е завършил в образованието си в Корнел, САЩ , специалност микроикономика и след това започва работа в Уелингтън , столица на Нова Зеландия. Преподавател е в тамошния..
Без подкрепата за бизнеса заради високите цени на електричеството на свободния пазар ще се стигне до фалити, а и до намаляване на приходите в държавната хазна. Това заяви за Радио Стара Загора Стефан Шоселов, бизнесмен и председател на..
Сегрегацията и дискриминацията са основните пречки, които ромската общност среща в опитите си за приобщаване в обществото. Това каза за Радио Стара Загора Ганчо Илиев, председател на УС на Сдружение „Свят без граници“. Той гостува в предаването..
Обсъжданите промени в държавния бюджет, предложени от Министерския съвет на 51-то Народно събрание, поставят бизнеса в България в неконкурентно положение. Това посочват от Института на дипломираните експерт-счетоводители в България (ИДЕС) в официална..
Наблюдава се снижаване на възрастта на първи опит и увеличаване употребата на електронни устройства за пушене като т.нар. вейпове, включително с канабиноиди сред младежите. Това коментира за Радио Стара Загора Даниела Илиева, председател на..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net