Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

6 декември - Денят на Свети Николай Чудотворец

Изображение на Свети Николай Чудотворец

 Никулден е! Почитаме Св. Николай Мирликийски Чудотворец. Той е покровител на моретата, моряците и рибарите. Св. Николай е наричан и светецът на милосърдието, защото целият му живот бил посветен в подкрепа на бедните, страдащите, невинните и онеправданите. Словата му имали удивително влияние върху хората, както и неговият външен вид, обгърнат от Божията благодат.С добрите си дела и примера си свети Николай обръщал непросветените към Бога и укрепявал християните във вярата. Тайно помагал и извършил много чудеса. 

Хиляди старозагорци празнуват имен ден в деня на Свети Николай Мирликийски Чудотворец, съобщават от Пресцентъра община Стара Загора. 2255 са пълните съименици на светеца. 636 са хората с името Никола. Само седмина старозагорци носят по-кратката разновидност на името – Нино. Кольо пък е кръщелното име за 612 мъже.

 При дамите разнообразието е между цели пет вариации на името на Светеца. Сред тях преобладават кръстени с много нашумялото през последните години Никол – 400 жени, живеещи в община Стара Загора. На второ и трето място са Николина и умалителното Николинка – 298 и 143 дами. Най-съкратеното име Нина носят 266 старозагорки, а Николета -  141 жени.  

Свети Николай Мирликийски Чудотворец е действителна историческа личност, единственият човек, обявен приживе за светец. Роден е в Патара през втората половина на III век, в заможно семейство. След смъртта на родители си раздал цялото си богатство за добри дела и на хора в нужда. Бедните, които имали болен вкъщи или пък дъщери за женене и не можели да им осигурят зестра, намирали сутрин рано пред вратите на домовете си кесии с пари. Това е и една от причините Свети Николай Чудотворец да се счита за първообраз на Дядо Коледа. 

Традицията повелява на Никулденската трапеза задължително да присъства риба, (шаран). Легендата разказва, че при едно от излизанията в морето на Свети Николай с неговите другари, се извила силна буря и лодката се продънила. Свети Николай започнал да се моли. После бръкнал във водата и извадил шаран. Така е според легендата, въпреки че шаранът не е соленоводна риба. С него Светецът запушил дупката на лодката и всички се прибрали по живо по здраво на сушата. Заради това, според поверието, на този ден се яде риба. Този празник е свързан с много символика. Когато почистваме шарана, трябва да внимаваме люспите да не падат по земята, тъй като с тях ще изпадне благополучието на семейството ни. Ако настъпим люспичка, ще се разболеем. Затова пък е добре да приберем най-голямата люспа в портмонето си и тогава то ще бъде винаги пълно с пари. 

На 6 декември освен моряците и рибарите празнуват и банкерите - счита се, че Свети Николай Чудотворец е техен покровител. 

На днешния ден храмов празник има и катедралната църква "Свети Николай Чудотворец Мирликийски Чудотворец и Свети цар  Борис -Михаил – Покръстител".  Това е единственият храм на територията на общината, който е бил преместен след Освобождението на България.

Решението за изграждането му е взето 8 години след като Стара Загора заплаща цената на свободата с опожаряването на града през лятото на 1877-1878 година. 

Първият камък на бъдещата нова църква е поставен на 1 март 1896 година.  Божият дом е осветен на 2 октомври 1909 от  митрополит Методий Кусев и епископ Йосиф. 

На 6 декември е и празникът на град Николаево.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Вятър събори рекламно пано на благотворително събитие в Стара Загора: Седем деца пострадаха леко

Седем деца от балетна школа „Феерия“ са пострадали леко по време на инцидента в старозагорския парк „Артилерийски“ в неделя, който прати в болница 11-годишно  момиче. Това разказа пред радио Стара Загора ръководителката на школата Цветелина Христова...

публикувано на 28.04.25 в 16:43
Петър Калчев, директор на Регионалния исторически музей в Стара Загора

Петър Калчев остава директор на Регионалния исторически музей в Стара Загора

За директор на Регионалния исторически музей в Стара Загора е избран Петър Калчев. Той заемаше поста и до сега. Днес Община Стара Загора обяви резултатите от провелия се конкурс за заемане на длъжността. Процедурата се проведе в два етапа:..

публикувано на 28.04.25 в 16:38

Около 343кг кенчета са събрани в кампанията "Капачки за бъдеще" в Стара Загора

Количеството събрани кенчета в кампанията „Капачки за бъдеще“, която се проведе в Стара Загора, е около 343 кг. В сравнение с предходни кампании се наблюдава известен спад, коментира Милка Колдамова една от организаторите на събитието.  „Капачки за..

публикувано на 28.04.25 в 16:16

Жители на няколко села в област Ямбол излизат на протест

Жители на няколко села ще затворят пътя Ямбол- Средец в участъка Тамарино – Войника , в знак на протест срещу лошото състояние на отсечката.  Основен ремонт е включен в програмата  на Агенция „Пътна инфраструктура" за периода 2025-2027 година, но..

публикувано на 28.04.25 в 15:52

И кметът на Гурково се присъедини към стратегията на Пеевски

Лидерът на ДПС и ПГ на ДПС-Ново начало Делян Пеевски прие кмета на община Гурково Кънчо Папазов в стратегията “Ново начало за развитие на регионите”, информираха от пресцентъра на партията.  В съобщението се уточнява, че на срещата са били обсъдени..

публикувано на 28.04.25 в 15:44
Снимка:

Нова стъпка в битката с неприятните миризми в Нова Загора

На редовното си априлско заседание общинският съвет в Нова Загора прие декларация с искане за временно затваряне на Енергийната централа за комбинирано производство на електрическа и топлинна енергия, използваща анаеробно разграждане на..

публикувано на 28.04.25 в 15:36

За комуникация между институциите настоява областният управител д-р Неделчо Маринов

Най-важното предизвикателство пред ръководството на областната управа в Стара Загора ще бъде всички отговорни институции, регионални звена на министерства и общините в областта да имат комуникация помежду си. Това съобщи в ефира на Радио Стара..

публикувано на 28.04.25 в 15:24

Годишният бюджет на община Болярово е увеличен с над 1 млн. лв.

Обществено обсъждане на общинския проектобюджет се проведе днес в Болярово. В обсъждането участваха общински съветници, кметове и кметски наместници на населени места, нестопански сдружения и граждани на общината.  Бюджетът за 2025 год.на община..

публикувано на 28.04.25 в 15:12

Мъж ще търпи ефективно наказание за извършен грабеж

Окръжен съд – Стара Загора одобри споразумение и наложи наказание лишаване от свобода за срок от три години, при първоначален строг режим, на 35-годишния Ф. И., криминално проявен. Подсъдимият бе признат за виновен в това, че на 05.11.2024..

публикувано на 28.04.25 в 15:07

По-малко трудови злополуки за първото тримесечие на годината в област Стара Загора

Известно занижаване на проверките по повод трудовите злополуки се наблюдава през първото тримесечие на тази година в област Стара Загора. Не са установени смъртни случаи по време на работния процес. Това съобщи пред Радио Стара Загора началник..

публикувано на 28.04.25 в 15:00