Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории под Липите:

Нова Година в Стара Загора век назад, когато част от господата остават без шушони след бал

снимката е илюстративна

В началото на миналия век  в празничната традиция по посрещането на Нова Година под Липите  били включени няколко задължителни компонента– 21 топовни салюта, дадени от военните поделения в града, и баловете. 

Защо топовните салюти били точно 21 - историята на този ритуал води началото си от военните флоти на големите морски държави през XIV век. Тогава корабната артилерия била най-мощното оръжие на борда. Когато военен кораб пристигал да хвърли котва до нечий бряг, трябвало да докаже, че идва с мирни намерения. 
За да се подчертае това, се изстрелвали точно определен брой изстрели.
Тъй като корабните топове можели да възпроизведат само по един гръм и после се нуждаели от доста време да презареждат, корабите поздравявали пристанищата със седем топовни изстрела, колкото оръдия обикновено имало на борда на кораба, който бил обърнат към сушата.
След десетилетия барутът и скорострелността на артилерията се усъвършенствали и топовете вече можели последователно да изстрелят по три снаряда. Затова било прието мирният салют да съдържа 21 изстрела. С годините ритуалът се пренесъл на сушата. Нарекли го "Салют на нациите"
С  него се посрещали царе, папи, патриарси. И днес в много държави с двадесет и един артилерийски изстрела се оказва почит при пристигането на президент.  А оказва се, преди век, точно такава почит старозагорци отдавали и на Новата година.  

Вторият задължителен компонент по посрещането на новите 365 дни век назад в Стара Загора  били баловете. Организирали се от различни професионални организации -  банки, спортни клубове, разказва Райна Антонова, главен уредник отдел " Нова история" в Регионалния исторически музей в Стара Загора

Век назад по отношение на облеклото на поканените на бала също се спазвал  „дрескод“. 

Мъжете били в официално облекло, а дамите в с дълги рокли, украсени с изкуствени цветя, както повелявали модните канони на онова време. 

Разбира се, случвало се понякога тържествата да са по-бурни, а за това свидетелства обява във вестник "Дума" от януари 1929 година. 

В съобщението във вестника се умоляват господата, посетили новогодишния бал, които по погрешка са взели чужди шушони или галоши, да бъдат така добри да ги върнат. От обявата във вестника става ясно, че в Офицерския клуб вече има върнати галоши и шушони. 

Отново от съобщението става ясно, че ако все пак не всички господа успеят да си върнат загубеното, организаторите поемат вината и изплащат неустойки. 

За Нова година преди сто лета в Стара Загора разказва поредният епизод на рубриката на Радио Стара Загора „Истории под липите“



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Владимир Карамазов представи дебютната си книга „Мина половин живот“ в Стара Загора

„Това е разказ за движението в моя живот. Аз съм Владимир Карамазов. Актьор. Сега ще вляза в нова роля – на разказвач. Едно от важните неща в живота ни е да се движим напред – физически и ментално. Така можем да се озовем на места, които само сме..

публикувано на 19.02.25 в 16:53

Англичанин дари над 100-годишен портрет на Левски и Ботев на Болярово

Половин година след последното ми идване в кафенето на сем. Ставреви , известно като „кафенето на Левски“ в Болярово забелязвам нови „експонати“ по стените на кафенето. Едната половина от него е посветена на Апостола на свободата с графични портрети по..

публикувано на 18.02.25 в 17:54

Кой е вторият Васил Кунчев и каква е връзката му с Левски?

  Едва ли има българин, чието сърце да не трепва, щом чуе името Васил Левски!  Име, което е символ на безсмъртие, а  личността на Левски е най-святата за нас, превърната от всенародната почит и любов в икона, в светец.  За нас, като българи, като народ,..

публикувано на 18.02.25 в 15:02

Раздаваха валентинки на пътуващите с градския транспорт в Стара Загора

Пътуващите с градския транспорт в Стара Загора бяха изненадани с мили писма с благопожелания и валентинки. Жестът е посветен на двойния празник на Св. Валентин и Трифон Зарезан и се осъществява по инициатива на управителя на общинското дружество..

публикувано на 14.02.25 в 17:36

Американецът Жеко Недев от Бостън до Стара Загора

Той е роден в Чикаго, САЩ. Носи българско име, защото родителите му са българи, заминали преди години в Америка. В момента Жеко учи в един от най – престижните колежи за музика в Бостън. Баба му и дядо му живеят в Стара Загора и той гостува при тях...

публикувано на 14.02.25 в 12:11

Художествената галерия в Казанлък показва бъдещето на храната

Художествената галерия в Казанлък продължава със своята поредица от съботни срещи, като този път акцент ще бъде поставен върху бъдещето на храната и науката и иновациите в хранителните технологии. Тази събота, 15 февруари, от 13:00 часа в..

публикувано на 13.02.25 в 16:45

Брадато лешоядче се излюпи в Спасителния център за диви животни в Стара Загора

Брадато лешоядче е първото излюпено бебе за този гнездови сезон в Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“ в Стара Загора, съобщават от организацията. Лешоядчето се е излюпило вчера след почти двумесечно мътене и е първото излюпено от..

публикувано на 13.02.25 в 16:22
Снимката е илюстративна.

Къде грешим в грижата за домашните любимци?

Всеки стопанин обича своя домашен любимец, но прекалената грижа може да доведе до здравословни проблеми . Най-честата грешка, която допускат хората, е честото къпане . По този начин се нарушава кожната бариера. Животинската кожа, както при хората, е..

публикувано на 13.02.25 в 14:42

"Любов и вино" в петък в Държавна опера

В сряда следобед – „малкия петък“,  поглеждаме към 14 февруари, когато независимо от скока на цените на храните по магазините, отново имаме ще има повод за празнуване.  Дори  два – по стар стил на  14 февруари ще отбележим Трифон Зарезан, а по..

публикувано на 12.02.25 в 14:04

На гости на куклите на Лена

 Ще ви срещна с Лена Неделчева, майсторката на кукли от студен порцелан от Раднево.   В нейната малка работилничка ме посрещат милите баби и дядовци на някогашното село Гипсово. Тук се запознах с хроникьора на селото –дядо Иван, който разгърнал..

публикувано на 11.02.25 в 17:26