Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато храната лекува

историята и добрият опит на едно семейство

Мнозина я познават като „Цветно Си“, в семейството й обаче я наричат "Мама Сита". Защото е кулинар и кухнята е нейното царство. Приготвя с любов любими лакомства за семейство и приятели. Майка е на две тийнейджърки, на 13 и 15 години. Точно на 15 -ти септември миналата година те са диагностицирани с Инсулинова резистентност и Хашимото. Как Силвия Стоянова от Стара Загора се справя с първоначалния шок и как след три месеца, благодарение на положителите резултати, е уверена и готова да споделя рецепти на вкусни и лесни за приготвяне неща, които деца и възрастни да си хапват без угризения. В домашни условия приготвя желирани бонбони, сладкиши без захар, дюнери, чипс и всички любими лакомства на тийнейджърите. 

Едно интервю от кухнята на Силвия.  За първоначалния шок. За мита, че здравословното хранене не е бюджетно. За положителния ефект върху децата и цялото семейство. И за това как с изпитани  рецепти помага на други майки

Силвия разказва, че промяната в избора на продукти за приготвяне на храната в тяхното семейство настъпва изведнъж, рязко. Но не след дълго установява, че променения хранителен режим се отразява благотворно и на бюджета. В следващия звуков файл разбиваме мита за трудно достъпните заради високите цени здравословни храни.

Често родителите не са особено настоятелни и изобретателни и не успяват да убедят децата си, че промяната в хранителния режим не е непременно нещо лошо. За да мотивират децата си да се хранят здравословно, Силвия и съпругът й се хранят заедно с тях, със същата храна. Оказва се, че това има добър ефект върху всички.

Заради първоначалния шок и целия спектър от емоции след диагнозите на децата си, Силвия решава да сподели добрия опит и убеждението си, че храната лекува. Все повече майки опитват от нейните рецепти, а вече и децата са посланици на здравословното хранене. Без излишно фокусиране и крайности, Силвия доказва, че майката знае най - добре от какво имат нужда нейните деца. 








БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Зависимостите не са индивидуален, а социален проблем

Пристрастяването е заболяване, което се стреми да задоволи мозъка чрез определено поведение или употреба на вещества. Каквото и да е поведението или веществото, това, което се получава, е зависимост и загуба на контрол. Зависимият губи способността да..

публикувано на 08.04.25 в 15:19

„Намери своето лекарство“ показва лекарства с преустановени доставки

Над 300 лекарства изчезват от българския пазар за последните две години като точната бройка само за 2024 е 152 медикамента, до които вече нямаме достъп. И нито един от тези медикаментите не е с преустановена доставка поради причини, свързани с..

публикувано на 08.04.25 в 15:06

7 април- Ден на здравния работник

Световният ден на здравето също се отбелязва на днешния 7 април . "Пожелавам на колегите си да бъдат все така ценени и вдъхновени от това, което правят и най-вече да бъдат мотивирани." - каза д-р Елена Стайкова- председател на Регионалната лекарска..

публикувано на 07.04.25 в 13:36

На 7 април ще отбележим Деня на здравния работник

7 април е Световен ден на здравето и професионален празник на всички, които работят в областта на хуманната медицина. Празникът се отбелязва от 1948 година по инициатива на Световната здравна организация, а в България се чества и като Ден..

публикувано на 05.04.25 в 12:05

От деца до 80-годишни хора търсят съвет от психолог

На 4 април празнуват психолозите в България. Датата е обявена за техен празник от 1995 година.  По думите на Марина Грънчарова, председател на Управителния съвет на Сдружението на младите психолози в България "4 април",  специалистите у нас са търсени..

публикувано на 04.04.25 в 08:40

62% от българите подкрепят донорството, но недоверието към лекарите остава проблем

Донорството на органи е жизненоважно за спасяването на човешки животи, но в България процесът среща предизвикателства. Според проучване на агенция „ТРЕНД“ 62% от българите одобряват донорството, но липсата на информираност и недоверието към..

публикувано на 03.04.25 в 12:32
доц. д-р Петър Руев, д.м.

Капките за нос могат да доведат до зависимост

Продължителната употреба на капки за нос води до привикване, предупреждава доц. д-р Петър Руев - специалист УНГ. Назалните спрейове помагат при хрема, но ако се използват повече от 10 дни, могат да причинят зависимост. „ Капките..

публикувано на 01.04.25 в 13:32

Алергиите – болестта на 21-ви век, която няма да отмине

До 2070 г. хората ще страдат от по две алергични заболявания едновременно, прогнозираалерголога д-р Пламен Яковлиев. Според него, 21-ви век ще бъде „векът на алергиите“ заради нарастващото замърсяване и изкуствените вещества в околната среда...

публикувано на 01.04.25 в 13:24

Открит навреме, ракът на дебелото черво е лечим

Скринингът и ранната диагностика на рака на дебелото черво (колоректален карцином) могат да предотвратят заболяването, да овладеят развитието му. България е единствената държава в ЕС, в която се отчита увеличаване на смъртността от рак...

публикувано на 29.03.25 в 12:05

Въртим стрелките с час напред в неделя - как ни се отразява

Смяната на времето от зимно към лятно през 2025 година е в нощта на събота срещу неделя, 30 март в 3:00 часа през нощта, когато стрелките се превъртат с един час напред, тоест от 3:00 часа става 4:00 часа. Всяка смяна на времето влияе на изградения от..

публикувано на 29.03.25 в 07:50