Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Когато храната лекува

историята и добрият опит на едно семейство

Мнозина я познават като „Цветно Си“, в семейството й обаче я наричат "Мама Сита". Защото е кулинар и кухнята е нейното царство. Приготвя с любов любими лакомства за семейство и приятели. Майка е на две тийнейджърки, на 13 и 15 години. Точно на 15 -ти септември миналата година те са диагностицирани с Инсулинова резистентност и Хашимото. Как Силвия Стоянова от Стара Загора се справя с първоначалния шок и как след три месеца, благодарение на положителите резултати, е уверена и готова да споделя рецепти на вкусни и лесни за приготвяне неща, които деца и възрастни да си хапват без угризения. В домашни условия приготвя желирани бонбони, сладкиши без захар, дюнери, чипс и всички любими лакомства на тийнейджърите. 

Едно интервю от кухнята на Силвия.  За първоначалния шок. За мита, че здравословното хранене не е бюджетно. За положителния ефект върху децата и цялото семейство. И за това как с изпитани  рецепти помага на други майки

Силвия разказва, че промяната в избора на продукти за приготвяне на храната в тяхното семейство настъпва изведнъж, рязко. Но не след дълго установява, че променения хранителен режим се отразява благотворно и на бюджета. В следващия звуков файл разбиваме мита за трудно достъпните заради високите цени здравословни храни.

Често родителите не са особено настоятелни и изобретателни и не успяват да убедят децата си, че промяната в хранителния режим не е непременно нещо лошо. За да мотивират децата си да се хранят здравословно, Силвия и съпругът й се хранят заедно с тях, със същата храна. Оказва се, че това има добър ефект върху всички.

Заради първоначалния шок и целия спектър от емоции след диагнозите на децата си, Силвия решава да сподели добрия опит и убеждението си, че храната лекува. Все повече майки опитват от нейните рецепти, а вече и децата са посланици на здравословното хранене. Без излишно фокусиране и крайности, Силвия доказва, че майката знае най - добре от какво имат нужда нейните деца. 








БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Стара Загора ще бъде домакин на семинар, посветен на редките болести

На 22 февруари, от 12:30 до 16:00 часа в Аулата на Медицинския факултет на Тракийския университет ще се проведе семинар в подкрепа на хората с редки заболявания. Събитието е част от инициативите за отбелязване на Международния ден на редките болести и..

публикувано на 18.02.25 в 16:55

Здравето и психиката в бойните изкуства

Мотивацията е вътрешен процес, който активира, ръководи и поддържа поведението в течение на времето. Има различни видове мотивация, с варираща интензивност, цели и посоки. Тя е от критично значение за трениращите бойни изкуства. Това..

публикувано на 15.02.25 в 12:05

Световна седмица на вродените сърдечни малформации (7-14 февруари)

Отбелязваме Световната седмица на вродените сърдечни малформации (7-14 февруари). Това са най-често срещаните вродени аномалии. Целта на седмицата е повече хора да се информират за заболяванията, както и да станат съпричастни към съдбата на хиляди..

публикувано на 11.02.25 в 14:50

Влияние на щитовидната жлеза при забременяване

Щитовидната жлеза влияе на функциите на различни органи и системи в тялото. Хормоните, които тя отделя, имат влияние върху функцията на яйчниците и фазите на оплождането. Нарушенията във функцията на щитовидната жлеза са често срещани при жените..

публикувано на 08.02.25 в 12:05

Отбелязваме Световния ден за борба с рака

По инициатива на Световната здравна организация на 4 февруари се отбелязва Световния ден за борба с рака. Целта е да се повиши обществената ангажираност към опасната болест.  Тази година денят преминава под надслов „Обединени в своята уникалност“...

публикувано на 04.02.25 в 17:45

Ботоксът – вреда или красота

Проблемът с поставянето на ботулинов токсин е къде и как се използва. Той е лекарство, което се прилага в неврологията, за хронични болки и др., освен в естетическата медицина. А лекарствените реакции при употреба за естетика са изключително редки,..

публикувано на 04.02.25 в 15:02

В Световния ден за борба с рака - как да дарим коса за пострадалите от химиотерапия

4 февруари е обявен за Световен ден за борба с рака. Раковите заболявания са водеща причина за смъртност в световен мащаб. Новата тема на Световния ден за борба с рака 2025-2027 г. , „Обединени от уникалността“ поставя в центъра на..

публикувано на 04.02.25 в 14:18

Защо липсва ботулинов антитоксин и защо се позволява на неквалифицирани хора да извършват медицински процедури питат от Пациентски организации „Заедно с теб“

Отворено писмо до Министерството на здравеопазването са изпратили Пациентски организации „Заедно с теб“ с позиция по повод случаите на пациенти, пострадали от козметични интервенции с бутолинов токсин.  За това съобщи Пенка Георгиева от..

публикувано на 04.02.25 в 11:59

Наша студентка по медицина трупа опит в Бразилия

Студентката по Хуманна медицина в Медицинския факултет на Тракийския университет Цветанка Павлова взе участие в едномесечен научен обмен в бразилския град Флорианополис. Обучението е предназначено за членовете на Асоциацията на студентите по..

публикувано на 01.02.25 в 12:05

Допълнителни легла за две отделения искат от УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович" Стара Загора

За допълнителни 10 легла в Педиатричната клиника и 10 в Инфекциозното отделение на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ Стара Загора е подал заявление към РЗИ изпълнителният директор проф. Йовчо Йовчев. Това потвърди за Радио Стара Загора ръководителят на..

публикувано на 29.01.25 в 14:17