13 дни след началото на годината, сектор "Енергетика" е отново е на фокуса на общественото внимание и в икономическото предаване на Радио Стара Загора „60 минути повече бизнес“ . Изтеклите седем дни преминаха под знака на противоречиви послания от страна на държавата - през зеления преход, до гарантиране на работата на въглищните ТЕЦ-ове. Работодателски организации предупредиха министър Владимир Малинов за протести заради липсата на компенсации за скъпата цена на енергията на свободния пазар. В крайна сметка компансации ще има. Но протестната готовност на работодателите остава.
Криво да стоим, право да говорим, но управлението на енергейния сектор в България създава усещането за лунатично поведение. От един и същи изпращач – държавата посланията са противоречиви - от амбициите за зелен преход , до нееднократното деклариране колко важен е комплексът „Марица –изток“. Включително - оповестяване на намерения за придобиване на акции в едната от централите на негова територия - ТЕЦ“Контур Глобал Марица Изток 3“.
На 6 януари тази година Държавата свика на първо заседание за 2025-та Браншовия съвет по въгледобив и енергийни ресурси. За да представи два проекта за закони.
Според първия миньори и енергетици от въглищните региони на които не достигат пет години трудов стаж, ще могат да получават през този период по 80 процента всеки месец от трудовите си възнаграждения. И ще имат правото през същия този период да работят и на друго място. Според втория законопроект – държавата предлага да се създаде държавно дружество за рекултивация на засегнатите от въгледобива площи.
Как кореспондират двете предложения с уверенията за запазване на въглищните ТЕЦ-ове – никак, или в най-добрия случай – трудно, според председателя на синдикалната Миньорска федерация към КТ „Подкрепа“ Владимир Топалов. „Стремежът е да се угоди на двама господари – от една страна – да си гарантираме сигурността на енергийната система, а от друга – да не изпуснем обещаните миниони по ПВУ заради „зелената сделка“. Параграф 22, но ако сгрешим, последиците могат да са катастрофални – и в момента България внася ток, за да покрие нуждите си от електричество“, заостря вниманието Топалов.
И защото зелената енергия е и полезна, и екологична, но очевидно на нея в студеното време не може да се разчита, на преден план отново излизат въглищните централи. Справка с данните от Електроенергийния системен оператор за миналата седмица показва, че над 39 процента от енергията в България е произведена тъкмо от конвенционалните ТЕЦ-ове.
И докато корабът на сектор „ енергетика“ се люшка между бреговете на „зеления преход“ и въглищата, през миналата седмица и работодателските организации поискаха спешна среща с министъра. И предупредиха за протести – тази сряда, заради липсата на компенсации за скъпия ток на свободния пазар. По данни на председателя на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев, на този пазар, заедно с бизнеса, са общо 600 000 небитови потребители – храмове, музеи, социални учреждения, болници, училища, детски градини. Отново по думите на Велев, цените на сделките, сключени в началото на 2025-та година започват от 250 и опасно приближават 300 лева за мегаватчас.
Миналата седмица в петък министърът на енергетиката Владимир Малинов съобщи, че компенсации за скъпия ток все пак ще има. Засега – за първите три месеца. Днес в 15.30 часа работодателските организации свикват пресконференция, на която се очаква да стане ясно ще има ли протест в сряда.
Повече чуйте в репортажа
Среща разговор за къщи, архитектура, история и култура организират в рамките на фестивала "На зелено: Бедечка фест" Общественият дарителски фонд Стара Загора и проектът "Добрата стара". Събитието ще се проведе тази вечер от 18 часа на Тайната..
Днес времето ще бъде слънчево. След обяд над Източна България и планинските райони ще се развие незначителна купеста облачност. Ще духа слаб вятър от север-северозапад. Дневните температури ще започнат да се повишават и м аксималните ще бъдат между 26°..
Пожарът в Сакар планина, който пламна вчера в ранния следобед, е потушен. Въпреки че беше локализиран снощи късно, на място са останали четири екипа пожарникари, които дежурят. Унищожени са 2 800 дка горски фонд, както и 200 дка житен блок, от който са..
Днес в 5:42 часа у нас започна астрономическото лято, когато е и лятното слънцестоене, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология. Продължителността на деня е 15 часа и 19 минути и това е най-дългият ден в годината. През лятото на..
Тази вечер в град Стралджа ще се проведе фестивалът „Фолклорна магия под звездите", посветен на Деня на българския фолклор - 22 юни. Препоръчително е облеклото да включва традиционни народни носии, характерни за тракийската област. Празникът ще започне в..
За четвърта година Стара Загора е домакин на фестивала Доктор Рок. На сцената на Античният форум „Августа Траяна“ на 21 и 22 юни, ще се съберат рокаджии и групи от цялата страна, като условието е в тях да има поне един лекар, разказа Деян..
Днес ще преобладава слънчево време, преди обяд по-значителна облачност ще има над Централна Северна България и Средногорието, където все още на отделни места ще превалява дъжд. В следобедните часове главно над югозападната част от страната ще се..
Подготовката на България трябва да бъде ориентирана преди всичко към сигурността на българските граници. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова по повод информацията, че Върховният комисариат на ООН за бежанците предупреждава за евентуална бежанска..
Детската градина в село Стефан Караджово ще бъде изцяло обновена с финансовата подкрепа на Държавен фонд „Земеделие“. По проекта ще бъдат реализирани енергоспестяващи мерки, включващи: основен ремонт на покрива, подмяна на старата дограма, изграждане на..
Голям пожар пламна днес следобед в Сакар. Гори между селата Васково Момково и Йерусалимово. Огънят е тръгнал от житен масив до село Момково. По предварителна информация в пламъци се обхвани стотици декари. Над нивата има далекопровод, но все още не е..
Студио на Радио Стара Загора
Телефон на слушателя
тел. 042 616440
Email: efir@radio-sz.net
Нюзрум на Радио Стара Загора
тел./факс 042 604227
Email: rsz@radio-sz.net
Рекламен отдел
тел. 042 616431, 042 616432
Email: reklama@radio-sz.net